Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Terlemeyi engellemeyin

Asiri terlemenin de terlemeyi önleyici kozmetik ürünler kullanmanin da saglik açisindan zararli oldugu ifade edildi.

Kis aylarinda kalin giysiler nedeniyle meydana gelen asiri terlemenin kas tutulmalarina yol açtigini belirten Prof. Dr. Ekrem Aktas, “terlemenin normal oranda olmasi faydali, terlemenin önlenmesi ve fazla miktarda gerçeklesmesi ise zararlidir” dedi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktas, terlemenin normal oranlarda gerçeklesmesinin insan sagligi açisindan faydali oldugunu, buna karsin terlemenin önlenmesi veya fazla miktarda gerçeklesmesinin ise zararli sonuçlara yol açtigini belirtti.

Insanlarin kis aylarinda soguk havalardan korunmak için gereginden fazla giyinmelerinin terleme oranini artirdigini ve bazi saglik sorunlarina neden oldugunu bildiren Prof. Dr. Aktas, sunlari söyledi: “Terleme ve sonrasinda terin buharlasmasiyla vücudun isi dengesi saglanir. Ter bezlerinin yaydigi sivi, vücuttan atildiktan sonra buharlasir ve böylece vücudun isi dengesi korunur. Ayrica vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diger zararli maddeler terleme yoluyla disari atilir. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalisarak kanin temizlenmesine yardimci olurlar. Ancak kis aylarinda fazla kalin giyinilmesine bagli olarak meydana gelen asiri terleme sonucunda terinsogumasi halk arasinda (kulunç tutulmasi) olarak bilinen Miyalji’ye yol açar. Bu durumda bel, boyun, omuz ve çesitli kas tutulmalari meydana gelir.”

Insanlarin yaz aylarinda daha fazla terlemesi gerekirken, gereginden kalin giysiler giyilmesi nedeniyle terlemenin kisin daha fazla yasandigini kaydeden Prof. Dr. Aktas, terlemenin fazla oranda gerçeklesmesinin, kas tutulmalarinin yani sira solunum yolu ve akciger enfeksiyonlarina da neden oldugunu belirtti.

HAVA SICAKLIGINA GÖRE KIYAFET

Terlemeyi kozmetik ürünler kullanarak önlemeye çalismanin saglik açisindan zararli oldugunu ifade eden Prof. Dr. Ekrem Aktas, söyle devam etti: “Özellikle koltuk altina veya yüze uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin agzinin kapanmasina ve dolayisiyla iltihaplanmaya neden olmaktadir. Bu nedenle hangi mevsimde olursa olsun bu tür kozmetik ürünlerin kullanilmasindan kaçinilmalidir. Terlemenin önlenmesi ile vücut sicakligi dengesi bozulabilir. Bunun sonucunda da ates yükselmesi görülebilir. Tersine terlemenin fazla miktarda olmasi da yukarida siraladigimiz sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kiyafet tercihine dikkat edilmelidir. Her mevsim, havanin sicakligina göre terlemenin normal oranlarda gerçeklesmesini saglayacak kiyafetler giyilmelidir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası