Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3 milyon seker hastasi var

Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve diyabetli hastalarin sayisinda artis gözlendigini kaydetti.

Diyabetin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi ve kalici hasarlara yol açtigini kaydeden Bakan Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.

Saglik Bakani Recep Akdag, yaptigi yazili açiklamada, bu yüzyilin en önemli saglik sorunlarindan biri olan diyabetin (seker hastaligi) dünya nüfusunun yüzde 2.5’ini olumsuz etkiledigini bildirdi. Türkiye’de önemli bir halk sagligi sorunu olan diyabetin, bir çok hastaliga da zemin hazirladigini kaydeden Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve aileleriyle birlikte 10 milyon kisinin hastaliktan etkilendigini ifade etti.

BELIRTILERI

Akdag, tüm yas gruplarinda görülebilen ve yasam boyu süren diyabet hastaliginin, asiri su içme ve yemek yeme, sik acikma, asiri idrara çikma, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterdigini anlatti. Türkiye’de diyabet tanisi ile hastaneye yatan kisilerin sayisinda artis gözlendigini bildiren Akdag, hastaligin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi, kalici hasarlara yol açtigini kaydetti. Diyalize giren hastalarin yaklasik üçte birinin diyabet hastasi oldugunu ifade eden Akdag, söyle devam etti:

“Genç yasta kalp krizi geçiren kisilerin yarisindan fazlasinin, kan sekeri oraninin yüksek oldugu tespit edilmistir. Eriskinlerde körlük nedenleri arasinda birinci sirada yer alan diyabet; hastalarin ayagini kaybetmesine, gebelikte bebeklerin gelisim bozukluklarina ve ölüm riskinde artisa neden olmaktadir.”

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI

Hastaliktan korunmanin, hastaligi geciktirme veya kontrol altinda tutmanin mümkün oldugunu ifade eden Akdag, sunlari kaydetti:

“Hastaliga neden olan risk faktörlerinin basinda; hareketsiz yasam tarzi, sagliksiz beslenme ve ailede diyabetli bireylerin olmasi yer aliyor. Fazla ve asiri kilolar, daha çok meyve-sebze yemek yerine hazir ve ayak üstü, seker ve yagdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi hastaliga zemin hazirlar.”

Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası