Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Harvard'li Türk Bilimadami Hotamisligil, Obezite Konferansi'na Baskanlik Edecek

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölümü Baskani Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, 21-23 Mart tarihlerinde Istanbul'da düzenlenecek 4. IASO Stock Konferansi'na baskanlik etmek üzere Türkiye'ye geldi.

Obezite (asiri sismanlik), diyabet (seker hastaligi) ve bunlara bagli hastaliklarin moleküler temelleri üzerine yaptigi arastirmalarla taninan, Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölümü Baskani Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, 21-23 Mart tarihlerinde Istanbul The Marmara Oteli'nde düzenlenecek 4. IASO Stock Konferansi'na baskanlik etmek üzere Türkiye'ye geldi. Konferansin bu yilki konusu "Iltihaplanma ve Obezite" olarak belirlendi.

Hotamisligil, konferansin birinci gününde, "Iltihaplarin Ortaya Çikisi" konulu bir sunum yapacak. Uluslararasi Obezite Çalismalari Birligi (IASO) tarafindan 2002 yilindan bu yana düzenlenen Stock Konferanslari, obezite alaninda uzman olan ve dünya çapinda isim yapmis 12 bilimadamini bir araya getirerek özellikle genç arastirmacilarin da katilimiyla belli bir konu üzerinde tartisilmasini; önemli gelismeler ve stratejik arastirma konulari hakkinda görüs birligine varilmasini hedefliyor. Önceki yillarda Bangkok, Lizbon ve Santo Domingo'da yapilan konferans, arastirmalariyla tip dünyasina önemli katkilarda bulunan Dr. Mike Stock anisina düzenleniyor.

Abbott Laboratuvarlari'nin destegiyle gerçeklestirilecek 4. IASO Stock Konferansi'nda "Iltihaplanma ve Obezite" konusuna iliskin arastirmalar ele alinacak; uzman konusmacilar disindaki katilimcilarin, henüz yayimlanmamis arastirma verilerini paylasmalari tesvik edilecek. Bu yilin konferans konulari, iltihabi tepkileri denetleyen moleküler aglar, obezitede iltihabi aracilar, bagisiklik sistemi ve metabolik düzende ortak aglar, obezite ve ilgili hastaliklarda metabolik ve iltihabi tepkilerin bütünlesmesi olarak belirlendi. Ayrica, potansiyel terapötik hedefleri ve arastirma girisimlerini/gereksinimlerini tanimlamak üzere genel bir tartisma yapilacak.

Hotamisligil Laboratuvari

Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, 1986 yilinda Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi'nde ihtisas yapti. Genetik ve Metabolizma Profesörü Hotamisligil'in, Harvard Üniversitesi'nde bir laboratuvari bulunuyor. Vücudun enerji metabolizmasini denetleyen düzenleyici mekanizmalarin incelendigi laboratuvarda, genetik bir özelligin bir hücreden digerine nakline, ayrica metabolik dengenin moleküler ve genetik kontrol mekanizmalarina odaklanan biyokimyasal ve genetik çalismalar yapiliyor. Çalismalarda, memeli hücre modellerinin yani sira genetigi degistirilmis hayvanlar da kullaniliyor ve insanlardaki metabolik hastaliklarda görülen belli anormalliklerin neden ve çözümleri arastiriliyor.

Türkiye'de geçen yil TÜBITAK Bilim Ödülü'nü kazanan ve Türkiye Bilimler Akademisi'ne asli üye seçilen Hotamisligil'in çalismalari, hem ABD'li, hem de Türk bilimadamlari tarafindan, bu alana çok önemli katkilarda bulunmus ve yeni pencereler açmis düzeyde görülüyor. Hotamisligil'in laboratuvarinda temel olarak üç alanda arastirma yapiliyor:

* Adipositlerde farklilasma ile enerji metabolizmasinin moleküler ve genetik kontrolü

* Lipid trafigi, sinyallesme ve yag asidini baglayici proteinlerin biyolojisi

* Iltihaplanma, stres ve metabolik hastaliklar


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası