Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Biberon çürügünü biliyor musunuz?

Gece yatmadan önce veya uyku sirasinda biberon emen bebeklerin agzinda biriken sütün, ''biberon çürügü'' denilen çürüklere neden oldugu belirtiliyor.

Trabzon Tabip Odasi Baskani ve Çocuk Doktoru Ahmet Ömeroglu, gece yatmadan önce veya uyku sirasinda biberon emen bebeklerin agzinda biriken sütün, ''biberon çürügü'' denilen çürüklere neden oldugunu bildirdi.

Ömeroglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bebeklerin dislerinde olusan kahverengi lekelerin aslinda dis çürükleri oldugunu ifade ederek, ''Disler de çürük nedeniyle kirilir. Bu kadar erken bir dönemde çürük olusmasinin nedeni de 'biberon çürügü' adi verilen çürüklerdir'' dedi.

Bebek beslenmesinde en önemli besinin anne sütü oldugunu vurgulayan Ömeroglu, söyle konustu:

''Ancak inek sütü ve yüksek karbonhidratli besinler, dogal olarak seker içerir. Gece yatmadan önce veya uyku sirasinda biberon emen bebeklerin agzinda biriken süt, mikroplarin disleri çürütmesi için elverisli bir ortam olusturur ve 'biberon çürügü' denilen çürüklere neden olur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrasi dislerin temizligine özen gösterilmelidir.'' Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç oldugundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alinmasi gerektigini belirten Ömeroglu, sözlerini söyle sürdürdü:

''Bu önlemlerin basinda, bebegin gece agzinda biberonla uyuma aliskanliginin önlenmesi, beslendikten sonra uyutulmasi, biberondaki süte seker, bal pekmez gibi tatlandiricilar ilave edilmemesi, bebek beslendikten sonra mutlaka su içirilmesi ve ilk dislerin çikmaya baslamasiyla gece ve sabah beslenmeleri sonrasi temiz, islak bir tülbentle dislerini silerek temizlenmesi gelmektedir.'' Biberon çürügü görülen dislerin tedavi edilmedigi takdirde agri yapacagini ve iltihaplanacagini ifade eden Ömeroglu, sunlari kaydetti:

''Iltihapli veya agriyan disler, bebegin huzursuzlanmasina ve beslenme düzeninin bozulmasina neden olur. Iltihap, alttan gelecek kalici disleri de etkileyip sekillerinin bozulmasina yol açar. Bu disler çekilirse, çocukta konusma problemleri ortaya çikabilir. Biberonun yani sira emziklerin aglayan bebekleri susturmak amaciyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandiricilara batirilarak verilmesi biberon çürüklerinin baska bir nedenidir. Disler çiktiktan sonra oyalanmak amaciyla bebegin eline verilen karbonhidratli ve sekerli gidalar da dis çürüklerine neden olur. Bebekleri bu tür gidalarin yerine elma, havuç gibi besin degeri yüksek, dis temizligine yardimci gidalara yönlendirmek gerekir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası