Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SSK çilesinin perde arkasi

SSK'da ilaçlar ile ilgili yapilan düzenlemeler büyük bir kaos ortamina neden oldu. Resmi açiklamalar, sikintilarin çözülecegini söylüyor. Ama bu kolay olmayacak.

80 kurusluk çilenin perde arkasi

Önümüzdeki dönemde hastalanmamaya dikkat edin. Zira SSK'da yeterli hazirlik yapilmamasindan kaynaklanan kaos devam ediyor. Sikintilarin resmi açiklamalarin tersine bir yildan önce çözülemeyecegi belirtiliyor

Tarih 19.02.2005 Cumartesi, bir zamanlarin gözde SSK Hastanelerinin tamami Saglik Bakanligi'na resmen devredildi. Tabelalari hizlica degistirildi. O günü takip eden ilk mesai günü olan pazartesinden bu yana hastanelerde çok büyük kaos yasaniyor. Kayit, ilaç, muayene kuyruklari kilometrelerce uzaniyor. Insanlar biçaklaniyor, kavgalar çikiyor, hastalar beklerken fenalasiyor. Tüm bu karmasa ortaminda resmi makamlar, karisikliklarin kisa bir sürede çözüme ulasacagi yönünde açiklamalar yapsa da söz konusu açiklamalar gerçeklerle pek uyusmuyor.

Iptalini beklediler

19.01.2005 günkü Mükerrer Sayili Resmi Gazete'de yayimlanan 5283 Sayili Kanun ile SSK Hastaneleri'nin 19.02.2005 günü Saglik Bakanligi'na devredilmesi kararlastirildi. Ancak devirin haksiz, gereksiz ve hukuka aykiri oldugunu düsünen SSK, yöneticileri, Kanun'un Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer tarafindan veto edilecegi düsünerek herhangi bir hazirlik yapmadilar. Ancak, yasa Çankaya'da onaylaninca, bu kez gözlerini CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne yaptigi iptal basvurusuna çevirdiler. Bu süreçte de Mahkeme'nin yürütmeyi durdurma karari alacagini düsünülerek yine hazirlik yapmadilar ve sonunda devir gerçeklesti.

Devirin tamamlanmasiyla 35 milyon SSK'liyi uzun ve zor bir süreç beklemeye basladi. Zira, hazirliksiz olan SSK 35 milyon SSK'liya 2004 yili sonuna kadar verdigi Saglik Karnelerini bilgisayar ortaminda yeni sisteme aktaramadi. Normal kamu kurumlarina oranla daha fazla internet bant genisligi alan SSK'ya bu da yetersiz gelmeye basladi.

Bu durum, hastalarin tedavi edilebilmesi için hastane yönetiminin, internet üzerinden SSK'nin ana bilgisayarina baglanarak (saglik karnesindeki bilgileri girip SSK'dan muayene ve tedavi edebilirsin anlamina gelen) 'provizyon' almasini engelledi.

Gerek SSK'nin anabilgisayarina olan talebin patlamasi ve gerekse saglik karnelerindeki bilgilerin zamaninda aktarilamamasi nedeniyle provizyon alamayan hastaneler muayene ve tedavi yapamaz duruma geldiler. Bilgisayar ortaminda isler saglikli yürümeyince saglik tesisi, SSK'linin elindeki bütün belgelerin fotokopilerini getirmesini istemeye baslamasi, muayene ve tedaviden çok bürokratik islemlerde zaman akip gitmesine neden oldu.

Ilaç da yok

Muayene olan SSK'li, ilaçlarini artik özel eczanelerden sira beklemeden alacagim diye SSK ile anlasmasi olan bir eczaneye gittiginde orada kendisini baska dertler bekliyor. Ecezanenin, SSK'liya ilaç verebilmesi için reçetede imza ve mühür eksigi olmamasi gerektigi gibi ileride sorun çiktiginda SSK'liyi aramak istemeyen eczaci, elindeki bütün belgelerin (saglik karnesi-reçete-vizite kagidi) fotokopisini istiyor.

Ardindan eczacidan SSK'nin ana bilgisayarina baglanip, ilaçlari verebilmek için izin (provizyon) istiyor. Bant genisligi ve internet hizmeti var ise zorlukla da olsa baglanabiliyor ama saglik karneleri tanimli olmadigi için provizyon alinamiyor veya internet üzerinden baglanti kopuyor.

En büyük sorun karneler

Son üç gündür yasanan sorunlarin arkasinda saglik karnelerinin tanimli olmamasi büyük rol oynadi. Pazartesi günü hastane ve eczanelerde görülen yigilma saglik karnelerinin provizyon alinmasi esnasinda SSK'nin ana bilgisayarlarinda tanimli olmamasi nedeniyle son iki gündür Sigorta Müdürlüklerine tasindi.

Istanbul'da bulunan birçok sigorta müdürlügünde binlerce kisi izdiham olusturdugu gibi birçok nahos olaylara da sebep oldu. Zira, elindeki saglik karnesi ise muayene ve tedavi olamayan veya ilaç alamayan kizgin kalabaliklar hinçlarini Sigorta Müdürlükleri'nde çalisan memurlardan çikarmaya çalistilar.

Bekçi dövüldü müdür kendini kilitledi

Vatandasliklarin kizginligi öyle bir boyuta ulasti ki, önceki gün Kadiköy Sigorta Müdürlügü'nde karne sirasi bekleyen vatandaslar kapidaki bekçiyi tartakladilar. Kapisinda bin kisiden fazla insanin birikmesi üzerine binadaki yetkililer kapilari içeriden kilitleyerek, kalabaligin dagilmasini beklemeye basladilar.

SSK'nin dagittigi saglik karnelerinin yine SSK'nin bilgisayarinda görüntülenerek 'provizyon' alinamamasi üzerine, bütün saglik karnelerindeki bilgiler yeniden bilgisayarlara girilmesi gündeme geldi. Ancak bu islemin bir yil gibi bir süreyi bulmasi bekleniyor.

Malülen emeklilik de zor durumda

506 Sayili Kanun'a göre, sakatlanan veya hastalanan bir SSK'linin malulen emekli olabilmesi için SSK hastanelerine ait saglik kurulundan rapor almasi gerekiyor. Ama son düzenlemenin ardindan ortada SSK Hastanesi kalmadigina göre kanunda bir degisiklik yapilincaya kadar hiçbir SSK'li malulen emekli olamayacak. Dolayisiyla resmi makamlarin bu konuya yönelik de bir düzenleme yapmalari gerekiyor.

SSK'nin hastaneleri belediyelere geçebilir

2004 yili içinde TBMM'den geçen ve Cumhurbaskani tarafindan veto edildigi için uygulanmayan 'Kamu Reform Kanunu' ile adem-i merkeziyetçilik denilerek Saglik Bakanligi'nin elindeki tüm hastaneler yerel yönetimlere devredilecekti. Simdi ise merkezilesmek adina tüm SSK hastaneleri, Saglik Bakanligi'na devredildi. Önümüzdeki günlerde, 'Kamu Reform Kanunu'nun yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Bu durumda da simdi Saglik Bakanligi'na devredilen tüm hastaneler çok degerli arsalari ile birlikte belediyelere verilecek.

DARBE YÖNETIMINE BORÇ BILE VERDI


Yil 1946 simdiki adiyla Sosyal Sigortalar Kurumu o zamanki adiyla Isçi Sigortalari Kurumu kuruldu. Amaci sigortalisi olan isçilerin is kazasi ve meslek hastaliklarina tutulmasi halinde tedavilerini saglamak gelir kayiplarini telafi etmek, vefat ederlerse geride kalanlara aylik baglamakti...


Özerkti, kendi yönetim kurulu (o zamanki adiyla müdürler kurulu) vardi ve hiçbir siyasi alacagi kararlara karisamazdi... Yönetim kurulunda çalisan memurlarinca seçilen üyesi bile vardi... Özerkligi 1981 yilinda sona erdi. Simdi odacisinin birakin tayinini, alt kattan üst kata görevlendirilmesi için siyasilerin karari gerekiyor...

lBirakin karismayi, bir yemek aninda bir istegini SSK yöneticine ima eden zamanin Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Hilmi Isgüzar hakkinda Yüce Divan mahkumiyet karari vermisti...


Topladigi primler o kadar çok ama herhangi bir emeklisi olmadigi için hemen hemen hiç gideri yoktu...


O kadar çok parasi vardi ki 12 Eylül 1980 tarihindeki darbede, yönetim 1 Ekim günü ödenecek memur ayliklari konusunda bütçede para bulamayinca SSK'ya 'sifir' faizli 15 yil vadeli çuvallar dolusu Hazine Bonosu kupürleri gönderip çuvallar dolusu para götürdüler. Memur maaslarini ödediler.


Elindeki sifir faizli Hazine Bonolari'ni, 1995 yilinda SSK bir kamyonla Hazine'ye gönderip karsiliginda bir avuç bozuk para aldi.


O da topladigi paralarin bir kismi ile insaatlar yapti. Bakin etrafiniz da 'Isçi Evleri' , 'Türk-Is Bloklari' isimli yerler SSK'nin verdigi ucuz krediler ile yapilmistir.


Ülke sartlarinda yatirim yapabilmek için borsa, döviz vs gibi yatirim araçlari olmadigindan yatirim için degerli ve büyük arsalar satin aliyor, sonra da merkezi yerlerde ishanlari yapip, kiraya veriyordu...


Izmir'in Konak Meydani SSK'nin mali, kenarinda sadece bir rant tesisi yapabildi ama meydani kullanmiyor, satamiyor... Zonguldak Kozlu Mezarligi SSK'nin mali...


Ancak ülke kosullarina göre birakin yeterli saglik tesisi hiç saglik tesisi olmadigini görünce kendisi sigortalilarinin muayene ve tedavileri için her ilde, her ilçede saglik tesisi, dispanser, hastane kurmaya basladi...


Satin aldigi ve kendisine borç karsiligi verilen koca arazilerin üzerine kendisi hastane yapmaya basladi. Yatirimlarini arsaya yönlendirdi...


Istanbul Basibüyük Tepesi'nin tamami SSK'nindir ve üzerinde bir Gögüs Hastaliklari Hastanesi ile bir Meslek Hastaliklari Hastanesi vardir.


Kozyatagi'nin kalan tek orman arazisi yaklasik 25 dönüm (25.000 metrekare) arazisi ile Erenköy Ruh Sagligi Hastanesi'dir.


Erenköy'ün orta yerinde 11 dönüm arazide bin metrekareye kurulu Fizik Tedavi Hastanesi vardir.


Göztepe'nin orta yerinde yüzlerce dönüm arsa üzerindeki SSK Egitim Hastanesi...


Izmir Tepecik'te, Bozyaka'da koca koca arsalarin üzerinde hastaneler yapti, yaptirdi...


Hastanelerle kalmadi, zamanin ülkesinde ilaç sikintisi var olunca oturdu kendisine ilaç fabrikasi kurdu...


Hastaneleri o kadar kaliteliydi ki, ülkenin yöneticilerinin muayene ve tedavi olabilmek için SSK yöneticilerine basvuruyorlardi...


Yil 1973 Istanbul'un nüfusu 1.5 milyon ve SSK en son hastanesini yapiyor, SSK Göztepe Hastanesi ... O tarihten sonra Istanbul'da bir tek yatak ilavesi, bir tek saglik tesisi yapilmiyor, yaptirilmiyor... Simdi Istanbul'un nüfusu 15 milyon...

Kerim SUBENGI / AKSAM

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası