Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Romatoit atriti ciddiye alin’

Eklemlerde agri, sislik, katilik ve fonksiyon kayiplari seklinde bas gösteren iltihabi bir hastalik olan romatoid artritin (RA) ciddiye alinmasi gerekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tip Fakültesi Ramotoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nurullah Akkoç, bütün hastaliklarda oldugu gibi romatoid artritin de erken teshisin önem tasidigini vurgulayarak, kisilerin kendi eklemlerindeki degisiklikleri takip ederek, mutlaka doktora basvurmalarini istedi.

Prof. Dr. Nurullah Akkoç, Izmir’in Narlidere ve Balçova ilçelerinde 2 bin 800 kisiyle yapilan arastirmada, romatoid artritin, “her 100 kisiden 0,5-1’inde” görüldügünü tespit ettiklerini bildirdi.

Arastirmaya katilanlarin yüzde 36’sinin hasta oldugunu bilmedigini gözlemlediklerini anlatan Akkoç, “Bu hastalik, tüm irk ve etnik gruplarda görülmektedir” diye konustu. Prof. Dr. Akkoç, hastaligin genetik ya da bulasici olmadigini, 30 yasin üzerindekilerde daha sik olmakla birlikte çocuk ve gençlerde de görüldügünü, özellikle kadinlarda erkeklerden 2-3 kat daha sik ortaya çiktigini kaydetti.

TANI TEDAVISINDE TAKIM ÇALISMASI

Romatoid artritin (RA) hastaliginin tani ve tedavisinin, hasta ile birkaç farkli saglik uzmaninin olusturdugu bir takimin çabasini gerektirdigini kaydeden Akkoç, iyi bilgilendirilmis ve kendi tedavilerine aktif olarak katilan hastalarin daha az agri yasadigini ve daha az siklikta doktora basvurduklarini bildirdi.

HASTALIGIN ÖZELLIKLERI

Bütün hastaliklarda oldugu gibi RA’da da erken teshisin önem tasidigini vurgulayan Prof. Dr. Akkoç, hastaligin özelliklerini, “Hassas, sicak, sis eklemler, etkilenen eklemlerde simetrik tutulma, el bilekleri ve el parmak eklemlerinde iltihap, yorgunluk, nadiren ates, sabahlari veya uzun süreli istirahat sonrasi 30 dakika veya daha uzun süreli katilik” olarak siraladi. Hastalikla ilgili ilk belirtilerden itibaren, kisilerin kendi eklemlerindeki degisiklikleri çok iyi takip ederek, mutlaka doktora basvurmalarini isteyen Prof. Dr. Akkoç, son yillarda gelistirilen çok önemli ilaç ve tedavi yöntemleri bulundugunu, bunlar sayesinde hastalarin günlük yasantilarini daha kolay sürdürebildiklerini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası