Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzu beslerken dikkat edin

Çocuklarin saglikli beslenebilmesi için ebeveynlerin, özellikle annelerin ve anlayabilecegi yasa geldiginde çocugun egitilmesi gerektigi bildirildi.

Uludag Üniversitesi'nce düzenlenen bir kongreye katilmak üzere Bursa'ya gelen Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Rasit Vural Yagci, çocuklarin beslenmelerinin onlarin ileriki yaslarinda saglikli birer birey olmalari açisindan çok önemli oldugunu söyledi.

Bir yasini doldurmus çocugun kesin olarak aile sofrasindaki yerini almasi gerektigini ifade eden Yagci, ailelerin çocugun eriskin hizinda yemek yiyemeyecegini unutmayarak ona karsi sabir göstermelerinin önemli oldugunu belirtti.

Ögünlerdeki porsiyonlarin bitirilmesi için de israrci olunmamasinin önem tasidigini kaydeden Yagci, çocugun istemedigi takdirde yemek yemeyecegini söyledi. Yagci, ''Bu nedenle çocuga asla bagirmamali veya yemesi için fiske bile vurulmamalidir. Bu konuda israrci olan annelerle çocuklari arasinda bir çatisma kaçinilmazdir. Is bu noktaya geldiginde, hem anne hem de çocuk için yemek saatleri bir kabusa dönüsecek ve çocuklar asiri israrci anneye ögürerek veya kusarak karsilik vereceklerdir'' dedi.

Annelerin (yemiyor, zorlayinca da kusuyor) diye çocuk doktorlarina basvurmalarinin sik karsilasilan bir durum oluguna dikkati çeken Yagci, anneye, kizarak, döverek bu savasi kazanamayacagi, israrci olunmadan gelecek ögüne kadar su disinda bir gidanin çocuga verilmemesi gerektiginin anlatilmasi gerektigini bildirdi. Yagci, ''Daha çok ve daha kolay yesin diye çocugun oyun alani veya televizyon önü, yemek masasi olarak kullanilmamalidir. Tabak, kasik ile çocugun arkasinda dolasarak, ona yemek yedirilmemelidir. Özellikle oyun çagi döneminde pekçok anne bu yanlisi yapmaktadir'' görüsünü dile getirdi.

Gerek oyun çagi gerekse okul çaginda artik evden çikmaya baslayan çocuklarin, disarida degisik ambalajlar içinde sunularak onlari cezbeden ve hiç de yararli olmayan ürünlerle tanistigini hatirlatan Prof. Dr. Yagci, her türlü kraker, bisküvi, çikolata, sekerli sakiz ve kolali içeceklerin, saglikli beslenme açisindan sakincali yiyecekler oldugunu, özellikle kentlerde yasayan çocuklarin bunlarla tanismamasinin olanaksiz oldugunu kaydetti.

Bu nedenle anne, babalarin onlarla kavga etmeden çocugun yasina göre davranarak, onlari bu tür ürünlerden uzak tutmaya çalismalari gerektigini dile getiren Yagci, sunlari kaydetti:

''Okula giden çocuklar ile ergenlik çagina giren çocuklar, saglikli beslenme konusunda ebeveynleri ve doktoru tarafindan egitilmeli, bilinçlendirilmelidir. Çocuklarin saglikli beslenebilmesi için ebeveyninin, özellikle annenin ve anlayabilecegi yasa ulastiginda çocugun egitilmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki saglikli beslenmis çocugun basta immün sistemi olmak üzere birçok sistemi saglikli gelisecektir. Bütün bunlar onun beden ve ruh sagligini etkileyerek toplum içine daha basarili ve mutlu bir birey olarak katilmasina katkida bulunacaktir. Özellikle 0-2 yas arasindaki çocuklarin saglikli birer birey olarak gelisebilmeleri açisindan beslenmeleri çok önemlidir. Burada da anne sütünün önemi ortaya çikiyor. Beyin gelisiminin yüzde 90, bagisiklik sisteminin gelismesinin yüzde 80'i 0-2 yas arasi dönemde gerçeklestigi unutulmamalidir''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası