Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Harvard'li Türk Bilimadami Hotamisligil, Obezite Konferansi'na Baskanlik Edecek

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölümü Baskani Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, 21-23 Mart tarihlerinde Istanbul'da düzenlenecek 4. IASO Stock Konferansi'na baskanlik etmek üzere Türkiye'ye geldi.

Obezite (asiri sismanlik), diyabet (seker hastaligi) ve bunlara bagli hastaliklarin moleküler temelleri üzerine yaptigi arastirmalarla taninan, Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölümü Baskani Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, 21-23 Mart tarihlerinde Istanbul The Marmara Oteli'nde düzenlenecek 4. IASO Stock Konferansi'na baskanlik etmek üzere Türkiye'ye geldi. Konferansin bu yilki konusu "Iltihaplanma ve Obezite" olarak belirlendi.

Hotamisligil, konferansin birinci gününde, "Iltihaplarin Ortaya Çikisi" konulu bir sunum yapacak. Uluslararasi Obezite Çalismalari Birligi (IASO) tarafindan 2002 yilindan bu yana düzenlenen Stock Konferanslari, obezite alaninda uzman olan ve dünya çapinda isim yapmis 12 bilimadamini bir araya getirerek özellikle genç arastirmacilarin da katilimiyla belli bir konu üzerinde tartisilmasini; önemli gelismeler ve stratejik arastirma konulari hakkinda görüs birligine varilmasini hedefliyor. Önceki yillarda Bangkok, Lizbon ve Santo Domingo'da yapilan konferans, arastirmalariyla tip dünyasina önemli katkilarda bulunan Dr. Mike Stock anisina düzenleniyor.

Abbott Laboratuvarlari'nin destegiyle gerçeklestirilecek 4. IASO Stock Konferansi'nda "Iltihaplanma ve Obezite" konusuna iliskin arastirmalar ele alinacak; uzman konusmacilar disindaki katilimcilarin, henüz yayimlanmamis arastirma verilerini paylasmalari tesvik edilecek. Bu yilin konferans konulari, iltihabi tepkileri denetleyen moleküler aglar, obezitede iltihabi aracilar, bagisiklik sistemi ve metabolik düzende ortak aglar, obezite ve ilgili hastaliklarda metabolik ve iltihabi tepkilerin bütünlesmesi olarak belirlendi. Ayrica, potansiyel terapötik hedefleri ve arastirma girisimlerini/gereksinimlerini tanimlamak üzere genel bir tartisma yapilacak.

Hotamisligil Laboratuvari

Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, 1986 yilinda Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi'nde ihtisas yapti. Genetik ve Metabolizma Profesörü Hotamisligil'in, Harvard Üniversitesi'nde bir laboratuvari bulunuyor. Vücudun enerji metabolizmasini denetleyen düzenleyici mekanizmalarin incelendigi laboratuvarda, genetik bir özelligin bir hücreden digerine nakline, ayrica metabolik dengenin moleküler ve genetik kontrol mekanizmalarina odaklanan biyokimyasal ve genetik çalismalar yapiliyor. Çalismalarda, memeli hücre modellerinin yani sira genetigi degistirilmis hayvanlar da kullaniliyor ve insanlardaki metabolik hastaliklarda görülen belli anormalliklerin neden ve çözümleri arastiriliyor.

Türkiye'de geçen yil TÜBITAK Bilim Ödülü'nü kazanan ve Türkiye Bilimler Akademisi'ne asli üye seçilen Hotamisligil'in çalismalari, hem ABD'li, hem de Türk bilimadamlari tarafindan, bu alana çok önemli katkilarda bulunmus ve yeni pencereler açmis düzeyde görülüyor. Hotamisligil'in laboratuvarinda temel olarak üç alanda arastirma yapiliyor:

* Adipositlerde farklilasma ile enerji metabolizmasinin moleküler ve genetik kontrolü

* Lipid trafigi, sinyallesme ve yag asidini baglayici proteinlerin biyolojisi

* Iltihaplanma, stres ve metabolik hastaliklar


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası