Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguklar akcigeri tehdit ediyor

IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, tüm yurdu etkisi altina alan soguk havalarin özellikle akciger hastalarini etkiledigini belirtti.

Prof.Dr.Küçükusta, astim ve KOAH gibi akciger hastalarinin rahat bir kis geçirmek için çok gerekli olmadikça soguk, yagmurlu, karli ve rüzgarli havalarda sokaga çikmamalarini önerdi.

Prof. Dr. Küçükusta, tüm yurdu etkisine alan soguk havalara dikkat çekerek, soguk havadan en çok etkilenen ve hastanelerin acil servislerine giden kisilerin akciger hastalari oldugunu söyledi.

"Astim, KOAH gibi hastaligi olanlari en çok rahatsiz eden sey, havanin soguk ve kuru olmasidir. Soguk hava, bronslari daraltarak öksürük, hirilti ve nefes darligina neden olur" diyen Prof. Dr. Küçükusta, ayrica kisin ev, isyeri gibi kapali mekanlarin havasinin da isitmaya ve pencerelerin kapali tutulmasina bagli olarak daha kuru olmasinin da, bronslarin daralmasina ve salgilarin kurumasina yol açtigini bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, insanlar kisin zamanlarinin neredeyse tamamina yakinini kapali mekanlarda geçirdikleri için, bu ortamlarin havasinin kirliligi ve alerjenlerle daha yogun karsilasmalarinin da astim krizlerini tetikleyen önemli bir neden oldugunu dile getirerek, kisin en çok rahatsizlik yaratan alerjenlerin ise ev akarlari, evcil hayvanlar ve küf mantarlari oldugunu kaydetti.

Bu alerjenlerin ev ortaminda yilin her mevsiminde bulundugunu, ancak kis aylarinda söz konusu alerjenlerin miktarlarinda önemli artislar meydana geldigine isaret eden Prof. Dr. Küçükusta, sözlerine söyle devam etti:

"Kis aylarindaki astim krizlerinin ve KOAH ataklarinin diger önemli bir nedeni de, grip, soguk alginligi gibi viral ve bakterilerin neden oldugu enfeksiyonlardir. Çünkü soguk havaya maruz kalinmasi, solunum yollarinda mikroplarla savasma gücü azalir. Solunum yollarina ulasan mikroplar, akcigerlere yerleserek, bronsit ataklari ve zatürree gibi hastaliklara neden olurlar."

Rahat Bir Kis Nasil Geçirilir?

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, akciger hastalarinin rahat bir kis geçirmeleri için dikkat etmeleri gerekenlere iliskin de sunlari kaydetti: "Astim ve KOAH gibi akciger hastalari, rahat bir kis geçirmeleri için çok gerekli olmadikça soguk, yagmurlu, karli ve rüzgarli havalarda sokaga çikmamali, disari çikmasi gerekenler çok kalin tek giysi yerine, daha sicak tutan kat kat giyinmeyi tercih etmeli, disarida dolasirken, agiz ve burun önüne bir kaskol tutularak solunan havanin isitilmasi ve nemlenmesi saglanmali, soguk havada astim krizine girenler de sokaga çikmadan 15-20 dakika önce nefes açici spreylerini kullanmalidir.

Astimlilar için ideal isinma sistemi kaloriferdir. Katalitik ve borusuz sobalar uygun isinma araçlari degildir. Odun ve kömür sobalarinin tütmemesi için gerekli önlemler alinmalidir. Evde gazla çalisan isinma, yemek pisirme araçlarindan gaz kaçagi olup olmadigi kontrol ettirilmelidir.

Ev düzenli olarak temizlenmeli, duvardan duvara halilar, özellikle de beton üzerinde bulunanlar kaldirilmalidir. Yatak takimlari haftada bir sicak su ile yikanmali, yatak ve silteler özel kiliflarla kaplanmalidir. Kustüyü yastik kullanilmamalidir. Yatak odasinda kumas kapli mobilya (koltuk, kanepe, sandalye) olmamalidir.

Kedi, köpek gibi hayvanlar mümkünse ev disinda beslenmeli ve kesinlikle yatak odasina alinmamalidir. Hayvan, haftada bir yikanarak barindirdigi alerjenler azaltilmalidir. Evde sigara içilmemelidir.

Gripten korunmak için her yil Ekim-Kasim aylarinda grip asisi yaptirilmalidir. Grip ve diger solunum yollari salginlari sirasinda, zorunlu olmadikça toplum içine girilmemelidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası