Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Süt içmeyi ihmal etmeyin

Yaslilikta kemik erimesi gibi hastaliklarla karsilasmamak için, en az 30 yasina kadar hergün yeterli miktarda süt ürünlerinin tüketilmesi gerekiyor.

Erciyes Üniversitesi diyetisyenlerinden Dr. Nurten Budak, süt ürünleri dendigi zaman akla sadece sütün gelmemesi gerektigini ifade ederek, “Yogurt, ayran, peynir, çökelek, sütlü dondurma ve sütlü tatlilarda süt kadar faydali besinlerdir” dedi.

Erciyes Üniversitesi diyetisyenlerinden Dr. Nurten Budak, özellikle çocukluk ve gençlik döneminde Süt ve süt ürünlerinin vazgeçilmez protein ve kalsiyum kaynagi oldugunu kaydedildi. Süt ürünleri dendigi zaman akla sadece sütün gelmemesi gerektigini ifade eden diyetisyen Dr. Nurten Budak, sunlari söyledi:

“Yogurt, ayran, peynir, çökelek, sütlü dondurma ve sütlü tatlilarda süt kadar faydali besinlerdir. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum bakimindan zengindir. Bu nedenle kemik ve dis gelisimi için vazgeçilmez besinlerdir. Yaslilik döneminde kemik erimesi gibi hastaliklarla karsilasmamak için, en az 30 yasina kadar süt ürünleri her gün yeteri miktarda tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri protein bakimindan zengin oldugu için, özellikle çocukluk ve gençlik dönemindevücudun büyümesi ve gelismesine büyük katki saglar.”

Mevsimin kis olmasi nedeniyle dis ve kemik sagligi açisindan geleneksel Türk Mutfagi’nin önemli besin maddelerinden olan yogurtlu çorbalar ile tarhana çorbasi gibi besinlerin sik tüketilmesinin saglikli olacagini belirten Budak, yaz aylarinda da sütlü dondurma tüketilmesini tavsiye etti. Budak, açikta satilan dondurmalar ile sokak sütlerinin tüketilmemesi gerektigine de vurguladi.

AYRANIN YERINI DIGER IÇECEKLER TUTAMAZ

Yogurdun dünyaya Türkler tarafindan yayildigini kaydeden Budak, Türk kültüründeki ayranin yerinin, besin degeri olmayan içeceklere kaptirilmamasi gerektigini belirtti. Günümüzde mesrubat ve gazli içeceklerin, ayranin yerine geçmeye basladigini ifade eden Budak, “Ayran, kalsiyum ve protein bakimindan zengin bir içecektir. Ancak, mesrubat ve gazli içeceklerin sadece içinde bulunan sekerden dolayi faydasi vardir. Onun disinda bu içeceklerin hiçbir besleyici yani yoktur. Bu nedenle ayranin yerine, bu içecekleri tercih etmek dogru degildir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası