Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Baligin ucuzu ile pahalisi farkli degil

Balik yeme kültürünün yeterince yerlesmedigi ülkemizde Ucuz balikla pahali balik arasinda, protein ve içerik açisindan hiçbir fark olmadigini biliyor muydunuz?

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekani Prof. Dr. Ramazan Ikiz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Türkiye'de balik tüketiminin çok az oldugunu, balik yeme kültürünün yeterince yerlesmedigini söyledi.

Dünyada balik tüketim ortalamasinin kisi basina 16, Türkiye'de ise 6 kilogram civarinda oldugunu bildiren Prof. Dr. Ikiz, bazi kimselerin baligi pahali oldugu için yemedigini kaydetti. Baligin pahali olabilecegini, ancak her keseye göre balik bulunabilecegini ifade eden Prof. Dr. Ikiz, söyle devam etti:

''Balik, genelde lüks bir yiyecekmis gibi görünüyor. Oysa durum böyle degil. Balik yemek tamamen bir kültür ve bilinç isidir. Türkiye'de bu kültür yeterince gelismemistir. Bu nedenle bazi insanlar baligi pahali oldugu gerekçesiyle yemiyor.

Mercan, Barbun, Lagos gibi baliklarin kilosu 25-50 milyon lira arasinda degisiyor. Tabi bu Türkiye kosullarinda yüksek bir fiyat. Ancak kilosu 3, 4 milyon liraya da balik var. Insanlar nedense ucuz balik yemek istemiyor. Oysa pahali balikla ucuz balik arasinda proteinler ve diger yararlari açisindan hiçbir fark yoktur. Derelerde yetisen ve kilosu 3, 4 milyon liraya satilan sazan baligi ile 40 milyon liraya satilan mercan baligi arasinda protein olarak hiçbir fark yok. Sazan baligi ile mercan baliginin arasindaki tek fark, fiyati ve lezzetidir.''

Balikta yüzde 16-21 arasinda protein bulunduguna dikkati çeken Prof. Dr. Ikiz, baligin önemli unsurlarindan fosforun da fiyatina göre degismedigini söyledi.

Balik yeme aliskanliginin gelistirilmesi için egitim programlari düzenlenmesi ve üretimin artirilmasi gerektigini de ifade eden Prof. Dr. Ikiz, sözlerini söyle sürdürdü:

''Bunun için, balik üretim çiftliklerinin sayisi çogaltilmalidir. Böylece balik fiyatlari ucuzlayacak, insanlarin daha fazla balik yemesi saglanacaktir. Çünkü balik yemek, insan sagligi açisindan son derece önemlidir. Bunun iyi anlasilmasi ve anlatilmasi gerekir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası