Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uyuz tarihin en eski hastaligi

Insanlik tarihi kadar eski bir hastalik olan 'uyuz', geçmisten günümüze insanlar arasinda en çok sorun olan hastaliklar arasinda yeraliyor.

Insanlar arasinda dogrudan dogruya temas ile bulasarak sorun olusturan bu rahatsizlik, en çok sonbahar ve kis mevsiminde görülüyor.

IHA muhabirinin derledigi bilgilere göre, insanlik tarihinde bit, pire ve uyuz, zengin ve yoksul ayirmaksizin her zaman sorun olusturdu. Toplum içinde kasinmanin veya kasinmaya neden olan haserelerin yakalanmasi ve toplum içinde öldürülmesinin ayip oldugu eski dönemlerde temel görgü kurallari arasinda yer aliyordu.

Günümüzde ise uyuz, insanlar arasinda dogrudan dogruya temas ile bulasarak sorun olusturmaya devam ediyor. 'Sarcoptes Scabiei Von Hominis' isimli ancak bir mikroskop ya da büyüteç yardimi ile görülebilen uyuz böcegi, tüm yasamini insan vücudunda geçirebiliyor. Kisiden kisiye yakin temas ile geçen böcek, derinin üst katmanlarinda tüneller açarak ilerliyor ve kasintiya sebep oluyor. Bilinenin aksine uyuz hastaliginin pislikle bir ilgisi bulunmuyor. Böcek temiz bir ciltte de yasayabiliyor; uyuz, kirli insanlarin hastaligi oldugu inanci gerçegi yansitmiyor.

Hastalik 30 yillik dönemlerde salginlar halinde görülürken, uyuz sikligi sonbahar ve kis aylarinda artiyor. Okullarda ve toplu yasam alanlarinda uyuzun ortaya çikma ihtimali yüksek görülüyor. Uyuzun en belirgin özelligi olan gece kasintisi, bulasmadan sonra 3 gün ile 6 hafta arasinda degisen sürelerde olmak üzere en çok 15 gün ile 1 ay sonra basliyor.

Uyuzlu hastalar, en çok gece kasintilarindan sikayet ediyor. Bu hastayi uykusundan dahi uyandirabilen bu kasinti, gündüzleri fazla rahatsiz etmiyor. Deri üzerinde 1 cm'ye varan kirik çizgi veya S seklindeki tüneller uyuzun belirtileri olarak gösteriliyor. Uyuz böceginin en çok el parmaklarinin aralari, bilekler, kollarin iç kisimlari, genital bölge, karnin alt kismi, kalçalar ve bacaklara yerlestigi görülüyor.

Uyuz, uygun sartlar oldugunda toplumda kolayca yayilma riski olan bulasici bir hastalik olarak dikkat çekiyor. Bulasma cinsel temastan çok, yakin temasla oluyor. Uyuzlu bir kimse aile bireylerine hastaligi kolayca bulastiriyor. Hastaya ait çamasir, çarsaf ve diger esyalarin baskalari tarafindan kullanilmasi daha az görülen bulasma sekilleri arasinda gösteriliyor. Uzmanlar, uyuzdan korunmanin yollari ile ilgili su önerilerde bulunuyor:

"Uyuzlu kisilerle yakin temastan kaçinmali, uyuz rastlanan kisilerin tüm ailelerinin kontrolleri yapilmali ve bulasmanin olasi oldugu aile disi arkadas veya akrabalar uyarilmali. Uyuzlu hastanin kullandigi ya da kullanmis olabilecegi çamasir, çarsafin vs. ortak kullanilmasini önlemeli, hijyene dikkat edilmeli. Uyuz böcegi esyalar üzerinde 2-3 gün yasayabildigi için tüm esyalar ve giysiler kaynar su ile 20 dakika süre ile yikanmali, tüm giysilerin (elbiseler, çarsaf, astik kiliflari vs.) özellikle vücutla temas eden iç bölgeleri sicak ütü ile ütülenmeli, tüm ev ve araba elektrik süpürgesi ile temizlenmeli. Uyuz tedavisinde etkili bir olan permetrin içeren deri kremi kullanilmali ve uyuzlu bir kisi de olsa tüm aile bireyleri tedavi edilmeli."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası