Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin asiri sicak suyla yikanmayin

Kis günlerinde nemin azaldigi kuru ortam nedeniyle çok sicak banyo ile kese ve liflenme, deride zimpara etkisi yaratiyor.

Uzmanlar, kemer hizalarinda, kol ve bacaklarda ve özellikle çorap lastigi bulunan bölgelerde pire isirmasi ya da igne batmasina benzer kasintilarin bu tür banyodan kaynaklandigina dikkat çekiyor.

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Dahili Tip Bilimleri Bölüm Baskani Prof. Dr. Sahin Yazar, kis mevsiminde havanin sogumasi nedeniyle asiri sicak suyla banyo yapma istegi dogdugunu söyledi. Sicak suyun bu mevsimde cildi hirpaladigini belirten Prof. Dr. Yazar, sunlari söyledi:

“Uzun yaz ve devam eden sonbaharda, derinin direkt karsi karsiya oldugu atmosfer sartlari ve özellikle nem, kis mevsiminde giderek azalmakta ve sert rüzgarlarin da eklenmesiyle kuru bir ortama dönüsmektedir. Insanlar günlük telas ve ugraslari nedeniyle çogunlukla bu önemli degisimin farkinda olmazlar. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde, havadaki nem, derinin kendi kimyasinda da mevcut olan asit ve lipit koruyucu mantolari takviye ederek, derinin tahrisini, hirpalanmasini önlemektedir. Ayrica yazin denize ve havuza girmek buna yardimci olur.”

ZIMPARA ETKISI YARATIYOR

Kis mevsiminde degisen atmosfer sartlari nedeniyle derinin nem destegini kaybettigini belirten Prof. Dr. Yazar, sunlari kaydetti:

“Kisin insanlar tarafindan zevkle uygulanan, çok sicak sulu banyolar, özellikle de kese ve liflenme kabus haline dönüsmektedir. Bunu deriye uygulanan zimpara etkisine benzetebiliriz. Hastalar, kemerhizalarinda, kol ve bacaklarda ve özellikle çorap lastiginin bulundugu bölgelerde pire isirmasi ya da igne batmasina benzer kasintilarin bu tür banyodan kaynaklandiginin farkinda degiller.”

Daha çok orta yas ve üzerindeki kisilerde rastlanan sikayetin asil sebebinin, deri kurulugu oldugunu ifade eden Prof. Dr. Yazar, kis mevsiminde çok sicak suyla banyo yapilmamasini, kese ve lif uygulanmamasini istedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası