Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA BEL AGRISINA DIKKAT!

Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet Alanay uyariyor !... Çocuklardaki bel ve sirt agrilari eriskinlere göre daha ciddiye alinmali. Çünkü çocuklardaki bel agrilariönemli bir hastaligin habercisi olabilir!

Çocuklarda sirt ve bel agrisinin daha nadir görülmekle birlikte önemli bir hastaligin habercisi olabilecegini ve bu nedenle eriskinlere göre daha ciddiye alinmasi gerektigini belirten Doç. Dr. Ahmet Alanay, 4-6 haftayi geçen, istirahat ve agri kesici gibi önlemlere de cevap vermeyen agrilarda vakit geçirmeden doktora basvurmak gerektigini söyledi.

On yas alti çocuklarda bel ve sirt agrisinin çok nadir görüldügünü belirten Doç.Dr.Ahmet Alanay, bel agrisina; durus bozukluklari gibi mekanik faktörlerden tümörler gibi ciddi hastaliklara kadar çesitli faktörlerin neden olabilecegini ifade ederek sözlerine söyle devam etti: "Eger agri bir travma sonrasi ani ortaya çikmis ise öncelikle yumusak doku yaralanmalari, büyüme plagi kaymasi gibi nedenlere bagli olabilir.

Genellikle bir travma sonrasi baslayip uzun süre devam eden kronik bel agrilarinda ise omurga kirigi (spondilolizis) ve/veya omurga kaymasi (spondilolistezis) akla gelmelidir. Bu iki hastalik belirgin bir travma olmadan da ortaya çikabilir ve özellikle jimnastik ve benzeri sporlar ile ugrasan çocuklarda daha sik görülebilir.

Çocuklarda bel ve sirt agrisi özellikle geceleri artan, uykudan uyandiran tarzda ise, bu bulgulara kilo kaybi, yorgunluk, nedeni açiklanamayan ates eslik ediyorsa omurga ve omurilik tümörlerinin veya enfeksiyonlarinin akla gelebilecegini belirten Doç. Dr Alanay konuyla ilgili yaptigi açiklamada "Bel ve sirt agrisi ile birlikte kollara veya bacaklara yayilan agri, kuvvet kaybi, uyusukluk, hissizlik, idrar ve büyük abdest kaçirma sikayetleri gibi omurilik basisi bulgulari var ise yine tümör, enfeksiyon ve omurilik içindeki anomaliler (lipom, diastematomyeli, Arnold-Chiari malformasyonu) ön planda tutulmalidir. Benzer bulgularla ortaya çikan belfitigi ise nadir olmakla beraber çocuklarda da görülebilir." dedi.

Ne zaman doktora basvurmali

Özellikle ciddi olmayan bir travma sonrasi veya kendiliginden ortaya çikan hafif agrilar da istirahat ve agri kesicilerle iyilesme saglanabilecegini ve durus bozuklugu olan çocuklarda durusun düzeltilmesi ile agri ortadan kalkabilecegini söyleyen Alanay, 4-6 haftayi geçen ve istirahat, agri kesici gibi önlemlere cevap vermeyen hafif agrilarda, vakit geçirmeden doktora basvurmak gerektigini belirtti. Çocuklardaki bel ve sirt agrisinin eriskinlere göre daha ciddiye alinmasi gerektigini ve çoculardaki bel agrisinin önemli bir hastalik habercisi olabileceginin unutulmamasi gerektigini önemle vurgulayan Doç.Dr.Ahmet Alanay, ayrica bel agrisi siddeti ne olursa olsun beraberinde omurilik basi bulgulari var ise, agri bacaklara yayiliyorsa, kilo kaybi, ates, gece agrisi gibi bulgular eslik ediyorsa vakit geçirmeden bir doktora basvurmak gerekir dedi.

Bel agrisina neden olabilecek diger faktörler:Alanay, çocuklardaki bel agrisinin her zaman mekanik faktörler ve ciddi omurga ve omurilik hastaliklarina bagli olarak ortaya çikmayacagini ve bazen çesitli emosyonel bozukluklar, iliski kurmada ki güçlükler gibi psikososyal nedenlere bagli olarak görülecegini belirtirken, asiri sisman çocuklar, anne-baba ve arkadaslari ile iliskileri kötü olan çocuklar,uzun süre televizyon seyreden, hareketsiz çocuklarda bel agrisinin daha sik görüldügü ifade etti.

Çocuk bel sagligi açisindan anne-babalarin dikkat etmesi gereken unsurlar

- Çocuga düzenli spor yapma aliskanligi verebilmek; Özellikle kötü durusu olan çocuklar için annelerin siklikla yaptigi is, çocugu düzgün durmasi için uyarmaktir. Oysa sik uyarilarla çocuklarin bu aliskanliklarini bertaraf etmek oldukça güçtür. Çocuklarin duruslarini düzeltmek için enönemli araç onlari spor yapmaya tesvik etmektir ve vücutlarinin diriliginisaglamak, kondisyonlarini arttirmaktir.

- Çocuklarin tasidigi agir sirt çantalarinin hafifletilmesi için okul ve ögretmenlerle isbirligi yapilmali ve bu sorun beraberce ortadan kaldirilmalidir.

- Beslenme; Iyi beslenmenin bel agrisini azalttigi ve bunun aksine, günümüz aliskanligi olan ve fast-food diye tanimlanan ayak üstü atistirma seklinde yapilan beslenmenin bel sagligi açisindan zararli oldugu bilinmektedir.

- Sigara; bel agrisinda sigaranin rolü oldugu ortaya konmustur. Bu nedenle özellikle genç eriskin çagdaki çocuklari bu aliskanliktan uzak tutmak gerekir.

- Bel sagligi egitimi; bel sagligimizi korumamiz için gerekli kurallar, örn: agir yük tasimama, yük tasirken, otururken, ayakta dururken ideal pozisyonlar gibi kurallarin iyi bilinmesi ve daha küçük yaslardan bu egitimin anne babalar tarafindan verilmesi gerekir. Tabii ki bu kurallarin çocuklar tarafindan iyi algilanabilmesi için öncelikle ebeveynler tarafindan iyi uygulanmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası