Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yogurt suyu deyip geçmeyin

Çogu zaman çöpe dökülen yogurt suyu, saglik açisindan son derece önemli olan B2 vitamini bakimindan çok zengin. B2 vitamini yogurdun suyunda bol miktarda bulunuyor

Türkiye’de eksikligi en fazla görülen vitaminlerden biri olan B2 vitamini, vücudun protein, karbonhidrat ve yaglardan daha fazla faydalanmasini sagliyor. Eksikliginin göz ve agiz kenarlarinda çatlamalar ve yaralara neden olan B2 vitamini yogurdun suyunda bol miktarda bulunuyor.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Saglik Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Görevlisi Dr. Nurten Budak, yogurt suyunda bulunan ve Türkiye’de eksikligi en fazla görülen vitaminlerden biri olan B2 vitamininin, saglik açisindan son derece faydali oldugunu belirtti. Genellikle yogurdun kalitesini azaltacagi ve lezzetini bozacagi düsüncesiyle suyunun döküldügünü vurgulayan Budak, B2 vitamininden faydalanilmasi için yogurt suyunun dökülmemesi veya baska alanlarda kullanilmasi gerektigini kaydetti.

Yogurt suyunun çorba ve ayran yapiminda kullanilarak degerlendirilebilecegini öneren Budak, “Yogurt suyu ile birlikte tüketilmelidir. Ancak, ille de süzdürülmek isteniyorsa yogurdun suyu ayran veya yogurt çorbasi yapiminda kullanilmalidir. Bu sayede yogurt suyunda bulunan B2 vitamininin bosa gitmesi engellenebilir” dedi.

“PROTEIN, KARBONHIDRAT VE YAGLARIN FAYDASINI ARTIRIYOR

Yogurdun suyunda bol miktarda bulunan B2 vitamininin, Türkiye’de eksikligi en fazla görülen vitaminlerden biri oldugunu ifade eden Budak, B2 vitamini eksikliginin göz ve agiz kenarlarinda çatlamalar ve yaralara neden olduguna, bu sikayetlerin en fazla çocuklarda ortaya çiktigini söyledi.

B2 vitamininin daha çok süt ve süt ürünlerinde bulundugunu hatirlatan Budak, bu ürünlerin yanlis kosullarda saklanmasinin vitamin kaybina yol açtigini bildirdi. Süt ve süt ürünlerinin günes isiginda bekletilmesinin B2 vitamini degerini azalttigini belirten Budak, söyle devam etti:

“Yogurdun suyuna sari ve yesilimsi rengi veren Riboflavin (B2) vitaminidir. B2 vitamini protein, karbonhidrat ve yaglar ile etkilesimiçine girerek onlardan daha fazla faydalanilmasini saglar. Bu vitamin yogurt suyunun yani sira tarhana gibi yiyeceklerde de bol miktarda bulunmaktadir. Bu yiyeceklerin B2 vitamininin azalmasi için günes isigindan uzak tutulmasi gerekir. Bazi bölgelerde tarhananin günes isiginda kurutulmasi aliskanligi bu nedenle yanlistir. Ayni sekilde günes isiginda kurutulan tüm süt mamullerinde vitamin kaybi olmaktadir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası