Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hangi dogum kontrol yöntemi?

Aslinda, bu sorunun cevabi yoktur. Korunmak için pek çok alternatif vardir ve seçilecek yöntemin “kisiye özgü” olmasi gerekir. Iste dogum kontrol yöntemleri...

Dogum kontrol yöntemi seçiminde kisinin yasi, dogum yapip yapmadigi, adetlerinin düzeni, aliskanliklari, cinsel yasantisi gibi pek çok faktör rol oynar.

Bu nedenle “en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu yerine “benim için en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu daha uygun düser.

Ailelerin istenilen sayida çocuk sahibi olabilmeleri için uygulanan yöntemlere “aile planlamasi” denir.

Spiral, dogum kontrol haplari, prezervatif kullanimi, aylik ve üç aylik depo igneler, cilt alti implantlari, erkekte ve kadinlarda tüplerin baglanmasi, sperm öldürücü (spermisid) jel, fitil ve kremler bu aile planlamasi yöntemleri olarak siralanir...

Bir kadinin bir adet kanamasinin baslangicindan diger adetinin kanamasina kadar geçen süreye “bir adet ayi (=bir siklüs)” adi verilir. Normalde modern bir kadin hayati boyunca ortalama 420 adet siklüsüne sahiptir.

Gelismekte olan ülkelerde aile planlamasi yöntemi olarak “Sterilizasyon” adi verilen kesin kisirlastirma islemleri ve spiral (RIA, Rahim Içi Araç) uygulamalarina basvurulurken gelismis ülkelerde ise dogum kontrol haplari ile erkeklerde prezervatif (kondom, kilif) kullanimlari daha yaygindir.

Üreme Haklari ve Cinsel Haklar Bildirgesi’ne göre…

“Uluslararasi Aile Planlamasi Federasyonu’nun (IPPF)” 1995’te kabul ettigi Üreme Haklari ve Cinsel Haklar Bildirgesi’ne göre (Madde 8); tüm kadinlarin, üreme sagliginin korunmasi, güvenli anneligin saglanmasi ve gebeligin güvenli sonlandirilmasi için gereken ve tüm kullanicilar için ulasilabilir, kabul edilebilir, kullanisli ve ödeyebilecekleri bir bedel karsiliginda bilgi, egitim ve hizmetlere ulasma hakki vardir.

Tüm bireyler güvenli, etkili ve kabul edilebilir dogurganligi düzenleme yöntemlerinden olabildigince çoguna ulasabilme hakkina sahiptir.

Tüm bireyler, istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemleri içinden kendileri için güvenli ve kabul edilebilir olani özgürce seçmek ve kullanmak hakkina sahiptir.

Tek bir korunmasiz iliskinin siklusun ovulasyon dönemine yakinligina bagli olmak üzere %25’lere varan yüksek gebelik riskine neden olabilecegi bildirilmektedir.

Aile Planlamasi Yöntemlerinden Hangileri En Etkilidir?

“Sterilizasyon” adi verilen kesin kisirlastirma islemi en etkili, fakat geri dönüsümü olmayan dogum kontrol yöntemidir. Sterilizasyon eger kadinda uygulanirsa bu isleme “Tüp ligasyonu (Tüplerin Baglanmasi)” adi verilip, yumurtaliklardan rahime bir köprü konumunda bulunan kanallarin küçük bir operasyonla baglanmasidir.

Erkekte ise “Vazektomi (Tüplerin Baglanmasi)” adi verilen islemle, spermlerin üretildigi testisler ile erkek üreme organlari arasindaki kanallarin küçük bir cerrahi operasyonla baglanabilir. Vazektomi sonrasi 6 hafta veya 15 ejekulasyon (meninin bosalmasi) sonrasi ancak kesin kisirlik gelisir.

Yapilan arastirmalar; gelismekte olan ülkelerde, spiral uygulamalarinin gebelikten koruyucu etkinligi dogum kontrol haplarina göre çok az da olsa üstünlügünü göstermistir. Dogum kontrol haplari alan hastanin bilinçli olmasi ve ilacini düzgün sekilde kullanmasi son derecede önem tasir. Ancak unutulmamalidir ki; hangi yöntem kullanilirsa kullanilsin her türlü adet gecikmesinde öncelikle bir gebelik testi yapilmasi gerekir. Çünkü hiçbir korunma yönteminin %100 koruyuculugu yoktur.

KORUNMA YÖNTEMLERI

Hormonal Yöntemler
Dogum Kontrol Haplari
Düsük Hapi (Mifepriston)

Rahim Içi Araçlar
Spiral (RIA)
Progesteronlu RIA

Cilt Alti Implantlari
Norplant
Implanon

Bariyer Yöntemleri
Prezervatif (Kondom)
Vajinal Fitiller
Diyafram
Kadin Prezervatifi (Femidom)

Dogal Yöntemler
Geri çekme Yöntemi (Coitus interruptus)
Takvim Yöntemi
Vajinal Dus

Korunma Igneleri
Üç Aylik Korunma Ignesi (Depo-provera)
Aylik Korunma Igneleri

Sterilizasyon (Kisirlastirma)
Kadinda Tüplerin Baglanmasi (Tüp Ligasyonu)
Erkekte Tüplerin Baglanmasi (Vazektomi)

Hangi Dogum Kontrol Yöntemi Daha Iyidir?

Aslinda, bu sorunun cevabi yoktur. Korunmak için pek çok alternatif vardir ve seçilecek yöntemin “kisiye özgü” olmasi gerekir. Uygun yöntemi bulmak için bir jinekologa gidip danismaniz ve gerekirse genel bir muayeneden geçmeniz gerekebilir.

Muayene sonrasi her kisiye uygun bir dogum kontrol yöntemi belirlenebilecegi gibi, herkes için en uygun dogum kontrol hapi veya en uygun spiral çesidi de yine bir kadin dogum uzmani tarafindan önerilip uygulanabilir.

Dogum kontrol yöntemi seçiminde kisinin yasi, dogum yapip yapmadigi, adetlerinin düzeni, aliskanliklari, cinsel yasantisi gibi pek çok faktör rol oynar. Bu nedenle “sizce en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu yerine “benim için en uygun dogum kontrol yöntemi nedir?” sorusu daha uygun düser. Bu soruya en dogru ve gerçekçi cevabi ise doktorunuzla birlikte, siz ve partneriniz ortaklasa verebilir.

Dogum Kontrol Yöntemlerinde Basarisizlik Nasil Hesaplanir?

Dogum kontrol yöntemleri uygulanmasina ragmen gebelik olusmasindaki iki temel nedenden birisi yöntemin basarisizligi, digeri ise kullanici hatasidir.

Yöntemler basarili olsa da kurallarina uyulmadan uygulandiginda gebelik riski yükselir. Bu nedenle tipik kullanima bagli gebelik risklerini de bilmek yararlidir.

Hangi yöntemi uyguluyor olursaniz olun adet gecikmesi veya gebelik belirtileri varsa en kisa sürede doktorunuza basvurun.

Dogum kontrol yöntemlerinin basari oranlari özel bir formüle göre hesaplanir.

100 kadin bir yil boyunca bir yöntem uyguladiginda olusan gebelik sayisi “PEARL indeksi” olarak tanimlanir. Çesitli dogum kontrol yöntemlerinin basari oranlari da bu formüle göre kiyaslanir.

Kaynak: www.jinekolognet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası