Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan sekeri ihmale gelmez

Istanbul Tip Fakültesi Metabolizma ve Diyabet Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mücahit Özyazar, herkesin sik olarak kan sekerine baktirmasi gerektigini savunuyor.

Ona göre; doktorlarin çogu hastalarina, tokluk kan sekeri ölçümünün açlik kan sekeri ölçümünden daha önemli oldugunu söylemiyor.

Istanbul’ da düzenlenen bir toplantida konusan Prof. Dr. Mücahit Özyazar, kronik bir hastalik olan diyabet için uygulanacak tedavinin, diyabetin tipine ve diyabetli hastanin genel saglik durumuna göre belirlendigini animsatti.

Prof. Dr. Özyazar, " Insülin kullanan diyabetliler, kullanacaklari insülin miktarini, diyetlerini ve günlük bedensel islevlerin, kan sekeri ölçüm sonuçlarina göre ayarliyor. Bu nedenle düzenli kan sekeri takibi hastanin yasam kalitesini yükseltebilir, uzun ve kisa vadeli komplikasyonlarin önüne geçebilir” dedi.

"KAN SEKERI SIK SIK ÖLÇÜLMELI"

Prof. Dr. Mücahit Özyazar, kan sekeri kontrollerinin düzenli olarak yapilmamasi ve tedavinin ölçülen seker oranina göre düzenlenmemesi halinde diyabet hastalarinin böbrek yetmezligi, damar hastaliklari, körlük, kalp rahatsizliklari ve hatta kalp krizine kadar uzanan ciddi komplikasyonlarla karsilanabilecegini açikladi.

Prof. Dr. Özyazar, " Körlük nedenlerinin yüzde 60-70’ i , ileri böbrek yetersizliginin yüzde 60’ i , bacak kesilmelerinin önemli bir kisminin nedeni diyabettir. Üç gün üst üste açlik kan sekeri 126 çikan kisi diyabet hastasidir. Bu nedenle kisi ayda - yilda bir degil, sik sik kan sekerini ölçtürmeli, hastaligin komplikasyonlarinin ortaya çikmasini beklememelidir" seklinde konustu.

Roche Diagnostik Diyabet Ürün Yöneticisi Elvan Vezir de diyabetlilerin yüzde 30’ una tani koyulamadigina dikkat çekerek, dünyada 170 milyon olan diyabetli sayisinin 2025 yilinda 300 milyona ulasacaginin tahmin edildigini söyledi.

Kaynak: sagliginsesi.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası