Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye Kanserle Savas Vakfi’nda Ücretsiz Meme Muayenesi

Türkiye Kanserle Savas Vakfi (TKSV), geçtigimiz haftasonu açilan Erken Tani Merkezi’nde ücretsiz meme muayenesi kampanyasi baslatti. Novartis’in bagisladigi mamografi cihazi ile subat ayi sonuna kadar kadinlar yaninda erkekler de ücretsiz meme taramasindan geçebilecek. Hedef, en az 3 bin kisiye ulasmak.

TKSV Baskani Prof. Dr. Metin Ertem, Novartis’e Erken Tani Merkezi’ne katkilarindan dolayi tesekkür ederek, subat ayi sonuna kadar sürecek ücretsiz meme muayenesi kampanyasiyla 3 bin kisiye ulasmayi hedeflediklerini açikladi. Ertem, meme kanserinin dünyada erkeklerde de görülmeye baslamasi nedeniyle kampanyada kadinlar yaninda erkeklerin de taranacagini belirtti.

Ertem, baslangiçta radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi disindaki onkoloji tedavi hizmetlerini veren merkezde; bugün cerrahi onkoloji, jinekolojik onkoloji hizmetlerinin yanisira kanserin erken tanisina yönelik röntgen, mamografi, sonografi ve laboratuar hizmetleri de verdiklerini belirtti.

Kendi olanaklari ile tedavi olanlardan baska Emekli Sandigi emeklileri, Sosyal Sigortalar Kurumu ve birçok bankalarin hastalarina da hizmet veren merkezde, ekonomik düzeyi yeterli olmayan hastalara da, her yil ayrilan bütçeyi asmamak kaydiyla, ücretsiz tedavi yapiliyor. Merkezde, günde 100’den fazla hastaya bakiliyor.

Erken tani hayat kurtarir

Yilda bir kez yapilan muayene ile kansere yakalanma oraninin yüzde 70 oraninda azaldigini açiklayan uzmanlar, erken taninin önemine deginiyor.

Uzmanlar, erken taninin hastaligin meme dokusunda sinirli oldugu dönemde, hattain situ karsinom denilen kanserden önceki basamakta yakalanmasina olanak sagladigini belirtiyor. Erken tani ve tarama programlarini uygulayan ülkelerde in situ karsinom (duktal) oranlarinda ve erken evre meme kanseri oranlarinda giderek bir artis saptaniyor. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsünün verilerine göre kanser sikligi 1973 yilinda 100 bin’de 82.6 iken 1998’de 100 bin’de 118.1’e yükselmistir. Bu yükselme, erken tani yöntemlerinin yaygin olarak kullanilmasina baglanmaktadir. Amerika’da 40 yas üstü kadinlarin yüzde 70.9’u mamografi yaptirmaktadir. Meme kanseri görülme sikligi artmasina karsin meme kanserine bagli ölümler, tedavideki ilerlemeler, kadinlarin mamografi ile takibinin yayginlasmasi ve diger faktörlerin etkisi ile 1991’den beri her yil yüzde 2 oraninda azalmaktadir.

20 yasindan itibaren her kadinin adetinin tamamlanmasindan sonraki hafta içinde, menopozda olanlarin da her ayin sabit bir gününde kendi kendine muayene yapmasi gerekiyor. Uzmanlar, 20-40 yas arasinda her 3 yilda bir uzman hekim muayenesi, 40 yasindan sonra da mamografik tarama öneriyor.

Ayrintili bilgi için bkz. http://www.novartis.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası