Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin asiri sicak suyla yikanmayin

Kis günlerinde nemin azaldigi kuru ortam nedeniyle çok sicak banyo ile kese ve liflenme, deride zimpara etkisi yaratiyor.

Uzmanlar, kemer hizalarinda, kol ve bacaklarda ve özellikle çorap lastigi bulunan bölgelerde pire isirmasi ya da igne batmasina benzer kasintilarin bu tür banyodan kaynaklandigina dikkat çekiyor.

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Dahili Tip Bilimleri Bölüm Baskani Prof. Dr. Sahin Yazar, kis mevsiminde havanin sogumasi nedeniyle asiri sicak suyla banyo yapma istegi dogdugunu söyledi. Sicak suyun bu mevsimde cildi hirpaladigini belirten Prof. Dr. Yazar, sunlari söyledi:

“Uzun yaz ve devam eden sonbaharda, derinin direkt karsi karsiya oldugu atmosfer sartlari ve özellikle nem, kis mevsiminde giderek azalmakta ve sert rüzgarlarin da eklenmesiyle kuru bir ortama dönüsmektedir. Insanlar günlük telas ve ugraslari nedeniyle çogunlukla bu önemli degisimin farkinda olmazlar. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde, havadaki nem, derinin kendi kimyasinda da mevcut olan asit ve lipit koruyucu mantolari takviye ederek, derinin tahrisini, hirpalanmasini önlemektedir. Ayrica yazin denize ve havuza girmek buna yardimci olur.”

ZIMPARA ETKISI YARATIYOR

Kis mevsiminde degisen atmosfer sartlari nedeniyle derinin nem destegini kaybettigini belirten Prof. Dr. Yazar, sunlari kaydetti:

“Kisin insanlar tarafindan zevkle uygulanan, çok sicak sulu banyolar, özellikle de kese ve liflenme kabus haline dönüsmektedir. Bunu deriye uygulanan zimpara etkisine benzetebiliriz. Hastalar, kemerhizalarinda, kol ve bacaklarda ve özellikle çorap lastiginin bulundugu bölgelerde pire isirmasi ya da igne batmasina benzer kasintilarin bu tür banyodan kaynaklandiginin farkinda degiller.”

Daha çok orta yas ve üzerindeki kisilerde rastlanan sikayetin asil sebebinin, deri kurulugu oldugunu ifade eden Prof. Dr. Yazar, kis mevsiminde çok sicak suyla banyo yapilmamasini, kese ve lif uygulanmamasini istedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası