Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3 milyon seker hastasi var

Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve diyabetli hastalarin sayisinda artis gözlendigini kaydetti.

Diyabetin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi ve kalici hasarlara yol açtigini kaydeden Bakan Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.

Saglik Bakani Recep Akdag, yaptigi yazili açiklamada, bu yüzyilin en önemli saglik sorunlarindan biri olan diyabetin (seker hastaligi) dünya nüfusunun yüzde 2.5’ini olumsuz etkiledigini bildirdi. Türkiye’de önemli bir halk sagligi sorunu olan diyabetin, bir çok hastaliga da zemin hazirladigini kaydeden Akdag, Türkiye’de yaklasik 3 milyon diyabet hastasi bulundugunu ve aileleriyle birlikte 10 milyon kisinin hastaliktan etkilendigini ifade etti.

BELIRTILERI

Akdag, tüm yas gruplarinda görülebilen ve yasam boyu süren diyabet hastaliginin, asiri su içme ve yemek yeme, sik acikma, asiri idrara çikma, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterdigini anlatti. Türkiye’de diyabet tanisi ile hastaneye yatan kisilerin sayisinda artis gözlendigini bildiren Akdag, hastaligin iyi tedavi edilmemesi durumunda yasamsal organlarda ciddi, kalici hasarlara yol açtigini kaydetti. Diyalize giren hastalarin yaklasik üçte birinin diyabet hastasi oldugunu ifade eden Akdag, söyle devam etti:

“Genç yasta kalp krizi geçiren kisilerin yarisindan fazlasinin, kan sekeri oraninin yüksek oldugu tespit edilmistir. Eriskinlerde körlük nedenleri arasinda birinci sirada yer alan diyabet; hastalarin ayagini kaybetmesine, gebelikte bebeklerin gelisim bozukluklarina ve ölüm riskinde artisa neden olmaktadir.”

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI

Hastaliktan korunmanin, hastaligi geciktirme veya kontrol altinda tutmanin mümkün oldugunu ifade eden Akdag, sunlari kaydetti:

“Hastaliga neden olan risk faktörlerinin basinda; hareketsiz yasam tarzi, sagliksiz beslenme ve ailede diyabetli bireylerin olmasi yer aliyor. Fazla ve asiri kilolar, daha çok meyve-sebze yemek yerine hazir ve ayak üstü, seker ve yagdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi hastaliga zemin hazirlar.”

Akdag, hareketsiz yasam tarzinin, insan sagligi açisindan tehdit olusturduguna isaret ederek, vatandaslarin saglikli beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda özenli olmalarini istedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası