Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklari ‘evde’ bekleyen tehlikeler

Bebek ve çocuklarin yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün, önlenebilen kazalara bagli oldugunu belirten Saglik Bakanligi aileleri uyardi. Bakanlik, ailelerin alacagi önlemlerle, güvenligin büyük ölçüde saglanabilecegini vurguladi.

Ev ortami, bebek ve çocuklarin sagliklarini ve yasamlarini tehdit eden bir çok riski barindiriyor. Düsme, bogulma, zehirlenme, elektrik çarpmasi, yanik ve yanginlar ile atesli silahla yaralama evlerde görülen en önemli kazalar. Oysaki tüm bu tehlikeler ev içinde alinacak basit önlemler ile engellenebiliyor...

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nün yaptigi açiklamada, küçük çocuklarin yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün, önlenebilen kazalara bagli oldugu belirtildi. Açiklamada, bebek ve çocuklarin ev kazalarindan korunabilmesi içinailelerin çok dikkatli olmalari gerektigi ifade edildi. Bebek ve çocuklar için 112 Acil Saglik Hizmetleri’ne yapilan acil çagrilarin önemli bir bölümünün, ev kazalarina bagli oldugu belirtilerek, ailelerin alacagi önlemlerle, bebek ve çocuklarin güvenligini büyük ölçüde saglayabilecegi vurgulandi.

Bebek ve çocuklar için ev ortaminda görülen önemli kazalarin, düsme, bogulma, zehirlenme, elektrik çarpmasi, yanik ve yanginlar, atesli silahla yaralama olarak siralandigi açiklamada, “Ev ortami, bebek ve çocuklarin sagliklarini ve yasamlarini tehdit eden birçok riski de barindirmaktadir. Bu nedenle ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemleri almalari gerekir” denildi.

MERDIVEN, PENCERE VE MOBILYALARA DIKKAT

Çocuk acil servislerine yapilan basvurularda, bebek ve çocuklarin düsmeleri sonucu olusan travmalarin basta geldigine isaret edilerek, merdiven, pencere ve mobilyalarin, bebek ve çocuklar için risk olusturdugu uyarisinda bulunuldu. Düsmelere yönelik olarak, sandalye ve diger mobilyalarin pencerelerden uzakta olmasi, yüksek binalarda pencerelere parmaklik takilmasi, emekleyen ve yeni yürümeye baslayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulmasi, bebegin uyudugu veya bulundugu yatagin kenarlarinin korunmasi önerildi

Kuruyemis, misir, seker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatli tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için bogulma riski içerdigine isaret edilerek, sunlar kaydedildi: “Toplu igne, mücevher, dügme, boncuk, tespih ve diger tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocuklarin ulasamayacagi yerlerde bulundurun. Bebek veya çocugunuzun oynadigi oyuncaklarin yasina uygun olmasina dikkat edin ve oyuncaklarini düzenli olarak kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazir hale gelen kisimlar, bebekve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bebeklerin birkaç santimetre derinligindeki suda bile bogulabilecegini unutmayin. Bu nedenle içi su dolu küvet, legen veya kovalar bile bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilir. Bu yüzden,kova, küvet ve legenleri bos tutun. Çocuklar su kenarinda oynarken onlara mutlaka nezaret edin.”

“TEMIZLIK MADDELERINI ORIJINAL KAPLARINDA SAKLAYIN”

Bebek ve çocuklarin maruz kaldigi ev kazalarinin önemli bir bölümünün, zehirlenme, yanik ve yanginlar oldugu ifade edilerek, tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin bebek ve çocuklarin ulasamayacagi yerlerde ve orijinal kaplarda saklanilmasi gerektigi belirtildi.

Evde açik elektrik kablolarinin birakilmamasi, elektrik prizlerinin kapatilmasi veya çocuklarin ulasamayacagi yerlere monte edilmesi gerektigi vurgulandi.

Aileler, bebek ve çocuklarini soba yanan odada uyumaya birakmamalari, soba boru ve bacalarini düzenli olarak temizletmeleri ve rüzgarli havalarda daha dikkatli olmalari konusunda da uyarildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası