Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yogurt suyu deyip geçmeyin

Çogu zaman çöpe dökülen yogurt suyu, saglik açisindan son derece önemli olan B2 vitamini bakimindan çok zengin. B2 vitamini yogurdun suyunda bol miktarda bulunuyor

Türkiye’de eksikligi en fazla görülen vitaminlerden biri olan B2 vitamini, vücudun protein, karbonhidrat ve yaglardan daha fazla faydalanmasini sagliyor. Eksikliginin göz ve agiz kenarlarinda çatlamalar ve yaralara neden olan B2 vitamini yogurdun suyunda bol miktarda bulunuyor.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Saglik Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Görevlisi Dr. Nurten Budak, yogurt suyunda bulunan ve Türkiye’de eksikligi en fazla görülen vitaminlerden biri olan B2 vitamininin, saglik açisindan son derece faydali oldugunu belirtti. Genellikle yogurdun kalitesini azaltacagi ve lezzetini bozacagi düsüncesiyle suyunun döküldügünü vurgulayan Budak, B2 vitamininden faydalanilmasi için yogurt suyunun dökülmemesi veya baska alanlarda kullanilmasi gerektigini kaydetti.

Yogurt suyunun çorba ve ayran yapiminda kullanilarak degerlendirilebilecegini öneren Budak, “Yogurt suyu ile birlikte tüketilmelidir. Ancak, ille de süzdürülmek isteniyorsa yogurdun suyu ayran veya yogurt çorbasi yapiminda kullanilmalidir. Bu sayede yogurt suyunda bulunan B2 vitamininin bosa gitmesi engellenebilir” dedi.

“PROTEIN, KARBONHIDRAT VE YAGLARIN FAYDASINI ARTIRIYOR

Yogurdun suyunda bol miktarda bulunan B2 vitamininin, Türkiye’de eksikligi en fazla görülen vitaminlerden biri oldugunu ifade eden Budak, B2 vitamini eksikliginin göz ve agiz kenarlarinda çatlamalar ve yaralara neden olduguna, bu sikayetlerin en fazla çocuklarda ortaya çiktigini söyledi.

B2 vitamininin daha çok süt ve süt ürünlerinde bulundugunu hatirlatan Budak, bu ürünlerin yanlis kosullarda saklanmasinin vitamin kaybina yol açtigini bildirdi. Süt ve süt ürünlerinin günes isiginda bekletilmesinin B2 vitamini degerini azalttigini belirten Budak, söyle devam etti:

“Yogurdun suyuna sari ve yesilimsi rengi veren Riboflavin (B2) vitaminidir. B2 vitamini protein, karbonhidrat ve yaglar ile etkilesimiçine girerek onlardan daha fazla faydalanilmasini saglar. Bu vitamin yogurt suyunun yani sira tarhana gibi yiyeceklerde de bol miktarda bulunmaktadir. Bu yiyeceklerin B2 vitamininin azalmasi için günes isigindan uzak tutulmasi gerekir. Bazi bölgelerde tarhananin günes isiginda kurutulmasi aliskanligi bu nedenle yanlistir. Ayni sekilde günes isiginda kurutulan tüm süt mamullerinde vitamin kaybi olmaktadir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası