Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Romatoit atriti ciddiye alin’

Eklemlerde agri, sislik, katilik ve fonksiyon kayiplari seklinde bas gösteren iltihabi bir hastalik olan romatoid artritin (RA) ciddiye alinmasi gerekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tip Fakültesi Ramotoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nurullah Akkoç, bütün hastaliklarda oldugu gibi romatoid artritin de erken teshisin önem tasidigini vurgulayarak, kisilerin kendi eklemlerindeki degisiklikleri takip ederek, mutlaka doktora basvurmalarini istedi.

Prof. Dr. Nurullah Akkoç, Izmir’in Narlidere ve Balçova ilçelerinde 2 bin 800 kisiyle yapilan arastirmada, romatoid artritin, “her 100 kisiden 0,5-1’inde” görüldügünü tespit ettiklerini bildirdi.

Arastirmaya katilanlarin yüzde 36’sinin hasta oldugunu bilmedigini gözlemlediklerini anlatan Akkoç, “Bu hastalik, tüm irk ve etnik gruplarda görülmektedir” diye konustu. Prof. Dr. Akkoç, hastaligin genetik ya da bulasici olmadigini, 30 yasin üzerindekilerde daha sik olmakla birlikte çocuk ve gençlerde de görüldügünü, özellikle kadinlarda erkeklerden 2-3 kat daha sik ortaya çiktigini kaydetti.

TANI TEDAVISINDE TAKIM ÇALISMASI

Romatoid artritin (RA) hastaliginin tani ve tedavisinin, hasta ile birkaç farkli saglik uzmaninin olusturdugu bir takimin çabasini gerektirdigini kaydeden Akkoç, iyi bilgilendirilmis ve kendi tedavilerine aktif olarak katilan hastalarin daha az agri yasadigini ve daha az siklikta doktora basvurduklarini bildirdi.

HASTALIGIN ÖZELLIKLERI

Bütün hastaliklarda oldugu gibi RA’da da erken teshisin önem tasidigini vurgulayan Prof. Dr. Akkoç, hastaligin özelliklerini, “Hassas, sicak, sis eklemler, etkilenen eklemlerde simetrik tutulma, el bilekleri ve el parmak eklemlerinde iltihap, yorgunluk, nadiren ates, sabahlari veya uzun süreli istirahat sonrasi 30 dakika veya daha uzun süreli katilik” olarak siraladi. Hastalikla ilgili ilk belirtilerden itibaren, kisilerin kendi eklemlerindeki degisiklikleri çok iyi takip ederek, mutlaka doktora basvurmalarini isteyen Prof. Dr. Akkoç, son yillarda gelistirilen çok önemli ilaç ve tedavi yöntemleri bulundugunu, bunlar sayesinde hastalarin günlük yasantilarini daha kolay sürdürebildiklerini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası