Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguklar akcigeri tehdit ediyor

IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, tüm yurdu etkisi altina alan soguk havalarin özellikle akciger hastalarini etkiledigini belirtti.

Prof.Dr.Küçükusta, astim ve KOAH gibi akciger hastalarinin rahat bir kis geçirmek için çok gerekli olmadikça soguk, yagmurlu, karli ve rüzgarli havalarda sokaga çikmamalarini önerdi.

Prof. Dr. Küçükusta, tüm yurdu etkisine alan soguk havalara dikkat çekerek, soguk havadan en çok etkilenen ve hastanelerin acil servislerine giden kisilerin akciger hastalari oldugunu söyledi.

"Astim, KOAH gibi hastaligi olanlari en çok rahatsiz eden sey, havanin soguk ve kuru olmasidir. Soguk hava, bronslari daraltarak öksürük, hirilti ve nefes darligina neden olur" diyen Prof. Dr. Küçükusta, ayrica kisin ev, isyeri gibi kapali mekanlarin havasinin da isitmaya ve pencerelerin kapali tutulmasina bagli olarak daha kuru olmasinin da, bronslarin daralmasina ve salgilarin kurumasina yol açtigini bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, insanlar kisin zamanlarinin neredeyse tamamina yakinini kapali mekanlarda geçirdikleri için, bu ortamlarin havasinin kirliligi ve alerjenlerle daha yogun karsilasmalarinin da astim krizlerini tetikleyen önemli bir neden oldugunu dile getirerek, kisin en çok rahatsizlik yaratan alerjenlerin ise ev akarlari, evcil hayvanlar ve küf mantarlari oldugunu kaydetti.

Bu alerjenlerin ev ortaminda yilin her mevsiminde bulundugunu, ancak kis aylarinda söz konusu alerjenlerin miktarlarinda önemli artislar meydana geldigine isaret eden Prof. Dr. Küçükusta, sözlerine söyle devam etti:

"Kis aylarindaki astim krizlerinin ve KOAH ataklarinin diger önemli bir nedeni de, grip, soguk alginligi gibi viral ve bakterilerin neden oldugu enfeksiyonlardir. Çünkü soguk havaya maruz kalinmasi, solunum yollarinda mikroplarla savasma gücü azalir. Solunum yollarina ulasan mikroplar, akcigerlere yerleserek, bronsit ataklari ve zatürree gibi hastaliklara neden olurlar."

Rahat Bir Kis Nasil Geçirilir?

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, akciger hastalarinin rahat bir kis geçirmeleri için dikkat etmeleri gerekenlere iliskin de sunlari kaydetti: "Astim ve KOAH gibi akciger hastalari, rahat bir kis geçirmeleri için çok gerekli olmadikça soguk, yagmurlu, karli ve rüzgarli havalarda sokaga çikmamali, disari çikmasi gerekenler çok kalin tek giysi yerine, daha sicak tutan kat kat giyinmeyi tercih etmeli, disarida dolasirken, agiz ve burun önüne bir kaskol tutularak solunan havanin isitilmasi ve nemlenmesi saglanmali, soguk havada astim krizine girenler de sokaga çikmadan 15-20 dakika önce nefes açici spreylerini kullanmalidir.

Astimlilar için ideal isinma sistemi kaloriferdir. Katalitik ve borusuz sobalar uygun isinma araçlari degildir. Odun ve kömür sobalarinin tütmemesi için gerekli önlemler alinmalidir. Evde gazla çalisan isinma, yemek pisirme araçlarindan gaz kaçagi olup olmadigi kontrol ettirilmelidir.

Ev düzenli olarak temizlenmeli, duvardan duvara halilar, özellikle de beton üzerinde bulunanlar kaldirilmalidir. Yatak takimlari haftada bir sicak su ile yikanmali, yatak ve silteler özel kiliflarla kaplanmalidir. Kustüyü yastik kullanilmamalidir. Yatak odasinda kumas kapli mobilya (koltuk, kanepe, sandalye) olmamalidir.

Kedi, köpek gibi hayvanlar mümkünse ev disinda beslenmeli ve kesinlikle yatak odasina alinmamalidir. Hayvan, haftada bir yikanarak barindirdigi alerjenler azaltilmalidir. Evde sigara içilmemelidir.

Gripten korunmak için her yil Ekim-Kasim aylarinda grip asisi yaptirilmalidir. Grip ve diger solunum yollari salginlari sirasinda, zorunlu olmadikça toplum içine girilmemelidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası