Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mentolün fazlasi zararli

Solundugunda ya da krem olarak kullanildiginda serinlik hissi veren mentolün fazlasinin saglik sorunlarina neden oldugu belirtildi.

Mendilinden sakizina kadar her alana giren mentolün fazlasi bogazda kuruluga ve tahrise neden olabiliyor.

Kis aylarinin en önemli hastaliklari arasindaki soguk alginligi ve gripte yogun olarak kullanilan mentol, son yillarda kagit mendil, tiras kreminin yani sira, sakiz, dis macunu, cilt maskesi, sauna gibi degisik ürünlerde de yayginlasmaya basladi. Özellikle saunalardaki buhar odalari ve terleme salonlarinda moda haline gelen mentol kürleri, bol miktarda mentol soluyarak, hastaliklardan kurtulmak için yapiliyor. Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kulak-Burun-Bogaz HastaliklariAnabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Çagatay Akçali, soguk alginligi ve gribin tedavisinde yaygin olarak kullanilan mentolün tip dilinde “esansiyel” olarak tabir edilen yaglardan olustugunu belirtti.

Soguk alginliginda, ABD’de hastalarin üçte birinin, Avrupa’da yüzde40-70’inin alternatif tedavi kullandigini ifade eden Akçali, “Alternatif tedavi arasinda da ilk sirayi mentol almaktadir” dedi. Mentolün dozunda alindiginda serinlik hissi ve ferahlik sagladigini, burundaki tikanmayi giderdigini, ancak fazla kullanimin saglik sorunlarini da beraberinde getirebilecegine isaret eden Akçali,”Mentol fazla kullanildiginda bogazda kuruluga ve tahrise neden olur.Tahris olan bölge de enfeksiyonlara açik hale gelir. Bu nedenle her seyde oldugu gibi mentolde de asiriya kaçmamak gerekir” dedi.

Akçali, yine soguk alginliginda öksürügü gidermek için kullanilan ve çogunlugu mentollü olan pastillerin bogazi yumusattigini, ancak bunun da fazla alinmasi halinde bogazda ve agiz içinde kuruluga yol açabildigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası