Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklari ‘evde’ bekleyen tehlikeler

Bebek ve çocuklarin yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün, önlenebilen kazalara bagli oldugunu belirten Saglik Bakanligi aileleri uyardi. Bakanlik, ailelerin alacagi önlemlerle, güvenligin büyük ölçüde saglanabilecegini vurguladi.

Ev ortami, bebek ve çocuklarin sagliklarini ve yasamlarini tehdit eden bir çok riski barindiriyor. Düsme, bogulma, zehirlenme, elektrik çarpmasi, yanik ve yanginlar ile atesli silahla yaralama evlerde görülen en önemli kazalar. Oysaki tüm bu tehlikeler ev içinde alinacak basit önlemler ile engellenebiliyor...

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nün yaptigi açiklamada, küçük çocuklarin yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün, önlenebilen kazalara bagli oldugu belirtildi. Açiklamada, bebek ve çocuklarin ev kazalarindan korunabilmesi içinailelerin çok dikkatli olmalari gerektigi ifade edildi. Bebek ve çocuklar için 112 Acil Saglik Hizmetleri’ne yapilan acil çagrilarin önemli bir bölümünün, ev kazalarina bagli oldugu belirtilerek, ailelerin alacagi önlemlerle, bebek ve çocuklarin güvenligini büyük ölçüde saglayabilecegi vurgulandi.

Bebek ve çocuklar için ev ortaminda görülen önemli kazalarin, düsme, bogulma, zehirlenme, elektrik çarpmasi, yanik ve yanginlar, atesli silahla yaralama olarak siralandigi açiklamada, “Ev ortami, bebek ve çocuklarin sagliklarini ve yasamlarini tehdit eden birçok riski de barindirmaktadir. Bu nedenle ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemleri almalari gerekir” denildi.

MERDIVEN, PENCERE VE MOBILYALARA DIKKAT

Çocuk acil servislerine yapilan basvurularda, bebek ve çocuklarin düsmeleri sonucu olusan travmalarin basta geldigine isaret edilerek, merdiven, pencere ve mobilyalarin, bebek ve çocuklar için risk olusturdugu uyarisinda bulunuldu. Düsmelere yönelik olarak, sandalye ve diger mobilyalarin pencerelerden uzakta olmasi, yüksek binalarda pencerelere parmaklik takilmasi, emekleyen ve yeni yürümeye baslayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulmasi, bebegin uyudugu veya bulundugu yatagin kenarlarinin korunmasi önerildi

Kuruyemis, misir, seker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatli tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için bogulma riski içerdigine isaret edilerek, sunlar kaydedildi: “Toplu igne, mücevher, dügme, boncuk, tespih ve diger tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocuklarin ulasamayacagi yerlerde bulundurun. Bebek veya çocugunuzun oynadigi oyuncaklarin yasina uygun olmasina dikkat edin ve oyuncaklarini düzenli olarak kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazir hale gelen kisimlar, bebekve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bebeklerin birkaç santimetre derinligindeki suda bile bogulabilecegini unutmayin. Bu nedenle içi su dolu küvet, legen veya kovalar bile bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilir. Bu yüzden,kova, küvet ve legenleri bos tutun. Çocuklar su kenarinda oynarken onlara mutlaka nezaret edin.”

“TEMIZLIK MADDELERINI ORIJINAL KAPLARINDA SAKLAYIN”

Bebek ve çocuklarin maruz kaldigi ev kazalarinin önemli bir bölümünün, zehirlenme, yanik ve yanginlar oldugu ifade edilerek, tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin bebek ve çocuklarin ulasamayacagi yerlerde ve orijinal kaplarda saklanilmasi gerektigi belirtildi.

Evde açik elektrik kablolarinin birakilmamasi, elektrik prizlerinin kapatilmasi veya çocuklarin ulasamayacagi yerlere monte edilmesi gerektigi vurgulandi.

Aileler, bebek ve çocuklarini soba yanan odada uyumaya birakmamalari, soba boru ve bacalarini düzenli olarak temizletmeleri ve rüzgarli havalarda daha dikkatli olmalari konusunda da uyarildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası