Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Oyuncak tozu astima yol açiyor

Oyuncaklardaki tozun, çocuklarda astima yol açtigi, büyük sehirlerde yasayan çocuklarin astima yakalanma oraninin, kirsal kesime göre yüksek oldugu belirtildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Doç. Dr. Fatma Fisekçi, AA muhabirine yaptigi açiklamada, özellikle apartmanlarda yasayan çocuklara çok sayida oyuncak alindigini, ancak zamanla bu oyuncaklarin barindirdigi mikroplarin, alerjik hastaliklara yol açtigini ifade etti.

Yapilan arastirmalarin, ''Büyük sehirlerde yasayan tek çocuklu ailelerin çocuklarinin astima yakalanma oraninin, kirsal kesimdeki çok çocuklu ailelerin çocuklarinin yakalanma oranindan çok daha fazla oldugunu'' ortaya koyduguna dikkati çeken Doç. Dr. Fisekçi, söyle devam etti:

''Gelismis ülkelerde son 20 yilda çocuklarin astim hastaliklarina yakalanmasinda büyük artis var. Oysa gelismekte olan ülkelerdeki çocuklarda bu oran çok daha düsük. Bunun en önemli nedenlerinden biri de evin çok esyayla dösenmesi ve çocuklara çok oyuncak alinmasidir. Çok oyuncak çok toza, çok toz da astim hastaligina yol açiyor. Zamaninda temizlenemeyen esya ve oyuncaklardaki tozlarin içinde 'mite' denilen böcekler ürüyor. Bu böceklerin üremeleri ve çogalmalari için 37 derece, uygun hava sicakligini olusturur. Gün boyu 'çocuk üsümesin' diyerek havalandirilmayan odanin sicakligi, bu böceklerin üremesi için uygun hale gelir.'' Fatma Fisekçi, ''mite''larin çarsaf, yastik ve nevresimler içinde de bulunabilecegine dikkati çekerek, ''Yetiskin insanlarda görülen bazi alerjik hastaliklarin ve astimin nedeni de bu böceklerdir'' dedi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası