Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cumhuriyet tarihinde bir ilk...

Hükümet Cumhuriyet tarihinin saglik alaninda en büyük reformu kabul edilen 'Genel Saglik Sigortasi' için kollari sivadi. Iste Genel Saglik Sigortasi'ndan ana basliklar...

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, Genel Saglik Sigortasi (GSS) ve Emeklilik Sigortalari kanun tasarilarini Basbakanliga gönderdi.

GSS Kanun Taslagi'na göre, vatani görevini yapan er erbaslar ile Türkiye'de ikamet eden yabanci ülke vatandaslarindan kendi ülkesinde sosyal sigortasi olanlarin disindaki tüm kisiler GSS kapsamina alinacak.

Sigortalinin ve bakmakla yükümlü oldugu kisilerin saglik yardimlarindan yararlanabilmeleri için, tedavi için basvurulan tarihten önce, son 1 yil içinde 90 gün prim ödemis olmasi ve tedavi sirasinda kimlik gösterilmesi gerekecek.

Ancak 18 yasin altindakiler ve tibben baskasinin yardimina muhtaç olanlarla acil durumlar, bildirimi zorunlu bulasici hastaliklar, kisisel koruyucu saglik hizmetleri ve analik hali ile is kazasi ve meslek hastaligi hallerinde bu sartlar aranmayacak.

Ayakta tedavide hekim ve dis hekimi muayenesi için 2 YTL, ayakta tedavide verilen ilaçlar için yüzde 10-20 arasinda; ortez, protez, iyilestirme araç ve gereçleri için yüzde 10-20 arasinda, ayaktan veya yatarak saglanan diger saglik hizmetleri için yüzde 1 oraninda katilim payi alinacak. Ancak katilim payi, net asgari ücreti geçemeyecek.

Primi devlet tarafindan ödenecek kisilerde ise katilim payi, yukaridaki oran ya da tutarlari geçmeyecek sekilde belirlenecek.

Saglik kurum ve kuruluslari, birinci, ikinci ve üçüncü basamak olarak siniflandirilacak. Sigortali ve bakmakla yükümlü oldugu kisiler, sevk zincirine uygun hareket etmek zorunda olacak. Sevk zinciri kapsaminda ilk olarak aile hekimine basvurulacak.

Is kazasi ve meslek hastaligi ile acil haller disinda aile hekiminden sevk alinmaksizin yapilan basvurulara iliskin giderler karsilanmayacak.

GSS için yüzde 12.5 oraninda prim ödenecek. Bunun yüzde 0.5'i is kazasi ile meslek hastaligi primi olacak. Ödenecek yüzde 12.5 oranindaki primin yüzde 5'i çalisan, yüzde 7.5'i ise isveren hissesi olarak uygulanacak. Emeklilerden saglik hizmeti için prim alinmayacak, ayliklarindan kesinti yapilmayacak.

Basbakanlik'a gönderilen "Emeklilik Sigortasi Kanunu" yasa taslagiyla zorunlu sigortalilik kavrami tarim ve insaat islerinde süreksiz islerde çalisanlari, tarimda kendi nam ve hesabina çalisanlari, gelir vergisinden muaf olanlari, ev hizmetlerinde çalisanlari, aylik kazançlari prime esas asgari aylik kazancin altinda olanlari kapsamayacak sekilde degistiriliyor. Kapsam disindakiler istege bagli sigortadan yararlanabilecek.

Istege bagli sigorta prim oranlari, prime esas kazanç taban ve tavani arasinda kalmak kaydiyla, sigortalilar tarafindan belirlenecek tutar üzerinden yüzde 20 olarak uygulanacak. Istege bagli sigortalilarin hizmet süreleri, prim ödemeye basladiklari andan itibaren islemeye baslayacak. Istege bagli sigortalilik için GSS priminin de ödenmesi gerekecek.

Malullük, yaslilik ve ölüm sigortalari için prim orani yüzde 20 olacak. Bunun yüzde 9'u sigortali payi, yüzde 11'i ise isveren payindan olusacak. Yüzde 20 olan malullük, yaslilik ve ölüm sigortalari primine ilave olarak, devlet de ayrica yüzde 5 oraninda sosyal güvenlik katki primi ödeyecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası