Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3 milyon seker hastasi var

Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve diyabetli hastalarin sayisinda artis gözlendigini kaydetti.

Diyabetin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi ve kalici hasarlara yol açtigini kaydeden Bakan Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.

Saglik Bakani Recep Akdag, yaptigi yazili açiklamada, bu yüzyilin en önemli saglik sorunlarindan biri olan diyabetin (seker hastaligi) dünya nüfusunun yüzde 2.5’ini olumsuz etkiledigini bildirdi. Türkiye’de önemli bir halk sagligi sorunu olan diyabetin, bir çok hastaliga da zemin hazirladigini kaydeden Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve aileleriyle birlikte 10 milyon kisinin hastaliktan etkilendigini ifade etti.

BELIRTILERI

Akdag, tüm yas gruplarinda görülebilen ve yasam boyu süren diyabet hastaliginin, asiri su içme ve yemek yeme, sik acikma, asiri idrara çikma, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterdigini anlatti. Türkiye’de diyabet tanisi ile hastaneye yatan kisilerin sayisinda artis gözlendigini bildiren Akdag, hastaligin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi, kalici hasarlara yol açtigini kaydetti. Diyalize giren hastalarin yaklasik üçte birinin diyabet hastasi oldugunu ifade eden Akdag, söyle devam etti:

“Genç yasta kalp krizi geçiren kisilerin yarisindan fazlasinin, kan sekeri oraninin yüksek oldugu tespit edilmistir. Eriskinlerde körlük nedenleri arasinda birinci sirada yer alan diyabet; hastalarin ayagini kaybetmesine, gebelikte bebeklerin gelisim bozukluklarina ve ölüm riskinde artisa neden olmaktadir.”

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI

Hastaliktan korunmanin, hastaligi geciktirme veya kontrol altinda tutmanin mümkün oldugunu ifade eden Akdag, sunlari kaydetti:

“Hastaliga neden olan risk faktörlerinin basinda; hareketsiz yasam tarzi, sagliksiz beslenme ve ailede diyabetli bireylerin olmasi yer aliyor. Fazla ve asiri kilolar, daha çok meyve-sebze yemek yerine hazir ve ayak üstü, seker ve yagdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi hastaliga zemin hazirlar.”

Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası