Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguklar akcigeri tehdit ediyor

IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, tüm yurdu etkisi altina alan soguk havalarin özellikle akciger hastalarini etkiledigini belirtti.

Prof.Dr.Küçükusta, astim ve KOAH gibi akciger hastalarinin rahat bir kis geçirmek için çok gerekli olmadikça soguk, yagmurlu, karli ve rüzgarli havalarda sokaga çikmamalarini önerdi.

Prof. Dr. Küçükusta, tüm yurdu etkisine alan soguk havalara dikkat çekerek, soguk havadan en çok etkilenen ve hastanelerin acil servislerine giden kisilerin akciger hastalari oldugunu söyledi.

"Astim, KOAH gibi hastaligi olanlari en çok rahatsiz eden sey, havanin soguk ve kuru olmasidir. Soguk hava, bronslari daraltarak öksürük, hirilti ve nefes darligina neden olur" diyen Prof. Dr. Küçükusta, ayrica kisin ev, isyeri gibi kapali mekanlarin havasinin da isitmaya ve pencerelerin kapali tutulmasina bagli olarak daha kuru olmasinin da, bronslarin daralmasina ve salgilarin kurumasina yol açtigini bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, insanlar kisin zamanlarinin neredeyse tamamina yakinini kapali mekanlarda geçirdikleri için, bu ortamlarin havasinin kirliligi ve alerjenlerle daha yogun karsilasmalarinin da astim krizlerini tetikleyen önemli bir neden oldugunu dile getirerek, kisin en çok rahatsizlik yaratan alerjenlerin ise ev akarlari, evcil hayvanlar ve küf mantarlari oldugunu kaydetti.

Bu alerjenlerin ev ortaminda yilin her mevsiminde bulundugunu, ancak kis aylarinda söz konusu alerjenlerin miktarlarinda önemli artislar meydana geldigine isaret eden Prof. Dr. Küçükusta, sözlerine söyle devam etti:

"Kis aylarindaki astim krizlerinin ve KOAH ataklarinin diger önemli bir nedeni de, grip, soguk alginligi gibi viral ve bakterilerin neden oldugu enfeksiyonlardir. Çünkü soguk havaya maruz kalinmasi, solunum yollarinda mikroplarla savasma gücü azalir. Solunum yollarina ulasan mikroplar, akcigerlere yerleserek, bronsit ataklari ve zatürree gibi hastaliklara neden olurlar."

Rahat Bir Kis Nasil Geçirilir?

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, akciger hastalarinin rahat bir kis geçirmeleri için dikkat etmeleri gerekenlere iliskin de sunlari kaydetti: "Astim ve KOAH gibi akciger hastalari, rahat bir kis geçirmeleri için çok gerekli olmadikça soguk, yagmurlu, karli ve rüzgarli havalarda sokaga çikmamali, disari çikmasi gerekenler çok kalin tek giysi yerine, daha sicak tutan kat kat giyinmeyi tercih etmeli, disarida dolasirken, agiz ve burun önüne bir kaskol tutularak solunan havanin isitilmasi ve nemlenmesi saglanmali, soguk havada astim krizine girenler de sokaga çikmadan 15-20 dakika önce nefes açici spreylerini kullanmalidir.

Astimlilar için ideal isinma sistemi kaloriferdir. Katalitik ve borusuz sobalar uygun isinma araçlari degildir. Odun ve kömür sobalarinin tütmemesi için gerekli önlemler alinmalidir. Evde gazla çalisan isinma, yemek pisirme araçlarindan gaz kaçagi olup olmadigi kontrol ettirilmelidir.

Ev düzenli olarak temizlenmeli, duvardan duvara halilar, özellikle de beton üzerinde bulunanlar kaldirilmalidir. Yatak takimlari haftada bir sicak su ile yikanmali, yatak ve silteler özel kiliflarla kaplanmalidir. Kustüyü yastik kullanilmamalidir. Yatak odasinda kumas kapli mobilya (koltuk, kanepe, sandalye) olmamalidir.

Kedi, köpek gibi hayvanlar mümkünse ev disinda beslenmeli ve kesinlikle yatak odasina alinmamalidir. Hayvan, haftada bir yikanarak barindirdigi alerjenler azaltilmalidir. Evde sigara içilmemelidir.

Gripten korunmak için her yil Ekim-Kasim aylarinda grip asisi yaptirilmalidir. Grip ve diger solunum yollari salginlari sirasinda, zorunlu olmadikça toplum içine girilmemelidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası