Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlayan kiside solunum riski

Horlayan kisilerde solunum durmasi riski var. Dr. Tunali Bagbek, horlayan kisilerde solunumun durmasina bagli ölümlerle karsilasilabilecegini söyledi.

Eskisehir Verta Tip Merkezi'nde görevli Kulak, Burun, Bogaz Mütehassisi Tunali Bagbek yaptigi açiklamada, gürültüsü sebebiyle rahatsizlik veren horlamanin sebeplerinin basinda solunum yolu tikanikliklarinin geldigini belirtti.

Hava girisini engelleyen faktörlerin ayni zamanda horlamanin sebepleri arasinda yer aldigini ifade eden Bagbek, "Burnun yapisindaki bozukluk, damak sarkmasi, küçük dilin uzamasi, genislemesi, bademcigin büyümesi, çene anatomisindeki bozukluklar, horlamanin sebepleri arasina giriyor" dedi. Dr. Bagbek, sismanligin da horlama sebebi oldugunu kaydederek, "Boynun kisaligi, genisligi, herhangi bir seyin bagimlisi olmak, alkolik olmak, depresyon ilaçlari kullanmak, yine horlama nedenleri arasindadir. Eger yatarken pozisyon degisikliginde horlama azaliyorsa, bu takdirde bunu basit olarak nitelendirmek lazim" diye konustu.

Dünyada horlama meselesinin 1980'den sonra gündeme geldigini anlatan Bagbek, sunlari söyledi: "Horlama sirasindaki soluk almada zorluk, solunum durmasi yasaniyorsa, bunun üzerinde ciddiyetle durulmasi gerekiyor. Bu sekilde horlayan hastalar öncelikle KBB uzmanina gitmeli, solunum yolunda herhangi bir sey olup, olmadigini tespit ettirmeli. Eger uykuda solunum durmasi varsa, özel kliniklerde bunun kaç defa tekrarlandiginin arastirilmasi gerekir. Çünkü, solunumun durmasi sirasinda ölümle biten hadiselere rastlanabilir."

Bagbek, horlama problemi çeken kisilere de, "Sisman olanlar kilo vermeli. Yatmadan önce agir yemek yenmemeli. Basit jimnastik hareketleri yapilmali. Belirli uyku düzeni saglanmali. Bu düzenin bozulmamasi gerekir" diye tavsiyelerde bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası