Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zehirlenmelerin yüzde 70'i ilaçlardan

Ulusal Zehir Danisma Merkezi'ne yapilan basvurularin yüzde 70.7'sini, ''tedavi edici ilaçlarin'' yol açtigi zehirlenmeler olusturuyor. Hifzissihha baskani açikladi.

Saglik Bakanligi Refik Saydam Hifzissihha Merkezi Baskani Turan Arslan, baskanlik bünyesinde hizmet veren Ulusal Zehir Danisma Merkezi'ne yapilan basvurularin yüzde 70.7'sinin, ''tedavi edici ilaçlarin'' yol açtigi zehirlenmeler oldugunu bildirdi.

Refik Saydam Hifzissihha Merkezi Baskani Turan Arslan, yaptigi yazili açiklamada, baskanlik bünyesinde hizmet veren Ulusal Zehir Danisma Merkezi hakkinda bilgi verdi.

Arslan, Zehir Arastirma Müdürlügü bünyesinde, 1988 yilindan bu yana Türkiye'deki saglik kurum ve kuruluslari ile saglik personeline 24 saat hizmet veren Zehir Danisma Merkezi'ne, il kodu çevirmeden ve ücret ödemeden ''0 800 314 79 00'' (5 hat) nolu telefon aranarak ulasildigini bildirdi. Bu hattin cep telefonlariyla aranmadigini, yine 24 saat hizmet veren ''0 312 433 70 01'' nolu telefonun cep telefonu dahil tüm operatörlerden aranabildigini kaydetti.

Turan Arslan, merkezin, ''ilaç etkilesimleri ve yan etkileri konusunda gerektiginde bilgi verilmesi, zehirli kimyasal maddelerin insanlara ve çevreye zararlari konusunda resmi görüs bildirilmesi, zehirlenme ile ilgili vakalarda bilirkisi olarak hizmet verilmesi, zehirlenme vakalarinin tedavisinde kullanilan spesifik panzehirlerin (antidot) temini ve dagitimi'' görevlerini yürüttügünü anlatti.

ACIL DURUMLARDA TEK MERKEZ

Saglik Bakanligi'ni ilgilendiren tüm acil durumlarda, bilgi akisinin yapildigi tek resmi merkez sayilan merkezin, sik zehirlenmelerin nedeni olan etkenleri saptayarak önleyici çalismalar yapmayi amaçladigini kaydeden Arslan, piyasada bulunan tehlikeli kimyasal ürünlerin tam bilesiminin ve periyodik araliklarla yenilenen bilgilerinin firmalardan alinmasi ve incelenmesi görevlerinin de yürütüldügünü belirtti.

Arslan, ilaç, tarim ilaci ve her türlü kimyasal maddenin yol açtigi zehirlenme vakalarinin tedavisi konusunda, doktor ve diger saglik personeline telefonla kesintisiz 24 saat danismanlik hizmeti veren merkezde, zehirlenme vakalarinda kisinin kan ve idrar örnekleri üzerinde analizler yapildigini ifade etti.

Turan Arslan, merkezde ayrica, numuneleri soguk zincir sartlarina uygun gönderilen her türlü gida maddesinin analizinin 24 saat yapildigini bildirdi.

EN ÇOK ZEHIRLENME ILAÇTAN

Merkeze, 2000-2003 yillari arasinda toplam 64 bin 805 basvuru yapildigini kaydeden Arslan, çocuklarda 3 yas, eriskinlerde ise 20-29 yas grubunda zehirlenme sikliginin arttiginin görüldügünü bildirdi.

Arslan, zehirlenme etkenleri incelendiginde yüzde 70.7 ile ''tedavi edici ilaçlarin'' yol açtigi zehirlenmelerin ilk sirayi aldigini, merkeze yapilan zehirlenmeye bagli vaka basvurularinda, hasere ilaçlari, fare zehirleri, naftalin, kibrit, petrol türevleri ile çamasir suyu, tuzruhu, deterjan gibi temizlik maddelerine bagli zehirlenmelerin de önemli yer tuttugunu kaydetti.

ILAÇ YAN ETKILERI WHO'YA BILDIRILIYOR

Merkezde, ilaçlarin istenmeyen-yan etki bildirimlerine özel önem verildigini vurgulayan Arslan, merkezin kesintisiz hizmet vermesi ve irtibat telefonlarinin ücretsiz olmasinin, bu bildirimlerin alinmasini kolaylastirdigini belirtti.

Turan Arslan, bu bildirimlerin Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü ile ortak olusturulan formlara kaydedildigini, yapilan istenmeyen etki bildirimlerinin, belirli araliklarla hem ilgili firmalara hem de Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü'ne iletildigini anlatti.

Ilaçlarin istenmeyen-yan etki bildirimleri sonucunda, ilacin prospektüsünde veya kullanildigi durumlarda degisiklik, ilacin ruhsatinin askiya alinmasi ya da iptalinin söz konusu oldugunu belirten Arslan, yapilan çalisma sonuçlarinin Dünya Saglik Örgütü'ne iletildigini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası