Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Tüp bebek’ yeni ufuklar açiyor

Tüp bebek teknikleri, çocuk sahibi olabilmenin disinda ayni zamanda saglikli çocuk sahibi olabilmeleri için de yeni tekniklere yol açiyor.

Her yil binlerce çiftin çocuk sahibi olmasini saglayan tüp bebek teknikleri, kök hücre tedavisi gibi ileri tedavilere de ev sahipligi yapiyor. Embriyolarda doku tiplemesi yöntemiyle 100’den fazla genetik hastaligin tanisinin yapilabiliyor vee bu sayi gün geçtikçe artiyor.

Istanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi Baskani Prof. Dr. Semra Kahraman, tüp bebek tekniklerinin, sadece çiftlerin çocuk sahibi olmalarina degil, ayni zamanda saglikli çocuk sahibi olabilmeleri için de yeni tekniklerin gelismesine yol açtigini söyledi.

Gebelik öncesi tani denilen teknikle “Down Sendromu” gibi kalitsal hastaliklarin önceden belirlenebildigine dikkati çeken Prof. Dr. Kahraman, tüp bebek tedavisinin giderek kendi alanini astigini, kök hücre tedavisi gibi çok ileri tedavilere de ev sahipligi yaptigini belirterek, sunlari söyledi:

“Günümüzde embriyolardan kök hücre yaparak amansiz hastaliklari tedavi edebilme imkani var. Bu amaçla biz insan embriyolarindan kalp hücreleri gelistirdik ve bu kalp hücreleri atim gösteriyor. Türkiye’deilk kez. En son nöron denen beyin hücrelerini olusturduk. Simdi de diger hücreleri olusturmak için çalisiyoruz. Tüp bebek yönteminden elde edilen embriyolar, bu çalismalar için kaynak teskil ediyor. Tüp bebek yöntemi önümüzde yeni ufuklar açiyor.”

EMBRIYOLARDAN GENETIK TANI

Embriyodan alinan bir tek hücreyle o embriyoya ait genetik hastaliklari anne rahmine yerlestirmeden önce tanimlayabildiklerini bildiren Prof. Dr. Semra Kahraman, böylece bebeklerin sakat veya dogumsal özürle dünyaya gelmesinin önüne geçilebildigini vurguladi.

Prof. Dr. Kahraman, ayni zamanda embriyoya doku tayini yaparak, amansiz ve yasam süresini sinirlayan genetik hastaliklari bulunan kardeslerin de kordon kani ve kemik iligi nakliyle tam olarak sagliklarina kavusmalarinin saglanabildigini, “Akdeniz Anemisi”nin bu hastaliklarin basinda yer aldigini belirtti. Türkiye’de Akdeniz anemisinin yasami tehdit eden bir hastalik olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Kahraman, sunlari kaydetti:

“Hastalik, tasiyici oldugunu bilmeden evlenen çiftlerin çocuklarinda ortaya çikiyor. Bugün için bilinen bir tedavisi de yok. Böyle bir çocuga sahip olan aileler, bize genetik tani ve doku tiplemesi için basvuruyor. Yaptigimiz islemlerle hem saglikli bir kardesin dünyaya gelmesini sagliyoruz, hem de doku grubu uyumlu olduguiçin yeni dogan kardesin kemik iligi ve kordon kanini kullanarak hastakardesin tümüyle sagiligina kavusmasini saglayabiliyoruz.”

Prof. Dr. Kahraman, embriyolarda doku tiplemesi yöntemiyle 100’den fazla genetik hastaligin tanisinin yapilabildigini ve bu sayinin gün geçtikçe arttigini belirtti.

“AMANSIZ HASTALIKLAR”IN TEDAVISI

Kök hücrenin diger hücre ve dokulara dönüsümünün saglanabildigini bildiren Prof. Dr. Kahraman, sunlari kaydetti:

“Buradaki amaç, su anda tedavisi mümkün olmayan kanser, ilerleyici beyin hastaliklari ve romatizmal hastaliklar, parkinson, alzeimer, diyabet gibi birçok hastaligin tedavisini yapabilmek. Kök hücre, yetiskin dokulari ve embriyodan olmak üzere 2 sekilde elde edilebiliyor. Yetiskinlerden elde edilen hücrelerin tedavideki basarilari henüz tam olarak kanitlanmis degil. Ancak tüp bebek teknikleriyle elde edilen ve kullanilmayacak olan embriyolari, arastirma amaciyla kullaniyoruz.

Yani bu yöntem sadece çiftleri çocuk sahibi yapmakla kalmiyor. Birçok amansiz hastaligin tedavisinin de önünü açiyor. Çalismalarimiz dünyayla es zamanli olarak ilerliyor. Bu tekniklere Almanya, Italya gibi bazi Avrupa ülkeleri izin vermiyor. Japonya, ABD, Ingiltere ve Israil’de bu çalismalar yogun olarak yapiliyor. Bu tedavilerin yüksek basarilari gösterildiginde, izin verilmeyen ülkelerden büyük bir hasta potansiyelinin kök hücre tedavisi için Türkiye’ye gelmesini hedefliyoruz. Dolayisiyla Türkiye gelecekte kök hücre tedavisi yapabilen ülkelerden birisi olacak. Çalismalarimiz tüm yogunluguyla devam ediyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası