Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mide kanseri Dogu’yu tehdit ediyor

Mide kanseri Türkiye’de en çok Dogu Anadolu Bölgesi’nde görülüyor.

Büyük çogunlukla kirsalda yasayan vatandaslarda görülen mide kanseri, Türkiye’de en çok Dogu Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Mide kanserine yol açan bütün etmenlerin bu bölgede bulundugu belirtilerek, yörenin geleneksel beslenme aliskanliklarinin da hastaligin olusmasinda önemli rol oynadigi dile getirildi.

Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ilyas Tuncer, mide kanserinin, Türkiye’de en çok Dogu Anadolu Bölgesi’nde görüldügünü belirterek, bölgede görülen mide kanseri vakalarinin, diger kanser vakalarina göre açik farkla önde oldugunu söyledi.

Mide kanserinin, büyük çogunlukla kirsalda yasayan vatandaslarda görüldügüne isaret eden Doç. Dr. Tuncer, 50’nin üzerindeki yaslarda ortaya çikmasi beklenen hastaliga, bölgede 17 yasindaki insanlarda da rastlandigini belirtti.

Dünya literatüründe mide kanserine yol açan bütün etmenlerin bu bölgede bulundugunu belirten Tuncer, özellikle kirsal kesimde yasayan vatandaslarin hijyen kurallarina dikkat etmemesi, sebze ve meyve tüketiminin yok denecek kadar az olmasi gibi nedenlerin, hastaliga yol açan etmenlerin basinda geldigini bildirdi.

“MIDE KANSERI KUSAGI”

Dünyada mide kanserine en fazla Ipek Yolu üzerindeki ülkelerde rastlandigini anlatan Doç. Dr. Tuncer, bunun, toprakta bulunan ve kansere yol açan agir metallerden kaynaklanabilecegini söyledi.

Ipek Yolu üzerindeki ülkelerde bir kusak olusturan bu hastaligin, Japonya’da “ulusal hastalik” ilan edildigine isaret eden Doç. Dr. Tuncer, “Ancak Japonya’da bu hastaliktan dolayi yasanan ölüm orani oldukça azalmis durumdadir. Japonya’da alinan önlemler sayesinde, bu hastaligi erken dönemde teshis etmek mümkün hale gelmistir. Japonya’da yapilan tarama yöntemleriyle, kanser vakalari erken teshis edilerek önlem alinabilmektedir” diye konustu.

Bölgede de bu yöntemlerin uygulanabilmesi için ciddi bir ekipmana ihtiyaç duyuldugunu kaydeden Doç. Dr. Tuncer, buradaki hastalarin büyük çogunlugunun, hastaligin son evresinde doktora gittigini, bu nedenle sikinti yasadiklarini ifade etti.

GELENEKSEL BESLENME ALISKANLIKLARI

Yörenin geleneksel beslenme aliskanliklarinin da hastaligin olusmasinda önemli rol oynadigini dile getiren Tuncer, Van ve çevresinde tüketilen otlu peynir, tuzlu balik ve tursunun mide kanseri açisindan risk olusturdugunu söyledi.

Doç. Dr. Tuncer, bölgede yasayan vatandaslarin çayi, halk arasinda”kitlama” denilen yöntemle içtigine dikkati çekerek, “Vatandaslar çayi, içine seker atmadan çok sicak olarak içiyor. Çayin sogumasini saglayan sekerin ve çay kasiginin kullanilmamasi nedeniyle sicak içilen çay, mide sagligini olumsuz etkiliyor” dedi.

Tandirda pisirilen ekmeklerin de mide kanserine yakalanma riskini artirdigini ifade eden Doç. Dr. Tuncer, tandirda pisen ekmegin yanan kisimlarinin kanserojen madde içerdigini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası