Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadavra Ariyoruz

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Anatomi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Meserret Cumhur, kadavra ihtiyacinin fakültelerinde de devam ettigini dile getirerek, ''Bu, sadece ögrencilerimiz için degil asistanlarimiz için de çok büyük bir sikinti. Su anda bölümümüzde 2 kadavramiz var. 2 tip fakültesi, Fizyoterapi Yüksekokulu ve Dishekimligi Fakültesi'nin ilk üç sinifi, anatomi derslerini bu 2 kadavradan takip ediyor'' dedi.

Prof. Dr. Cumhur, bu bölümlerdeki ögrencilerin egitimi için en az 20 kadavraya sahip olmalari gerektigini dile getirerek, HÜ'ye son 3 senedir her yil 2 kadavra geldigini, bu sayinin daha önceki yillarda 6 civarinda oldugunu anlatti.

Anatomi kongrelerinde yurtdisindan kadavra getirtilmesi konusunun tartisildigini da vurgulayan Prof. Dr. Cumhur, ''Ancak kanunlarimizin buna engel teskil ettigi anlasildi. Yaklasik bin dolara, Malezya, Rusya gibi ülkelerden istediginiz kadar kadavra getirtmek mümkün. Ama ne yazik ki yasal engel var'' diye konustu.

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Anatomi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Safiye Çavdar da, fakülteye her yil 120-140 civarinda ögrenci alindigini, buna karsilik yilda 1 veya 2 yeni kadavra temin edebildiklerini kaydetti. Prof. Dr. Çavdar, dünya standartlarinda 3-4 ögrenci için 1 kadavra gerektigini vurgulayarak, sunlari kaydetti: ''Fakültemizde kadavra basina 60 ögrenci düsüyor. Bu eksigi video, bilgisayar programlari ve anatomik modellerle kapatmaya çalisiyoruz. Tip egitiminde, dünyada da birçok teknolojiden yararlaniliyor ama hiçbiri kadavra açilarak yapilan egitimin yerini tutmuyor. Bizim çözümümüz, ögrencinin laboratuvarda daha fazla zaman harcamasi.

Modellerle takviye ederek, eksigi kapatmaya çalisiyoruz.'' Köklü çözümünün kadavra bagisiyla mümkün olabilecegini vurgulayan Prof. Dr. Çavdar, ''Zaman zaman bagis oluyor, ama henüz yaygin degil. Insanlar, organ bagisinda oldugu gibi bedenlerini ölümünden sonra bilimsel ve egitim amaçli kullanmak üzere bagislayabilir. Bu ögretim yilinda 4-5 kisi bagis formu doldurdu ancak gelismis ülkelerle karsilastirdiginizda henüz sayi çok az'' diye konustu.

Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Anatomi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Kayihan Sahinoglu ise, sahipsiz ölüler ve bagis yoluyla gelen kadavralarin yeterli sayida olmadigini söyledi.

Prof. Dr. Sahinoglu, sahipsiz kadavralarin tip fakültelerinde kullanilmasiyla ilgili bir genelge yayinlanmasina karsin sorunun çözülemedigini vurgulayarak, ''Bu konuda esas olarak belediyelere, Mezarliklar Müdürlügü'ne is düsüyor. Mezarliklar Müdürlügü sahipsiz cenazeleri gömme yoluna gidiyor. Sahipsiz cenazeler tip fakültelerine verilse bilimsel amaçli olarak kullanilabilir'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası