Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asure vitamin deposu

Türk mutfaginin geleneksel tatlisi asure, kuru meyve katildigi için vitamin; baklagil ve tahillar bir arada kullanildigi için de protein deposu haline geliyor.

Içine en az 7 farkli madde konulan asurenin en az 7 kisiye dagitilmasi gerektigine inanilir. Içinde sadece bitkisel yaglar oldugu için kolesterol orani sifirdir. Enerji deposudur. B2, B1, C, A vitamininin yani sira bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerir.

Selçuk Üniversitesi Mesleki Egitim Fakültesi Beslenme Bölümü Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Isik, her yil Muharrem Ayi'nin 10. günü pisirilmeye baslanan asurenin, Türk mutfaginin en eski ve geleneksel tatlisi oldugunu söyledi. Halk arasinda Kurban Bayrami'ndan sonraki ayin asure ayi olarak bilindigini belirten Isik, "Bu ayda her mutfakta asure piser. Hatta bir inanisa göre çok yoksul olan vatandaslarin mutfaginda bile en az bir cezve asure pisirilmesi gerektigine inanilir" dedi.

Günümüzde de bu gelenegin sürdügünü ifade eden Isik, içine en az 7 farkli madde konulan asurenin en az 7 kisiye dagitilmasi gerektigi inanisinin yaygin oldugunu dile getirdi. Içine konulan yiyeceklerin yöreden yöreye degistigini belirten Isik, söyle devam etti:

"Bazi yörelerde, kurban kesen her ailenin asure pisirmesi gerektigi düsünülür. Zonguldak, Artvin ve Aydin gibi yörelerde kurban etinden ya da kurbanin eritilen kuyruk yagindan küçük bir parça asureye mutlaka katilir. Erzincan'da 12 çesit kuru meyvenin asureye katilmasi gerektigine inanilir. Denizli'de de tatlisinin yaninda tuzlusu da yapilan asureye keskek adi verilir."

Bazi yerlerde bu ay disinda da asurenin pisirildigi dönemler oldugunu belirten Isik, Bayburt'ta evlenecek çocugu olan kisinin evinde mutlaka asure pisirerek tüm komsularina dagittigini, Trakya'da ise gerdek gecesinin ertesinde erkek evine gelenlere asure verildigini dile getirdi. Usak'ta da "3 tencere" adi verilen davet yapildiginda çorba, pilav ve etin ardindan mutlaka asure ikram edildigini, bazi yörelerde ise eve bereket getirmesi için, asure pisirilen evde her misafirin, kendi evinden getirdigi kasikla bu tatliyi yedigini ifade etti.

Günümüzde asureye en az 15 farkli yiyecek maddesi konulduguna dikkati çeken Nermin Isik, temel malzemesi bugday yarmasi olan bu tatliya, kuru fasulye, börülce, bakla, nohut gibi baklagiller, incir, üzüm, kayisi ve kus üzümü gibi kuru meyveler, elma, portakal gibi yas meyveler, findik, fistik, badem, ceviz gibi sert kabuklu yiyecekler atildigini, üzerinin ise yine yöreden yöreye degisiklik göstermekle birlikte hashas, susam, nar, kenevir, çörek otu gibi malzemelerle süslenebildigini anlatti. Bu tatliya seker yerine tatlandirmak için pekmez de konulabildigini ifade eden Isik, sunlari kaydetti:

"Malzemesi her ilde degisir. Gülsuyu ve damla sakizi da lezzet katmak için bazi yerlerde kullanilabilir. Ancak içine kaç çesit malzeme katilirsa katilsin, Türk mutfaginin en besleyici tatlisi asuredir. Tahil ve kuru baklagiller birlikte kullanildigi için protein, kuru meyveler kullanildigi için de vitamin deposudur. Vitamin, protein ve mineral içerigi çok dengelidir. Içinde sadece bitkisel yaglar oldugu için kolesterol orani sifirdir. Enerji deposudur. B2, B1, C, A vitamininin yani sira bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerir. Hazir gidalar yerine çocuklara dogal olan bu tatli bol bol yedirilmelidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası