Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gastritin sorumlusu ne?

1990’li yillara kadar pek bilinmeyen helikobakter pilori mikrobu günümüzde mide ve oniki parmak barsagi ülserleri ile kronik gastritin en önemli etkeni olarak olarak kabul ediliyor

Helikobakter pilori ya da kisa adiyla Hp’nin mide kanserinin gelisiminde de önemli bir rolü oldugu biliniyor.

Peptik ülser ve gastrit kanserinin baslica sorumlusu

HELIKOBAKTER PILORI

Helikobakter pilori, onikiparmak bagirsagi ülserlerinin yüzde 90’inda, mide ülserlerinin yüzde 70’inde belirleniyor. Bu nedenle, günümüzde helikobakter pilorinin yok edilmesi ülser tedavisinin önemli bir parçasini olusturuyor.

Midede veya onikiparmak bagirsaginda peptik ülseri bulunanlarda ayni zamanda helikobakter pilori enfeksiyonu da belirlenmisse, bakterinin yok edilmesi amaciyla antibiyotik tedavisinden yararlaniliyor. Acibadem Hastanesi Kozyatagi Gastroenteroloji Bölüm Sefi Prof. Dr. Nurdan Tözün, Dünya Saglik Örgütü Uluslararasi Kanser Arastirma Ajansi tarafindan helikobakter pilorinin kanserojen bir bakteri oldugunun kabul edildigini belirterek söyle diyor: “Yapilan arastirmalarda helikobakter piloriye maruz kalan hastalarin mide kanserine yakalanma olasiliklari digerlerine kiyasla yaklasik 4 kati fazla. Bu çalismalar helikobakter pilorinin gastrit kanseri üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor.”

PEPTIK ÜLSERDE HELIKOBAKTER PILORININ ROLÜ

Ülserin en büyük nedeni “Helicobakter pilori”. Prof. Dr.Tözün ülser ve helikobakter arasindaki iliskiyi söyle açikliyor: “1990’li yillarin basinda yapilan arastirmalar h.pilori ve ülser hastaligi arasindaki bagi ortaya çikarmistir. Duodenal ülserlerin yüzde 85 - 100’ünde, gastrit ülserlerin yüzde 70 - 90’inda helikobakter pilori bulunuyor. Özellikle antibiyotik tedavisinin bu hastaligi yenmede etkili oldugunun görülmesi bu iliskiyi güçlendirmektedir. Bu tedavi uygulanmadan önce sadece asit giderici ilaçlarla yapilan tedavilerle ülserlerin bir yilda tekrarlama olasiliklari % 50-60 iken antibiyotik tedavisi ile bu oran % 1-3 civarina inmistir. Kuskusuz ülser olusumuna yol açan diger nedenler (romatizma ilaçlari ve aspirin kullanimi, alkol, sistemik hastaliklar) da göz önünde bulundurulmalidir.”

Prof.Dr. Nurdan Tözün “Son zamanlarda ülkemizde, çesitli durumlarda kontrolsüz ve gereksiz antibiyotik özellikle de metronidazol ve klaritromisin kullaniminin tedaviye dirençli helikobakter türlerinin ortaya çikmasina yol açtigini ,bu nedenle de 2 hatta 3. basamak tedavilerin gündeme geldigine” dikkati çekiyor.

Baslica belirtileri

Prof. Dr. Tözün peptik ülserin baslica belirtilerini siralayarak, bu belirtileri tasiyanlari doktora basvurmalari konusunda uyariyor:

Mide bölgesinde agri, yanma
Geceleri uykudan uyandiran mide agrisi
Kusma
Istahsizlik ve kilo kaybi
Diskida siyahlasma

MIDE KANSERI VE HELIKOBAKTER PILORI

Mide kanseri, tüm dünyadaki kanserler arasinda ikinci sirayi isgal ediyor ve her yil yaklasik 650.000 kisinin ölümünden sorumlu oldugu biliniyor. Yapilan arastirmalar helikobakter pilorinin mide kanserine yakalanma riskini arttirdigini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Tözün helikobakter pilorinin kronik enfeksiyonunun midede kalici, hatta ömür boyu süren kronik gastrite bunun da zamanla çok odakli “atrofik gastrit” denen özel bir gastrit türüne dönüstügünü, süregelen bu yangi ve tahrisin de zamanla kansere yol açabilecegini ifade ederek söyle devam ediyor: “15 yillik bir süreçte kronik gastrit vakalarinin en az yüzde 10’unda kansere ilerleme görülebilecegi biliniyor.Birinci derecede akrabalarinda mide kanseri olanlarda bu risk daha fazla. Ayrica sigara, diyet,alinan gidalardaki nitrojen miktari ve fazla tuz aliminin da bu sürece katkisi oluyor. Bu açidan bu hastalarin dikkatli olmasi gerekiyor.”

HELIKOBAKTER PILORI TANISI

Helikobakter piloriyi tespit edecek birçok test var. Bakterinin antikorlarinin varligini kanitlamak için kan testleri yapmak bu testlerden en çok kullanilmis olani. Ayrica mideden alinan doku parçasi ile hizli üreaz testi ya da patolojik inceleme yapmak; kültürde bakteriyi üreterek helikobacter pilori’yi tespit etmek mümkün. Bu sonuncu test arastirma amaçli kullaniliyor. Günümüzde tedavi sonrasi takipte ya da tarama testi olarak en siklikla kullanilan testler ise üre-nefes testi ile diskida helikobakter antijen testidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası