Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Tüp bebek’ yeni ufuklar açiyor

Tüp bebek teknikleri, çocuk sahibi olabilmenin disinda ayni zamanda saglikli çocuk sahibi olabilmeleri için de yeni tekniklere yol açiyor.

Her yil binlerce çiftin çocuk sahibi olmasini saglayan tüp bebek teknikleri, kök hücre tedavisi gibi ileri tedavilere de ev sahipligi yapiyor. Embriyolarda doku tiplemesi yöntemiyle 100’den fazla genetik hastaligin tanisinin yapilabiliyor vee bu sayi gün geçtikçe artiyor.

Istanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi Baskani Prof. Dr. Semra Kahraman, tüp bebek tekniklerinin, sadece çiftlerin çocuk sahibi olmalarina degil, ayni zamanda saglikli çocuk sahibi olabilmeleri için de yeni tekniklerin gelismesine yol açtigini söyledi.

Gebelik öncesi tani denilen teknikle “Down Sendromu” gibi kalitsal hastaliklarin önceden belirlenebildigine dikkati çeken Prof. Dr. Kahraman, tüp bebek tedavisinin giderek kendi alanini astigini, kök hücre tedavisi gibi çok ileri tedavilere de ev sahipligi yaptigini belirterek, sunlari söyledi:

“Günümüzde embriyolardan kök hücre yaparak amansiz hastaliklari tedavi edebilme imkani var. Bu amaçla biz insan embriyolarindan kalp hücreleri gelistirdik ve bu kalp hücreleri atim gösteriyor. Türkiye’deilk kez. En son nöron denen beyin hücrelerini olusturduk. Simdi de diger hücreleri olusturmak için çalisiyoruz. Tüp bebek yönteminden elde edilen embriyolar, bu çalismalar için kaynak teskil ediyor. Tüp bebek yöntemi önümüzde yeni ufuklar açiyor.”

EMBRIYOLARDAN GENETIK TANI

Embriyodan alinan bir tek hücreyle o embriyoya ait genetik hastaliklari anne rahmine yerlestirmeden önce tanimlayabildiklerini bildiren Prof. Dr. Semra Kahraman, böylece bebeklerin sakat veya dogumsal özürle dünyaya gelmesinin önüne geçilebildigini vurguladi.

Prof. Dr. Kahraman, ayni zamanda embriyoya doku tayini yaparak, amansiz ve yasam süresini sinirlayan genetik hastaliklari bulunan kardeslerin de kordon kani ve kemik iligi nakliyle tam olarak sagliklarina kavusmalarinin saglanabildigini, “Akdeniz Anemisi”nin bu hastaliklarin basinda yer aldigini belirtti. Türkiye’de Akdeniz anemisinin yasami tehdit eden bir hastalik olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Kahraman, sunlari kaydetti:

“Hastalik, tasiyici oldugunu bilmeden evlenen çiftlerin çocuklarinda ortaya çikiyor. Bugün için bilinen bir tedavisi de yok. Böyle bir çocuga sahip olan aileler, bize genetik tani ve doku tiplemesi için basvuruyor. Yaptigimiz islemlerle hem saglikli bir kardesin dünyaya gelmesini sagliyoruz, hem de doku grubu uyumlu olduguiçin yeni dogan kardesin kemik iligi ve kordon kanini kullanarak hastakardesin tümüyle sagiligina kavusmasini saglayabiliyoruz.”

Prof. Dr. Kahraman, embriyolarda doku tiplemesi yöntemiyle 100’den fazla genetik hastaligin tanisinin yapilabildigini ve bu sayinin gün geçtikçe arttigini belirtti.

“AMANSIZ HASTALIKLAR”IN TEDAVISI

Kök hücrenin diger hücre ve dokulara dönüsümünün saglanabildigini bildiren Prof. Dr. Kahraman, sunlari kaydetti:

“Buradaki amaç, su anda tedavisi mümkün olmayan kanser, ilerleyici beyin hastaliklari ve romatizmal hastaliklar, parkinson, alzeimer, diyabet gibi birçok hastaligin tedavisini yapabilmek. Kök hücre, yetiskin dokulari ve embriyodan olmak üzere 2 sekilde elde edilebiliyor. Yetiskinlerden elde edilen hücrelerin tedavideki basarilari henüz tam olarak kanitlanmis degil. Ancak tüp bebek teknikleriyle elde edilen ve kullanilmayacak olan embriyolari, arastirma amaciyla kullaniyoruz.

Yani bu yöntem sadece çiftleri çocuk sahibi yapmakla kalmiyor. Birçok amansiz hastaligin tedavisinin de önünü açiyor. Çalismalarimiz dünyayla es zamanli olarak ilerliyor. Bu tekniklere Almanya, Italya gibi bazi Avrupa ülkeleri izin vermiyor. Japonya, ABD, Ingiltere ve Israil’de bu çalismalar yogun olarak yapiliyor. Bu tedavilerin yüksek basarilari gösterildiginde, izin verilmeyen ülkelerden büyük bir hasta potansiyelinin kök hücre tedavisi için Türkiye’ye gelmesini hedefliyoruz. Dolayisiyla Türkiye gelecekte kök hücre tedavisi yapabilen ülkelerden birisi olacak. Çalismalarimiz tüm yogunluguyla devam ediyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası