Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzu beslerken dikkat edin

Çocuklarin saglikli beslenebilmesi için ebeveynlerin, özellikle annelerin ve anlayabilecegi yasa geldiginde çocugun egitilmesi gerektigi bildirildi.

Uludag Üniversitesi'nce düzenlenen bir kongreye katilmak üzere Bursa'ya gelen Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Rasit Vural Yagci, çocuklarin beslenmelerinin onlarin ileriki yaslarinda saglikli birer birey olmalari açisindan çok önemli oldugunu söyledi.

Bir yasini doldurmus çocugun kesin olarak aile sofrasindaki yerini almasi gerektigini ifade eden Yagci, ailelerin çocugun eriskin hizinda yemek yiyemeyecegini unutmayarak ona karsi sabir göstermelerinin önemli oldugunu belirtti.

Ögünlerdeki porsiyonlarin bitirilmesi için de israrci olunmamasinin önem tasidigini kaydeden Yagci, çocugun istemedigi takdirde yemek yemeyecegini söyledi. Yagci, ''Bu nedenle çocuga asla bagirmamali veya yemesi için fiske bile vurulmamalidir. Bu konuda israrci olan annelerle çocuklari arasinda bir çatisma kaçinilmazdir. Is bu noktaya geldiginde, hem anne hem de çocuk için yemek saatleri bir kabusa dönüsecek ve çocuklar asiri israrci anneye ögürerek veya kusarak karsilik vereceklerdir'' dedi.

Annelerin (yemiyor, zorlayinca da kusuyor) diye çocuk doktorlarina basvurmalarinin sik karsilasilan bir durum oluguna dikkati çeken Yagci, anneye, kizarak, döverek bu savasi kazanamayacagi, israrci olunmadan gelecek ögüne kadar su disinda bir gidanin çocuga verilmemesi gerektiginin anlatilmasi gerektigini bildirdi. Yagci, ''Daha çok ve daha kolay yesin diye çocugun oyun alani veya televizyon önü, yemek masasi olarak kullanilmamalidir. Tabak, kasik ile çocugun arkasinda dolasarak, ona yemek yedirilmemelidir. Özellikle oyun çagi döneminde pekçok anne bu yanlisi yapmaktadir'' görüsünü dile getirdi.

Gerek oyun çagi gerekse okul çaginda artik evden çikmaya baslayan çocuklarin, disarida degisik ambalajlar içinde sunularak onlari cezbeden ve hiç de yararli olmayan ürünlerle tanistigini hatirlatan Prof. Dr. Yagci, her türlü kraker, bisküvi, çikolata, sekerli sakiz ve kolali içeceklerin, saglikli beslenme açisindan sakincali yiyecekler oldugunu, özellikle kentlerde yasayan çocuklarin bunlarla tanismamasinin olanaksiz oldugunu kaydetti.

Bu nedenle anne, babalarin onlarla kavga etmeden çocugun yasina göre davranarak, onlari bu tür ürünlerden uzak tutmaya çalismalari gerektigini dile getiren Yagci, sunlari kaydetti:

''Okula giden çocuklar ile ergenlik çagina giren çocuklar, saglikli beslenme konusunda ebeveynleri ve doktoru tarafindan egitilmeli, bilinçlendirilmelidir. Çocuklarin saglikli beslenebilmesi için ebeveyninin, özellikle annenin ve anlayabilecegi yasa ulastiginda çocugun egitilmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki saglikli beslenmis çocugun basta immün sistemi olmak üzere birçok sistemi saglikli gelisecektir. Bütün bunlar onun beden ve ruh sagligini etkileyerek toplum içine daha basarili ve mutlu bir birey olarak katilmasina katkida bulunacaktir. Özellikle 0-2 yas arasindaki çocuklarin saglikli birer birey olarak gelisebilmeleri açisindan beslenmeleri çok önemlidir. Burada da anne sütünün önemi ortaya çikiyor. Beyin gelisiminin yüzde 90, bagisiklik sisteminin gelismesinin yüzde 80'i 0-2 yas arasi dönemde gerçeklestigi unutulmamalidir''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası