Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Terlemeyi engellemeyin

Asiri terlemenin de terlemeyi önleyici kozmetik ürünler kullanmanin da saglik açisindan zararli oldugu ifade edildi.

Kis aylarinda kalin giysiler nedeniyle meydana gelen asiri terlemenin kas tutulmalarina yol açtigini belirten Prof. Dr. Ekrem Aktas, “terlemenin normal oranda olmasi faydali, terlemenin önlenmesi ve fazla miktarda gerçeklesmesi ise zararlidir” dedi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktas, terlemenin normal oranlarda gerçeklesmesinin insan sagligi açisindan faydali oldugunu, buna karsin terlemenin önlenmesi veya fazla miktarda gerçeklesmesinin ise zararli sonuçlara yol açtigini belirtti.

Insanlarin kis aylarinda soguk havalardan korunmak için gereginden fazla giyinmelerinin terleme oranini artirdigini ve bazi saglik sorunlarina neden oldugunu bildiren Prof. Dr. Aktas, sunlari söyledi: “Terleme ve sonrasinda terin buharlasmasiyla vücudun isi dengesi saglanir. Ter bezlerinin yaydigi sivi, vücuttan atildiktan sonra buharlasir ve böylece vücudun isi dengesi korunur. Ayrica vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diger zararli maddeler terleme yoluyla disari atilir. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalisarak kanin temizlenmesine yardimci olurlar. Ancak kis aylarinda fazla kalin giyinilmesine bagli olarak meydana gelen asiri terleme sonucunda terinsogumasi halk arasinda (kulunç tutulmasi) olarak bilinen Miyalji’ye yol açar. Bu durumda bel, boyun, omuz ve çesitli kas tutulmalari meydana gelir.”

Insanlarin yaz aylarinda daha fazla terlemesi gerekirken, gereginden kalin giysiler giyilmesi nedeniyle terlemenin kisin daha fazla yasandigini kaydeden Prof. Dr. Aktas, terlemenin fazla oranda gerçeklesmesinin, kas tutulmalarinin yani sira solunum yolu ve akciger enfeksiyonlarina da neden oldugunu belirtti.

HAVA SICAKLIGINA GÖRE KIYAFET

Terlemeyi kozmetik ürünler kullanarak önlemeye çalismanin saglik açisindan zararli oldugunu ifade eden Prof. Dr. Ekrem Aktas, söyle devam etti: “Özellikle koltuk altina veya yüze uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin agzinin kapanmasina ve dolayisiyla iltihaplanmaya neden olmaktadir. Bu nedenle hangi mevsimde olursa olsun bu tür kozmetik ürünlerin kullanilmasindan kaçinilmalidir. Terlemenin önlenmesi ile vücut sicakligi dengesi bozulabilir. Bunun sonucunda da ates yükselmesi görülebilir. Tersine terlemenin fazla miktarda olmasi da yukarida siraladigimiz sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kiyafet tercihine dikkat edilmelidir. Her mevsim, havanin sicakligina göre terlemenin normal oranlarda gerçeklesmesini saglayacak kiyafetler giyilmelidir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası