Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gastritin sorumlusu ne?

1990’li yillara kadar pek bilinmeyen helikobakter pilori mikrobu günümüzde mide ve oniki parmak barsagi ülserleri ile kronik gastritin en önemli etkeni olarak olarak kabul ediliyor

Helikobakter pilori ya da kisa adiyla Hp’nin mide kanserinin gelisiminde de önemli bir rolü oldugu biliniyor.

Peptik ülser ve gastrit kanserinin baslica sorumlusu

HELIKOBAKTER PILORI

Helikobakter pilori, onikiparmak bagirsagi ülserlerinin yüzde 90’inda, mide ülserlerinin yüzde 70’inde belirleniyor. Bu nedenle, günümüzde helikobakter pilorinin yok edilmesi ülser tedavisinin önemli bir parçasini olusturuyor.

Midede veya onikiparmak bagirsaginda peptik ülseri bulunanlarda ayni zamanda helikobakter pilori enfeksiyonu da belirlenmisse, bakterinin yok edilmesi amaciyla antibiyotik tedavisinden yararlaniliyor. Acibadem Hastanesi Kozyatagi Gastroenteroloji Bölüm Sefi Prof. Dr. Nurdan Tözün, Dünya Saglik Örgütü Uluslararasi Kanser Arastirma Ajansi tarafindan helikobakter pilorinin kanserojen bir bakteri oldugunun kabul edildigini belirterek söyle diyor: “Yapilan arastirmalarda helikobakter piloriye maruz kalan hastalarin mide kanserine yakalanma olasiliklari digerlerine kiyasla yaklasik 4 kati fazla. Bu çalismalar helikobakter pilorinin gastrit kanseri üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor.”

PEPTIK ÜLSERDE HELIKOBAKTER PILORININ ROLÜ

Ülserin en büyük nedeni “Helicobakter pilori”. Prof. Dr.Tözün ülser ve helikobakter arasindaki iliskiyi söyle açikliyor: “1990’li yillarin basinda yapilan arastirmalar h.pilori ve ülser hastaligi arasindaki bagi ortaya çikarmistir. Duodenal ülserlerin yüzde 85 - 100’ünde, gastrit ülserlerin yüzde 70 - 90’inda helikobakter pilori bulunuyor. Özellikle antibiyotik tedavisinin bu hastaligi yenmede etkili oldugunun görülmesi bu iliskiyi güçlendirmektedir. Bu tedavi uygulanmadan önce sadece asit giderici ilaçlarla yapilan tedavilerle ülserlerin bir yilda tekrarlama olasiliklari % 50-60 iken antibiyotik tedavisi ile bu oran % 1-3 civarina inmistir. Kuskusuz ülser olusumuna yol açan diger nedenler (romatizma ilaçlari ve aspirin kullanimi, alkol, sistemik hastaliklar) da göz önünde bulundurulmalidir.”

Prof.Dr. Nurdan Tözün “Son zamanlarda ülkemizde, çesitli durumlarda kontrolsüz ve gereksiz antibiyotik özellikle de metronidazol ve klaritromisin kullaniminin tedaviye dirençli helikobakter türlerinin ortaya çikmasina yol açtigini ,bu nedenle de 2 hatta 3. basamak tedavilerin gündeme geldigine” dikkati çekiyor.

Baslica belirtileri

Prof. Dr. Tözün peptik ülserin baslica belirtilerini siralayarak, bu belirtileri tasiyanlari doktora basvurmalari konusunda uyariyor:

Mide bölgesinde agri, yanma
Geceleri uykudan uyandiran mide agrisi
Kusma
Istahsizlik ve kilo kaybi
Diskida siyahlasma

MIDE KANSERI VE HELIKOBAKTER PILORI

Mide kanseri, tüm dünyadaki kanserler arasinda ikinci sirayi isgal ediyor ve her yil yaklasik 650.000 kisinin ölümünden sorumlu oldugu biliniyor. Yapilan arastirmalar helikobakter pilorinin mide kanserine yakalanma riskini arttirdigini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Tözün helikobakter pilorinin kronik enfeksiyonunun midede kalici, hatta ömür boyu süren kronik gastrite bunun da zamanla çok odakli “atrofik gastrit” denen özel bir gastrit türüne dönüstügünü, süregelen bu yangi ve tahrisin de zamanla kansere yol açabilecegini ifade ederek söyle devam ediyor: “15 yillik bir süreçte kronik gastrit vakalarinin en az yüzde 10’unda kansere ilerleme görülebilecegi biliniyor.Birinci derecede akrabalarinda mide kanseri olanlarda bu risk daha fazla. Ayrica sigara, diyet,alinan gidalardaki nitrojen miktari ve fazla tuz aliminin da bu sürece katkisi oluyor. Bu açidan bu hastalarin dikkatli olmasi gerekiyor.”

HELIKOBAKTER PILORI TANISI

Helikobakter piloriyi tespit edecek birçok test var. Bakterinin antikorlarinin varligini kanitlamak için kan testleri yapmak bu testlerden en çok kullanilmis olani. Ayrica mideden alinan doku parçasi ile hizli üreaz testi ya da patolojik inceleme yapmak; kültürde bakteriyi üreterek helikobacter pilori’yi tespit etmek mümkün. Bu sonuncu test arastirma amaçli kullaniliyor. Günümüzde tedavi sonrasi takipte ya da tarama testi olarak en siklikla kullanilan testler ise üre-nefes testi ile diskida helikobakter antijen testidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası