Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI KILO BASLICA IDRAR KAÇIRMA NEDENI

Asiri kilo, karin içi basincini arttirarak idrar kaçirmaya neden oluyor...

Acibadem Hastanesi Kadiköy Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Tolga Ergin, kadinlarin idrar kaçirma sorunu ile karsi karsiya kalmamalari için kilolarina dikkat etmeleri gerektigini söyledi..

Acibadem Hastanesi Kadiköy Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Tolga Ergin, asiri kilonun idrar kaçirma sorununu tetikleyen önemli bir faktör oldugunu söyledi. Asiri kilo sonucunda karin içi basincinin artarak idrar torbasinda basinç yarattigini ve bununda idrar torbasini ve idrar yolunu tutan hamak seklindeki kaslarin fonksiyonlarini kaybetmesine ve asagi dogru sarkmasina neden oldugunu belirten Doç. Dr.Ergin, kadinlari idrar kaçirma sorunu ile karsilasmamalari için kilolarina dikkat etmeleri konusunda uyardi.

Idrar kaçirma sorunu ile karsi karsiya olan bir çok hastanin, asiri kilolu oldugunu söyleyen Doç. Dr. Tolga Ergin, bu hastalari normal vücut kitle endeksine indirdiklerinde ve kegel egzersizlerini yaptirdiklarinda belirli bir basari elde edebildiklerini belirtti. Ileri safhalardaki idrar kaçirmalarda cerrahi müdahaleye basvurduklarini söyleyen Ergin, uygulanan farki teknikler oldugunu ancak TVT gibi aski ameliyatlarinin günlük yasama en kisa sürede dönebilmeyi saglayan tekniklerden oldugunu belirtti. Bu yöntemle hastanin nekahat döneminin kisa, hastanede kalma ve is gücüne kavusma süresinin de çok az oldugunu belirten Doç. Dr. Tolga Ergin, TVT tekniginin uzun dönem sonuçlarinin % 85 basari orani olduguna da dikkat çekti. Eger idrar kaçirma sorunu cerrahi müdahale gerektirecek asamadaysa, ameliyat sonrasi basarinin azalmamasi için ameliyat öncesi veya sonrasi hastanin normal kilosuna dönmesi gerektigine de dikkat çeken Ergin, asiri kilonun direk olarak idrar kaçirmayi tetikleyici bir faktör oldugunu söyledi.

DIGER IDRAR KAÇIRMA NEDENLERI

Acibadem Hastanesi Kadiköy Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Tolga Ergin, 5-6 kadindan birinde ortaya çikan idrar kaçirma sorunun her yas araligindaki kadinda görülebilecegini ve bu sorunun baska tetikleyici faktörleri de olabilecegini belirterek sözlerine söyle sürdürdü: " Asiri kilo idrar kaçirmada önemli bir etken. Bunun disinda menopoz, fazla sayida zorlanarak gerçeklestirilmis normal dogum, kronik öksürük gibi karin içi basincin artmasina neden olabilecek faktörler ve ailede bu hastaliga olan yatkinlik idrar kaçirma nedenleri arasindadir.

Eger ailede veya yakin akrabalarda idrar kaçirma sorunu ile karsi karsiya kalan biri varsa, o kadinin idrar kaçirma problemi ile karsilasma riski üç kat artiyor".

MENOPOZ VE IDRAR KAÇIRMA

Menopoz dönemi ile birlikte östrojen hormonunun azalmasinin idrar kaçirmayi tetikledigini ifade eden Doç.Dr. Ergin, "Östrojen hormonu, idrar yolu bölgesindeki bag dokusu ve kaslarin kanlanmasinin yaninda, idrar yolu basinç ve uzunluguna da pozitif etkilerde bulunur. Menopoz dönemiyle birlikte ostrojen hormonunun azalmasi bu olumlu etkileri ortadan kaldirir ve menopoz döneminde kadinlarin idrar kaçirma sorunu ile karsilasma riski yükselir. " dedi.

TANISI NASIL KONULUYOR?

Idrar Kaçirma nedenini baslica iki ana baslik altinda toplayan Doç. Dr.Tolga Ergin hastaligin idrar kesesindeki (mesane) bozukluktan ya da idrar kesesi ve idrar yolunu hamak seklinde destekleyen kaslarin zayiflamasinedeniyle ortaya çikabilecegini ifade etti. Genital muayene ve bu siradayapilabilecek bazi testlerle yüzde 80 oraninda hastaligin tanisininkonulabilecegini belirten Doç.Dr. Ergin, hastaligin tanisininkonulmasinin bir üst basamaginin da ürodinami teknigi oldugunu vurguladi.

Kadinlarin büyük bir çogunlugunun bu sorun yüzünden doktora gitmekten utandiklarini ve çekindiklerini söyleyen Doç. Dr. Tolga Ergin, "Idrar kaçirma tanisi konulan hastalarin yüzde 70'i baska bir sebepten dolayi doktora geliyor. Çünkü hastalar hem bu sorundan utaniyor hem de 'çok dogum yaptim , menopoza girdim artik bu benim yasamimin bir parçasi' diye düsünerek kendi yasam kalitelerini düsürüyorlar. Oysaki bu kesinlikle dogru degil. Kadinlarin hiçbir sekilde bundan çekinmeden utanmadan bunun bir rahatsizlik oldugunu bilerek doktora danismalarini öneriyoruz. Bu hastaligin tanisinin konulmasi bir muayene süresi içinde biter. Idrar kaçirma tanisi için yapilan muayenelerin hiçbiri utanilacak yada zorlanilacak muayeneler degildir.

TEDAVISI NASIL YAPILIYOR?

Idrar kaçirma sorunu olan bayanlarda, hastanin sikayetine ve idrar kaçirmanin tipine göre tedavi basamaklari oldugunu belirten Doç. Dr. Tolga Ergin "Öncelikle hastaya, kegel egzersizleri denilen idrar yollarini istemli olarak kasip birakmaya dayanan egzersizler ögretiliyor. Günün belirli dönemlerinde belirli sikliklarla ve sayilarla bu egzersizlerin yapilarak idrar yollari kaslarinin güçlendirilmesi saglanmaya çalisilir. Ayrica sivi kisitlanmasi, diyet degisiklikleri ve kilo verdirmek gibi ek önerilerde bulunulur. Bütün bunlarin sonunda sikayetler hala devam ediyorsa son basamak cerrahi tedavidir. Artik teknolojik imkanlar sayesinde cerrahi tedavi çok kolaylasti. Genel anestezi yapmadan, lokal anestezi ile uygulanan TVT ameliyati hastalara büyük konfor sagliyor. Karindan kesi yapilmadan, vajinal olarak üretranin altina aski dikisleri yerlestiriyoruz. Buradaki maksat asagiya sarkmis olan dokunun eski yerine kaldirilmasi ve sabitlenmesi. Ameliyat yaklasik 20 dakika sürüyor ve hasta ayni gün taburcu ediliyor. Basari sansi dünyada altin standart olarak kabul edilmis yüzdelerin içinde. Bir yillik yüzde 90-95, bes yillik yüzde85 basari oranina sahip". diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası