Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


''Tüylenme'' hastalik habercisi

Tüylenme sorununa yalnizca estetik kaygiyla yaklasmanin yanlis oldugunu vurgulayan uzmanlar, çesitli hastaliklarin habercisi de olabilecegine dikkat çekiyor

Gaziantep Üniversitesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Göçmen, tüylenmenin çok çesitli ve ciddi saglik sorunlarinin habercisi olabildigine dikkati çekti.

Kadinlarin daha çok estetik sorunu olarak gördügü tüylenmeye, kadinda herhangi bir nedenle artan erkeklik hormonu salgisinin neden oldugunu belirten Göçmen, söyle konustu:

''Tüylenme sorununu normalde bir kadinda görülmeyecek bölgelerde yani, çene, dudak üstü, gögüs çevresi, bacaklarin iç tarafi ve karin bölgesinde çikan sert, koyu renkli ve kalin tüyler görülmesi olarak tanimlanabilir.

Tüylenmeyi yalnizca bir estetik sorunu olarak görmek dogru olmaz. Çünkü kadindaki tüylenme artisina en sik yumurtalikta olusan kistler (polikistik over) neden oluyor. Genellikle yumurtlama bozukluklari ile beraber ortaya çikan bu kistler adet düzensizliginden kisirliga varan çok degisik saglik sorunlara yol açabiliyor.''

Göçmen, yumurtalik kistleri disinda bazi tiroit ve hipofiz bezi hastaliklarinin, kullanilan bazi ilaçlarin ya da kalitsal etkenlerin de tüylenmeye neden olabildigini ifade etti.

Asiri tüylenme nedeniyle hastaneye basvuran kadinin öncelikle hormon testine tabi tutuldugunu belirten Göçmen, hormon degerlerinin yüksek çikmasi durumunda dengesizligin nedenine yönelik degisik tetkikler yapildigini bildirdi. Göçmen, tüylenmenin tedavisi olanakli bir saglik sorunu oldugunu bildirerek sunlari söyledi:

''Sorun ciddi ama tedavisi mümkün. Soruna neden olan hormonal dengesizlik giderildiginde tüylenmenin önüne geçilebiliyor. Ancak, kadinlarin utanma ya da baska nedenlerle doktora basvurmadiklari, vücutlarindaki tüylerden yanlis yöntemler uygulayarak kurtulmaya çalistiklari da biliniyor. Bu kesinlikle çözüm olarak düsünülmemeli. Bu yanlisi yapan kadinlar, vücutlarindaki tüylenmeden kurtulamadiklari gibi tüylenmenin artmasina neden oluyor.''

Göçmen, tüylenme sorununun çözümünde hastanin beklentileri de dikkate alinarak uygulanabilen degisik tedavi yöntemlerinin mevcut oldugunu kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası