Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirmiz ete karsi sebze meyve yiyin

Kurban Bayrami süresince yogun olarak tüketilen kirmizi et, vücut metabolizmasini yoruyor. Uzmanlar yorulan sindirim sisteminin rahatlamasi için su uyarilarda bulundu.

Kurban Bayrami süresince yogun olarak tüketilen kirmizi etin, vücut metabolizmasini yordugu, bu nedenle sindirim sisteminin rahatlamasi için bir süre sebze-meyve ya da beyaz et agirlikli beslenmeye yönelinmesi gerektigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tip Fakültesi Metabolizma-Endokrinoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Kurban Bayrami'nda fazla kirmizi et tüketenlerin, vücut metabolizmasini mutlaka dinlendirmesi gerektigini belirtti.

Sert, sunlari söyledi:

''Toplumumuzda, bayramda kesilen kurbanlarin buzdolaplarinda aylarca saklanmasi gibi yaygin bir aliskanlik var. Bu nedenle buzluklar bosalincaya kadar kirmizi et tüketimi bayramdan sonra da sürüyor. Oysa, ne kadar soguk ortamda olursa olsun buzlukta bekletilen etler en geç bir hafta içinde tüketilmelidir.

Etin tüketilmek için buzluktan çikarildiginda ise dis ortamda degil, buzdolabinin içinde açilmasi beklenmelidir. Aksi takdirde bakteri ürer ve bu saglik açisindan son derece sakincali olur.'' Sert, yogun et tüketimi sonrasi diyete gidilmesini, et tüketiminden vazgeçilememesi durumunda, kirmizi et yerine balik, piliç ve hindi eti tercih edilmesini önererek, sunlari kaydetti:

''Fazla et tüketimi kolesterolü yüksek olanlar, kalp ve karaciger hastalarinin yani sira hiçbir saglik problemi olmasa bile 55 yas üzerindekilerin sagligini da riske atmaktadir. Özellikle hamilelerin et tüketimi konusunda dikkatli olmalari gerekir. Iyi pismemis kirmizi et hamile kadinlarda bebeklerinin sagliginda oldukça ciddi problemler yaratabilen ve tip dilinde (toksoplazma) denilen bir mikrobun olusmasina neden olur. Bu nedenle hamileler baharatli, çig ya da az pismis et ve çigköfte yememeli, sakatattan da tamamen uzak durmali.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası