Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzu beslerken dikkat edin

Çocuklarin saglikli beslenebilmesi için ebeveynlerin, özellikle annelerin ve anlayabilecegi yasa geldiginde çocugun egitilmesi gerektigi bildirildi.

Uludag Üniversitesi'nce düzenlenen bir kongreye katilmak üzere Bursa'ya gelen Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Rasit Vural Yagci, çocuklarin beslenmelerinin onlarin ileriki yaslarinda saglikli birer birey olmalari açisindan çok önemli oldugunu söyledi.

Bir yasini doldurmus çocugun kesin olarak aile sofrasindaki yerini almasi gerektigini ifade eden Yagci, ailelerin çocugun eriskin hizinda yemek yiyemeyecegini unutmayarak ona karsi sabir göstermelerinin önemli oldugunu belirtti.

Ögünlerdeki porsiyonlarin bitirilmesi için de israrci olunmamasinin önem tasidigini kaydeden Yagci, çocugun istemedigi takdirde yemek yemeyecegini söyledi. Yagci, ''Bu nedenle çocuga asla bagirmamali veya yemesi için fiske bile vurulmamalidir. Bu konuda israrci olan annelerle çocuklari arasinda bir çatisma kaçinilmazdir. Is bu noktaya geldiginde, hem anne hem de çocuk için yemek saatleri bir kabusa dönüsecek ve çocuklar asiri israrci anneye ögürerek veya kusarak karsilik vereceklerdir'' dedi.

Annelerin (yemiyor, zorlayinca da kusuyor) diye çocuk doktorlarina basvurmalarinin sik karsilasilan bir durum oluguna dikkati çeken Yagci, anneye, kizarak, döverek bu savasi kazanamayacagi, israrci olunmadan gelecek ögüne kadar su disinda bir gidanin çocuga verilmemesi gerektiginin anlatilmasi gerektigini bildirdi. Yagci, ''Daha çok ve daha kolay yesin diye çocugun oyun alani veya televizyon önü, yemek masasi olarak kullanilmamalidir. Tabak, kasik ile çocugun arkasinda dolasarak, ona yemek yedirilmemelidir. Özellikle oyun çagi döneminde pekçok anne bu yanlisi yapmaktadir'' görüsünü dile getirdi.

Gerek oyun çagi gerekse okul çaginda artik evden çikmaya baslayan çocuklarin, disarida degisik ambalajlar içinde sunularak onlari cezbeden ve hiç de yararli olmayan ürünlerle tanistigini hatirlatan Prof. Dr. Yagci, her türlü kraker, bisküvi, çikolata, sekerli sakiz ve kolali içeceklerin, saglikli beslenme açisindan sakincali yiyecekler oldugunu, özellikle kentlerde yasayan çocuklarin bunlarla tanismamasinin olanaksiz oldugunu kaydetti.

Bu nedenle anne, babalarin onlarla kavga etmeden çocugun yasina göre davranarak, onlari bu tür ürünlerden uzak tutmaya çalismalari gerektigini dile getiren Yagci, sunlari kaydetti:

''Okula giden çocuklar ile ergenlik çagina giren çocuklar, saglikli beslenme konusunda ebeveynleri ve doktoru tarafindan egitilmeli, bilinçlendirilmelidir. Çocuklarin saglikli beslenebilmesi için ebeveyninin, özellikle annenin ve anlayabilecegi yasa ulastiginda çocugun egitilmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki saglikli beslenmis çocugun basta immün sistemi olmak üzere birçok sistemi saglikli gelisecektir. Bütün bunlar onun beden ve ruh sagligini etkileyerek toplum içine daha basarili ve mutlu bir birey olarak katilmasina katkida bulunacaktir. Özellikle 0-2 yas arasindaki çocuklarin saglikli birer birey olarak gelisebilmeleri açisindan beslenmeleri çok önemlidir. Burada da anne sütünün önemi ortaya çikiyor. Beyin gelisiminin yüzde 90, bagisiklik sisteminin gelismesinin yüzde 80'i 0-2 yas arasi dönemde gerçeklestigi unutulmamalidir''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası