Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogru beslenme

Dogru beslenmenin temel sartlarindan biri besinlerin, besleyici degerleri bakimindan nasil gruplandirilacagini ve en uygun beslenme planinin nasil olusturulacagini bilmek...

Yiyeceklerimizi besleyici degerleri bakimindan 5 ana grupta toplariz. Birbirlerinin alternatifi olan besinleri içeren bu gruplar asagidaki sekilde siralaniyor.

ET GRUBU

Et, tavuk, balik, yumurta, nohut, kurufasulye, mercimek ve bu besinlerden yapilan yiyeceklerle; protein, B vitamini ve demir ihtiyacimizi karsilariz. Türk mutfaginda önemli bir yeri olan etli kuru fasulyeyi, etsiz olarak pisirdigimizde, hem gerekli olan protein ihtiyacimizi karsilamis oluruz hem de daha az kalori aliriz.

SÜT GRUBU

Peynir, yogurt, süt, çökelek ve sütlü tatlilar vücudumuzun kalsiyum ihtiyacinin karsilanmasinda büyük rol oynar. Her yas grubu için oldukça önemli olan bu besinlerden günde en az 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya çökelek, ya da 2 su bardagi süt veya yogurt tüketmek gerekir.

SEBZE VE MEYVE GRUBU

Vücudumuzun C vitamini gereksinimini agirlikli olarak sebze ve meyvelerden karsilariz. Her gün en az iki porsiyon sebze yemegi, en az iki porsiyon elma, armut, portakal, kayisi gibi meyveler tüketilmelidir. Özellikle diyet yapanlar veya formunu korumak isteyenler için meyve grubu oldukça önemlidir.

TAHIL GRUBU

Ekmek, makarna, sehriye, pirinç, yufka, kek, bisküvi ve irmikten yapilan tüm tatlilar hem B gurubu vitamin ihtiyacimizi, hem de günlük enerji gereksinimimizin büyük bir kismini karsilar. Bu gruptan yiyecek seçimi yaparken kalorisi azaltilmis ürünler tercih edilmelidir.

YAG VE SEKER GRUBU

Yag, seker, salça ve baharati ise yemeklerimize lezzet vermek için kullaniriz. Seker vücudumuza enerji saglamakla birlikte fazlaca tüketildiginde kisinin dengesiz beslenmesine ve asiri kilo almasina neden olur. Bu yüzden seker ilavesiz veya yag ve seker orani düsük light ürünleri tercih etmelisiniz.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası