Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mide kanseri Dogu’yu tehdit ediyor

Mide kanseri Türkiye’de en çok Dogu Anadolu Bölgesi’nde görülüyor.

Büyük çogunlukla kirsalda yasayan vatandaslarda görülen mide kanseri, Türkiye’de en çok Dogu Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Mide kanserine yol açan bütün etmenlerin bu bölgede bulundugu belirtilerek, yörenin geleneksel beslenme aliskanliklarinin da hastaligin olusmasinda önemli rol oynadigi dile getirildi.

Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ilyas Tuncer, mide kanserinin, Türkiye’de en çok Dogu Anadolu Bölgesi’nde görüldügünü belirterek, bölgede görülen mide kanseri vakalarinin, diger kanser vakalarina göre açik farkla önde oldugunu söyledi.

Mide kanserinin, büyük çogunlukla kirsalda yasayan vatandaslarda görüldügüne isaret eden Doç. Dr. Tuncer, 50’nin üzerindeki yaslarda ortaya çikmasi beklenen hastaliga, bölgede 17 yasindaki insanlarda da rastlandigini belirtti.

Dünya literatüründe mide kanserine yol açan bütün etmenlerin bu bölgede bulundugunu belirten Tuncer, özellikle kirsal kesimde yasayan vatandaslarin hijyen kurallarina dikkat etmemesi, sebze ve meyve tüketiminin yok denecek kadar az olmasi gibi nedenlerin, hastaliga yol açan etmenlerin basinda geldigini bildirdi.

“MIDE KANSERI KUSAGI”

Dünyada mide kanserine en fazla Ipek Yolu üzerindeki ülkelerde rastlandigini anlatan Doç. Dr. Tuncer, bunun, toprakta bulunan ve kansere yol açan agir metallerden kaynaklanabilecegini söyledi.

Ipek Yolu üzerindeki ülkelerde bir kusak olusturan bu hastaligin, Japonya’da “ulusal hastalik” ilan edildigine isaret eden Doç. Dr. Tuncer, “Ancak Japonya’da bu hastaliktan dolayi yasanan ölüm orani oldukça azalmis durumdadir. Japonya’da alinan önlemler sayesinde, bu hastaligi erken dönemde teshis etmek mümkün hale gelmistir. Japonya’da yapilan tarama yöntemleriyle, kanser vakalari erken teshis edilerek önlem alinabilmektedir” diye konustu.

Bölgede de bu yöntemlerin uygulanabilmesi için ciddi bir ekipmana ihtiyaç duyuldugunu kaydeden Doç. Dr. Tuncer, buradaki hastalarin büyük çogunlugunun, hastaligin son evresinde doktora gittigini, bu nedenle sikinti yasadiklarini ifade etti.

GELENEKSEL BESLENME ALISKANLIKLARI

Yörenin geleneksel beslenme aliskanliklarinin da hastaligin olusmasinda önemli rol oynadigini dile getiren Tuncer, Van ve çevresinde tüketilen otlu peynir, tuzlu balik ve tursunun mide kanseri açisindan risk olusturdugunu söyledi.

Doç. Dr. Tuncer, bölgede yasayan vatandaslarin çayi, halk arasinda”kitlama” denilen yöntemle içtigine dikkati çekerek, “Vatandaslar çayi, içine seker atmadan çok sicak olarak içiyor. Çayin sogumasini saglayan sekerin ve çay kasiginin kullanilmamasi nedeniyle sicak içilen çay, mide sagligini olumsuz etkiliyor” dedi.

Tandirda pisirilen ekmeklerin de mide kanserine yakalanma riskini artirdigini ifade eden Doç. Dr. Tuncer, tandirda pisen ekmegin yanan kisimlarinin kanserojen madde içerdigini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası