Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fare fenleri tibbin ilaci olacak

Insan genleriyle fonksiyonel pekçok benzer yönleri bulunan fare genleri üzerinde yapilan çalisma birçok hastaligin teshis ve tedavisinde önemli asamalar saglayacak.

Insan genleriyle fonksiyonel pekçok benzer yönleri bulunan fare genleri üzerinde yapilan çalismanin birçok hastaligin teshis ve tedavisinde önemli asamalar saglayacagi bildirildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Irfan Küfrevioglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, 7 ülkenin ortaklasa yürüttügü ''Fare gen ekspresyon analizi'' çalismalarinin sonucunun insan sagligiyla ilgili bilimsel çalismalara katki saglanacagini söyledi.

Küfrevioglu, 2000 yilinda baslayan çalismaya ABD, Almanya, Italya, Ispanya, Ingiltere Fransa ve Türkiye'den bilimadamlarinin katildigini belirterek, sunlari kaydetti:

''Insanla gen sayisi esit olan fareler üzerinde yapilan gen analiz çalismalarinda büyük asama katedildi. Projenin Türkiye ayagini fakültemiz yürütmektedir. 1 profesör, 2 doçent, 2 yardimci doçent ve 4 arastirma görevlisinin çalistigi projede 300 fare geninin fare embriyosunun hangi organlarinda sifrelendigini belirledik.''

INSAN VE FAREDEKI GEN BENZERLIKLERI

Küfrevioglu, farelerin insana benzer noktalarindan dolayi bilimsel çalismalarda kobay olarak kullanildigina dikkat çekerek, kendi çalismalarindaki benzerliklerin basinda ise insan ve farede bulunan gen sayisinin ve fonksiyonlarinin benzerliginin oldugunu söyledi.

Fare beynindeki hücrelerdeki genler üzerinde yapilan çalismalarda da insan beyniyle fare beyninin hem moleküler hem de fonksiyonel olarak birbirlerine benzedigini anlatan Küfrevioglu, sunlari kaydetti:

''Fare beyni hücrelerindeki genlerde yaptigimiz çalismalarda, insanda bulunan biyolojik saat geninin yani kalp atisi, kan dolasimi ve diger hareketlerin periyodik olarak ayarlanmasinin sagladigi geni, farede de bulundu. Ayrica, göz ve kalp gibi organlardaki ilgili genlerin açilmasinda da benzerlikler bulundugu görüldü. 7 ülkenin ortaklasa yürüttügü çalismalarin sonucu insan sagligiyla ilgili bilimsel çalismalara katki saglayacak.'' Küfrevioglu, ayrica projenin tamamlanmasinin ardindan klasik birçok bilginin güncelligini yitirecegine dikkat çekerek, söz konusu projenin ardindan ilaçlarin, genlerin sifrelenmesine etkisi üzerine bir çalisma yapmayi planladiklarini ifade etti.

TÜBITAK VE DPT'DEN PROJEYE DESTEK

Küfrevioglu, projenin TÜBITAK ve DPT'ye sunuldugunu ve TÜBITAK'la DPT'nin projeye 300 milyar liralik destek sagladigini söyledi.

Avrupa Birligi'nin de projeye 2 milyon euro destek verdigini anlatan Küfrevioglu, söyle devam etti:

''Proje uluslararasi isbirligi içerisinde sürmekte. Ülkemizde TÜBITAK ve DPT projeye maddi destek saglarken, yurtdisinda da basta AB olmak üzere her ülke projeye destek verdi. 2007 yilinda tamamlanmasi planlanan proje yapilacak benzer çalismalara da öncü niteliginde''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası