Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirmiz ete karsi sebze meyve yiyin

Kurban Bayrami süresince yogun olarak tüketilen kirmizi et, vücut metabolizmasini yoruyor. Uzmanlar yorulan sindirim sisteminin rahatlamasi için su uyarilarda bulundu.

Kurban Bayrami süresince yogun olarak tüketilen kirmizi etin, vücut metabolizmasini yordugu, bu nedenle sindirim sisteminin rahatlamasi için bir süre sebze-meyve ya da beyaz et agirlikli beslenmeye yönelinmesi gerektigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tip Fakültesi Metabolizma-Endokrinoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Kurban Bayrami'nda fazla kirmizi et tüketenlerin, vücut metabolizmasini mutlaka dinlendirmesi gerektigini belirtti.

Sert, sunlari söyledi:

''Toplumumuzda, bayramda kesilen kurbanlarin buzdolaplarinda aylarca saklanmasi gibi yaygin bir aliskanlik var. Bu nedenle buzluklar bosalincaya kadar kirmizi et tüketimi bayramdan sonra da sürüyor. Oysa, ne kadar soguk ortamda olursa olsun buzlukta bekletilen etler en geç bir hafta içinde tüketilmelidir.

Etin tüketilmek için buzluktan çikarildiginda ise dis ortamda degil, buzdolabinin içinde açilmasi beklenmelidir. Aksi takdirde bakteri ürer ve bu saglik açisindan son derece sakincali olur.'' Sert, yogun et tüketimi sonrasi diyete gidilmesini, et tüketiminden vazgeçilememesi durumunda, kirmizi et yerine balik, piliç ve hindi eti tercih edilmesini önererek, sunlari kaydetti:

''Fazla et tüketimi kolesterolü yüksek olanlar, kalp ve karaciger hastalarinin yani sira hiçbir saglik problemi olmasa bile 55 yas üzerindekilerin sagligini da riske atmaktadir. Özellikle hamilelerin et tüketimi konusunda dikkatli olmalari gerekir. Iyi pismemis kirmizi et hamile kadinlarda bebeklerinin sagliginda oldukça ciddi problemler yaratabilen ve tip dilinde (toksoplazma) denilen bir mikrobun olusmasina neden olur. Bu nedenle hamileler baharatli, çig ya da az pismis et ve çigköfte yememeli, sakatattan da tamamen uzak durmali.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası