Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Süt içmeyi ihmal etmeyin

Yaslilikta kemik erimesi gibi hastaliklarla karsilasmamak için, en az 30 yasina kadar hergün yeterli miktarda süt ürünlerinin tüketilmesi gerekiyor.

Erciyes Üniversitesi diyetisyenlerinden Dr. Nurten Budak, süt ürünleri dendigi zaman akla sadece sütün gelmemesi gerektigini ifade ederek, “Yogurt, ayran, peynir, çökelek, sütlü dondurma ve sütlü tatlilarda süt kadar faydali besinlerdir” dedi.

Erciyes Üniversitesi diyetisyenlerinden Dr. Nurten Budak, özellikle çocukluk ve gençlik döneminde Süt ve süt ürünlerinin vazgeçilmez protein ve kalsiyum kaynagi oldugunu kaydedildi. Süt ürünleri dendigi zaman akla sadece sütün gelmemesi gerektigini ifade eden diyetisyen Dr. Nurten Budak, sunlari söyledi:

“Yogurt, ayran, peynir, çökelek, sütlü dondurma ve sütlü tatlilarda süt kadar faydali besinlerdir. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum bakimindan zengindir. Bu nedenle kemik ve dis gelisimi için vazgeçilmez besinlerdir. Yaslilik döneminde kemik erimesi gibi hastaliklarla karsilasmamak için, en az 30 yasina kadar süt ürünleri her gün yeteri miktarda tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri protein bakimindan zengin oldugu için, özellikle çocukluk ve gençlik dönemindevücudun büyümesi ve gelismesine büyük katki saglar.”

Mevsimin kis olmasi nedeniyle dis ve kemik sagligi açisindan geleneksel Türk Mutfagi’nin önemli besin maddelerinden olan yogurtlu çorbalar ile tarhana çorbasi gibi besinlerin sik tüketilmesinin saglikli olacagini belirten Budak, yaz aylarinda da sütlü dondurma tüketilmesini tavsiye etti. Budak, açikta satilan dondurmalar ile sokak sütlerinin tüketilmemesi gerektigine de vurguladi.

AYRANIN YERINI DIGER IÇECEKLER TUTAMAZ

Yogurdun dünyaya Türkler tarafindan yayildigini kaydeden Budak, Türk kültüründeki ayranin yerinin, besin degeri olmayan içeceklere kaptirilmamasi gerektigini belirtti. Günümüzde mesrubat ve gazli içeceklerin, ayranin yerine geçmeye basladigini ifade eden Budak, “Ayran, kalsiyum ve protein bakimindan zengin bir içecektir. Ancak, mesrubat ve gazli içeceklerin sadece içinde bulunan sekerden dolayi faydasi vardir. Onun disinda bu içeceklerin hiçbir besleyici yani yoktur. Bu nedenle ayranin yerine, bu içecekleri tercih etmek dogru degildir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası