Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3 milyon seker hastasi var

Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve diyabetli hastalarin sayisinda artis gözlendigini kaydetti.

Diyabetin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi ve kalici hasarlara yol açtigini kaydeden Bakan Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.

Saglik Bakani Recep Akdag, yaptigi yazili açiklamada, bu yüzyilin en önemli saglik sorunlarindan biri olan diyabetin (seker hastaligi) dünya nüfusunun yüzde 2.5’ini olumsuz etkiledigini bildirdi. Türkiye’de önemli bir halk sagligi sorunu olan diyabetin, bir çok hastaliga da zemin hazirladigini kaydeden Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve aileleriyle birlikte 10 milyon kisinin hastaliktan etkilendigini ifade etti.

BELIRTILERI

Akdag, tüm yas gruplarinda görülebilen ve yasam boyu süren diyabet hastaliginin, asiri su içme ve yemek yeme, sik acikma, asiri idrara çikma, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterdigini anlatti. Türkiye’de diyabet tanisi ile hastaneye yatan kisilerin sayisinda artis gözlendigini bildiren Akdag, hastaligin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi, kalici hasarlara yol açtigini kaydetti. Diyalize giren hastalarin yaklasik üçte birinin diyabet hastasi oldugunu ifade eden Akdag, söyle devam etti:

“Genç yasta kalp krizi geçiren kisilerin yarisindan fazlasinin, kan sekeri oraninin yüksek oldugu tespit edilmistir. Eriskinlerde körlük nedenleri arasinda birinci sirada yer alan diyabet; hastalarin ayagini kaybetmesine, gebelikte bebeklerin gelisim bozukluklarina ve ölüm riskinde artisa neden olmaktadir.”

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI

Hastaliktan korunmanin, hastaligi geciktirme veya kontrol altinda tutmanin mümkün oldugunu ifade eden Akdag, sunlari kaydetti:

“Hastaliga neden olan risk faktörlerinin basinda; hareketsiz yasam tarzi, sagliksiz beslenme ve ailede diyabetli bireylerin olmasi yer aliyor. Fazla ve asiri kilolar, daha çok meyve-sebze yemek yerine hazir ve ayak üstü, seker ve yagdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi hastaliga zemin hazirlar.”

Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası