Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadavra Ariyoruz

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Anatomi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Meserret Cumhur, kadavra ihtiyacinin fakültelerinde de devam ettigini dile getirerek, ''Bu, sadece ögrencilerimiz için degil asistanlarimiz için de çok büyük bir sikinti. Su anda bölümümüzde 2 kadavramiz var. 2 tip fakültesi, Fizyoterapi Yüksekokulu ve Dishekimligi Fakültesi'nin ilk üç sinifi, anatomi derslerini bu 2 kadavradan takip ediyor'' dedi.

Prof. Dr. Cumhur, bu bölümlerdeki ögrencilerin egitimi için en az 20 kadavraya sahip olmalari gerektigini dile getirerek, HÜ'ye son 3 senedir her yil 2 kadavra geldigini, bu sayinin daha önceki yillarda 6 civarinda oldugunu anlatti.

Anatomi kongrelerinde yurtdisindan kadavra getirtilmesi konusunun tartisildigini da vurgulayan Prof. Dr. Cumhur, ''Ancak kanunlarimizin buna engel teskil ettigi anlasildi. Yaklasik bin dolara, Malezya, Rusya gibi ülkelerden istediginiz kadar kadavra getirtmek mümkün. Ama ne yazik ki yasal engel var'' diye konustu.

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Anatomi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Safiye Çavdar da, fakülteye her yil 120-140 civarinda ögrenci alindigini, buna karsilik yilda 1 veya 2 yeni kadavra temin edebildiklerini kaydetti. Prof. Dr. Çavdar, dünya standartlarinda 3-4 ögrenci için 1 kadavra gerektigini vurgulayarak, sunlari kaydetti: ''Fakültemizde kadavra basina 60 ögrenci düsüyor. Bu eksigi video, bilgisayar programlari ve anatomik modellerle kapatmaya çalisiyoruz. Tip egitiminde, dünyada da birçok teknolojiden yararlaniliyor ama hiçbiri kadavra açilarak yapilan egitimin yerini tutmuyor. Bizim çözümümüz, ögrencinin laboratuvarda daha fazla zaman harcamasi.

Modellerle takviye ederek, eksigi kapatmaya çalisiyoruz.'' Köklü çözümünün kadavra bagisiyla mümkün olabilecegini vurgulayan Prof. Dr. Çavdar, ''Zaman zaman bagis oluyor, ama henüz yaygin degil. Insanlar, organ bagisinda oldugu gibi bedenlerini ölümünden sonra bilimsel ve egitim amaçli kullanmak üzere bagislayabilir. Bu ögretim yilinda 4-5 kisi bagis formu doldurdu ancak gelismis ülkelerle karsilastirdiginizda henüz sayi çok az'' diye konustu.

Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Anatomi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Kayihan Sahinoglu ise, sahipsiz ölüler ve bagis yoluyla gelen kadavralarin yeterli sayida olmadigini söyledi.

Prof. Dr. Sahinoglu, sahipsiz kadavralarin tip fakültelerinde kullanilmasiyla ilgili bir genelge yayinlanmasina karsin sorunun çözülemedigini vurgulayarak, ''Bu konuda esas olarak belediyelere, Mezarliklar Müdürlügü'ne is düsüyor. Mezarliklar Müdürlügü sahipsiz cenazeleri gömme yoluna gidiyor. Sahipsiz cenazeler tip fakültelerine verilse bilimsel amaçli olarak kullanilabilir'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası