Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hangi dogum kontrol yöntemi?

Aslinda, bu sorunun cevabi yoktur. Korunmak için pek çok alternatif vardir ve seçilecek yöntemin “kisiye özgü” olmasi gerekir. Iste dogum kontrol yöntemleri...

Dogum kontrol yöntemi seçiminde kisinin yasi, dogum yapip yapmadigi, adetlerinin düzeni, aliskanliklari, cinsel yasantisi gibi pek çok faktör rol oynar.

Bu nedenle “en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu yerine “benim için en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu daha uygun düser.

Ailelerin istenilen sayida çocuk sahibi olabilmeleri için uygulanan yöntemlere “aile planlamasi” denir.

Spiral, dogum kontrol haplari, prezervatif kullanimi, aylik ve üç aylik depo igneler, cilt alti implantlari, erkekte ve kadinlarda tüplerin baglanmasi, sperm öldürücü (spermisid) jel, fitil ve kremler bu aile planlamasi yöntemleri olarak siralanir...

Bir kadinin bir adet kanamasinin baslangicindan diger adetinin kanamasina kadar geçen süreye “bir adet ayi (=bir siklüs)” adi verilir. Normalde modern bir kadin hayati boyunca ortalama 420 adet siklüsüne sahiptir.

Gelismekte olan ülkelerde aile planlamasi yöntemi olarak “Sterilizasyon” adi verilen kesin kisirlastirma islemleri ve spiral (RIA, Rahim Içi Araç) uygulamalarina basvurulurken gelismis ülkelerde ise dogum kontrol haplari ile erkeklerde prezervatif (kondom, kilif) kullanimlari daha yaygindir.

Üreme Haklari ve Cinsel Haklar Bildirgesi’ne göre…

“Uluslararasi Aile Planlamasi Federasyonu’nun (IPPF)” 1995’te kabul ettigi Üreme Haklari ve Cinsel Haklar Bildirgesi’ne göre (Madde 8); tüm kadinlarin, üreme sagliginin korunmasi, güvenli anneligin saglanmasi ve gebeligin güvenli sonlandirilmasi için gereken ve tüm kullanicilar için ulasilabilir, kabul edilebilir, kullanisli ve ödeyebilecekleri bir bedel karsiliginda bilgi, egitim ve hizmetlere ulasma hakki vardir.

Tüm bireyler güvenli, etkili ve kabul edilebilir dogurganligi düzenleme yöntemlerinden olabildigince çoguna ulasabilme hakkina sahiptir.

Tüm bireyler, istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemleri içinden kendileri için güvenli ve kabul edilebilir olani özgürce seçmek ve kullanmak hakkina sahiptir.

Tek bir korunmasiz iliskinin siklusun ovulasyon dönemine yakinligina bagli olmak üzere %25’lere varan yüksek gebelik riskine neden olabilecegi bildirilmektedir.

Aile Planlamasi Yöntemlerinden Hangileri En Etkilidir?

“Sterilizasyon” adi verilen kesin kisirlastirma islemi en etkili, fakat geri dönüsümü olmayan dogum kontrol yöntemidir. Sterilizasyon eger kadinda uygulanirsa bu isleme “Tüp ligasyonu (Tüplerin Baglanmasi)” adi verilip, yumurtaliklardan rahime bir köprü konumunda bulunan kanallarin küçük bir operasyonla baglanmasidir.

Erkekte ise “Vazektomi (Tüplerin Baglanmasi)” adi verilen islemle, spermlerin üretildigi testisler ile erkek üreme organlari arasindaki kanallarin küçük bir cerrahi operasyonla baglanabilir. Vazektomi sonrasi 6 hafta veya 15 ejekulasyon (meninin bosalmasi) sonrasi ancak kesin kisirlik gelisir.

Yapilan arastirmalar; gelismekte olan ülkelerde, spiral uygulamalarinin gebelikten koruyucu etkinligi dogum kontrol haplarina göre çok az da olsa üstünlügünü göstermistir. Dogum kontrol haplari alan hastanin bilinçli olmasi ve ilacini düzgün sekilde kullanmasi son derecede önem tasir. Ancak unutulmamalidir ki; hangi yöntem kullanilirsa kullanilsin her türlü adet gecikmesinde öncelikle bir gebelik testi yapilmasi gerekir. Çünkü hiçbir korunma yönteminin %100 koruyuculugu yoktur.

KORUNMA YÖNTEMLERI

Hormonal Yöntemler
Dogum Kontrol Haplari
Düsük Hapi (Mifepriston)

Rahim Içi Araçlar
Spiral (RIA)
Progesteronlu RIA

Cilt Alti Implantlari
Norplant
Implanon

Bariyer Yöntemleri
Prezervatif (Kondom)
Vajinal Fitiller
Diyafram
Kadin Prezervatifi (Femidom)

Dogal Yöntemler
Geri çekme Yöntemi (Coitus interruptus)
Takvim Yöntemi
Vajinal Dus

Korunma Igneleri
Üç Aylik Korunma Ignesi (Depo-provera)
Aylik Korunma Igneleri

Sterilizasyon (Kisirlastirma)
Kadinda Tüplerin Baglanmasi (Tüp Ligasyonu)
Erkekte Tüplerin Baglanmasi (Vazektomi)

Hangi Dogum Kontrol Yöntemi Daha Iyidir?

Aslinda, bu sorunun cevabi yoktur. Korunmak için pek çok alternatif vardir ve seçilecek yöntemin “kisiye özgü” olmasi gerekir. Uygun yöntemi bulmak için bir jinekologa gidip danismaniz ve gerekirse genel bir muayeneden geçmeniz gerekebilir.

Muayene sonrasi her kisiye uygun bir dogum kontrol yöntemi belirlenebilecegi gibi, herkes için en uygun dogum kontrol hapi veya en uygun spiral çesidi de yine bir kadin dogum uzmani tarafindan önerilip uygulanabilir.

Dogum kontrol yöntemi seçiminde kisinin yasi, dogum yapip yapmadigi, adetlerinin düzeni, aliskanliklari, cinsel yasantisi gibi pek çok faktör rol oynar. Bu nedenle “sizce en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu yerine “benim için en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu daha uygun düser. Bu soruya en dogru ve gerçekçi cevabi ise doktorunuzla birlikte, siz ve partneriniz ortaklasa verebilir.

Dogum Kontrol Yöntemlerinde Basarisizlik Nasil Hesaplanir?

Dogum kontrol yöntemleri uygulanmasina ragmen gebelik olusmasindaki iki temel nedenden birisi yöntemin basarisizligi, digeri ise kullanici hatasidir.

Yöntemler basarili olsa da kurallarina uyulmadan uygulandiginda gebelik riski yükselir. Bu nedenle tipik kullanima bagli gebelik risklerini de bilmek yararlidir.

Hangi yöntemi uyguluyor olursaniz olun adet gecikmesi veya gebelik belirtileri varsa en kisa sürede doktorunuza basvurun.

Dogum kontrol yöntemlerinin basari oranlari özel bir formüle göre hesaplanir.

100 kadin bir yil boyunca bir yöntem uyguladiginda olusan gebelik sayisi “PEARL indeksi” olarak tanimlanir. Çesitli dogum kontrol yöntemlerinin basari oranlari da bu formüle göre kiyaslanir.

Kaynak: www.jinekolognet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası