Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Biberon çürügünü biliyor musunuz?

Gece yatmadan önce veya uyku sirasinda biberon emen bebeklerin agzinda biriken sütün, ''biberon çürügü'' denilen çürüklere neden oldugu belirtiliyor.

Trabzon Tabip Odasi Baskani ve Çocuk Doktoru Ahmet Ömeroglu, gece yatmadan önce veya uyku sirasinda biberon emen bebeklerin agzinda biriken sütün, ''biberon çürügü'' denilen çürüklere neden oldugunu bildirdi.

Ömeroglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bebeklerin dislerinde olusan kahverengi lekelerin aslinda dis çürükleri oldugunu ifade ederek, ''Disler de çürük nedeniyle kirilir. Bu kadar erken bir dönemde çürük olusmasinin nedeni de 'biberon çürügü' adi verilen çürüklerdir'' dedi.

Bebek beslenmesinde en önemli besinin anne sütü oldugunu vurgulayan Ömeroglu, söyle konustu:

''Ancak inek sütü ve yüksek karbonhidratli besinler, dogal olarak seker içerir. Gece yatmadan önce veya uyku sirasinda biberon emen bebeklerin agzinda biriken süt, mikroplarin disleri çürütmesi için elverisli bir ortam olusturur ve 'biberon çürügü' denilen çürüklere neden olur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrasi dislerin temizligine özen gösterilmelidir.'' Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç oldugundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alinmasi gerektigini belirten Ömeroglu, sözlerini söyle sürdürdü:

''Bu önlemlerin basinda, bebegin gece agzinda biberonla uyuma aliskanliginin önlenmesi, beslendikten sonra uyutulmasi, biberondaki süte seker, bal pekmez gibi tatlandiricilar ilave edilmemesi, bebek beslendikten sonra mutlaka su içirilmesi ve ilk dislerin çikmaya baslamasiyla gece ve sabah beslenmeleri sonrasi temiz, islak bir tülbentle dislerini silerek temizlenmesi gelmektedir.'' Biberon çürügü görülen dislerin tedavi edilmedigi takdirde agri yapacagini ve iltihaplanacagini ifade eden Ömeroglu, sunlari kaydetti:

''Iltihapli veya agriyan disler, bebegin huzursuzlanmasina ve beslenme düzeninin bozulmasina neden olur. Iltihap, alttan gelecek kalici disleri de etkileyip sekillerinin bozulmasina yol açar. Bu disler çekilirse, çocukta konusma problemleri ortaya çikabilir. Biberonun yani sira emziklerin aglayan bebekleri susturmak amaciyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandiricilara batirilarak verilmesi biberon çürüklerinin baska bir nedenidir. Disler çiktiktan sonra oyalanmak amaciyla bebegin eline verilen karbonhidratli ve sekerli gidalar da dis çürüklerine neden olur. Bebekleri bu tür gidalarin yerine elma, havuç gibi besin degeri yüksek, dis temizligine yardimci gidalara yönlendirmek gerekir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası