Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uyuz tarihin en eski hastaligi

Insanlik tarihi kadar eski bir hastalik olan 'uyuz', geçmisten günümüze insanlar arasinda en çok sorun olan hastaliklar arasinda yeraliyor.

Insanlar arasinda dogrudan dogruya temas ile bulasarak sorun olusturan bu rahatsizlik, en çok sonbahar ve kis mevsiminde görülüyor.

IHA muhabirinin derledigi bilgilere göre, insanlik tarihinde bit, pire ve uyuz, zengin ve yoksul ayirmaksizin her zaman sorun olusturdu. Toplum içinde kasinmanin veya kasinmaya neden olan haserelerin yakalanmasi ve toplum içinde öldürülmesinin ayip oldugu eski dönemlerde temel görgü kurallari arasinda yer aliyordu.

Günümüzde ise uyuz, insanlar arasinda dogrudan dogruya temas ile bulasarak sorun olusturmaya devam ediyor. 'Sarcoptes Scabiei Von Hominis' isimli ancak bir mikroskop ya da büyüteç yardimi ile görülebilen uyuz böcegi, tüm yasamini insan vücudunda geçirebiliyor. Kisiden kisiye yakin temas ile geçen böcek, derinin üst katmanlarinda tüneller açarak ilerliyor ve kasintiya sebep oluyor. Bilinenin aksine uyuz hastaliginin pislikle bir ilgisi bulunmuyor. Böcek temiz bir ciltte de yasayabiliyor; uyuz, kirli insanlarin hastaligi oldugu inanci gerçegi yansitmiyor.

Hastalik 30 yillik dönemlerde salginlar halinde görülürken, uyuz sikligi sonbahar ve kis aylarinda artiyor. Okullarda ve toplu yasam alanlarinda uyuzun ortaya çikma ihtimali yüksek görülüyor. Uyuzun en belirgin özelligi olan gece kasintisi, bulasmadan sonra 3 gün ile 6 hafta arasinda degisen sürelerde olmak üzere en çok 15 gün ile 1 ay sonra basliyor.

Uyuzlu hastalar, en çok gece kasintilarindan sikayet ediyor. Bu hastayi uykusundan dahi uyandirabilen bu kasinti, gündüzleri fazla rahatsiz etmiyor. Deri üzerinde 1 cm'ye varan kirik çizgi veya S seklindeki tüneller uyuzun belirtileri olarak gösteriliyor. Uyuz böceginin en çok el parmaklarinin aralari, bilekler, kollarin iç kisimlari, genital bölge, karnin alt kismi, kalçalar ve bacaklara yerlestigi görülüyor.

Uyuz, uygun sartlar oldugunda toplumda kolayca yayilma riski olan bulasici bir hastalik olarak dikkat çekiyor. Bulasma cinsel temastan çok, yakin temasla oluyor. Uyuzlu bir kimse aile bireylerine hastaligi kolayca bulastiriyor. Hastaya ait çamasir, çarsaf ve diger esyalarin baskalari tarafindan kullanilmasi daha az görülen bulasma sekilleri arasinda gösteriliyor. Uzmanlar, uyuzdan korunmanin yollari ile ilgili su önerilerde bulunuyor:

"Uyuzlu kisilerle yakin temastan kaçinmali, uyuz rastlanan kisilerin tüm ailelerinin kontrolleri yapilmali ve bulasmanin olasi oldugu aile disi arkadas veya akrabalar uyarilmali. Uyuzlu hastanin kullandigi ya da kullanmis olabilecegi çamasir, çarsafin vs. ortak kullanilmasini önlemeli, hijyene dikkat edilmeli. Uyuz böcegi esyalar üzerinde 2-3 gün yasayabildigi için tüm esyalar ve giysiler kaynar su ile 20 dakika süre ile yikanmali, tüm giysilerin (elbiseler, çarsaf, astik kiliflari vs.) özellikle vücutla temas eden iç bölgeleri sicak ütü ile ütülenmeli, tüm ev ve araba elektrik süpürgesi ile temizlenmeli. Uyuz tedavisinde etkili bir olan permetrin içeren deri kremi kullanilmali ve uyuzlu bir kisi de olsa tüm aile bireyleri tedavi edilmeli."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası