Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Devlet dairelerinde kanser alarmi

Cumhuriyet'in ilk yillarinda yapilan devlet binalarinda, asbestli topraklarin kullanilmasi sebebiyle çok sayida bürokratin kansere yakalandigi öne sürüldü. Iddialar ciddi.

Cumhuriyetin ilk yillarinda yapilan binalarin akciger kanserine yolaçtigi ileri sürüldü. Çogunlugu Alman ve Avusturyali mimarlarca yapilan devlet binalarinin yapiminda Nevsehir'den getirilen ve yillar sonra, akciger kanserine yol açtigi belirlenen asbestli topraklarin kullanildigi ve bu sebeple çok sayida bürokratin akciger kanserine yakalandigi öne sürüldü.

Avusturyali Prof. Dr. Clemens Holzmeister'in yaptigi TBMM binasi basta olmak üzere pekçok kamu binasinin riskli oldugu ifade ediliyor. Yeni Safak'in haberine göre, Dil Tarih Cografya Fakültesi binasinin mimari Prof. Taut'un ve Prof. Dr. Adolf Schneck'in cumhuriyet döneminde Ulus'taki eski Meclis binasindan TBMM'ye kadarki güzergah üzerinde pekçok binaya imza attiklari belirtiliyor. Milli Egitim, Yargitay, Bayindirlik ve Iskan ve Içisleri Bakanligi gibi binalarin yapiminda bu topragin kullanildigi anlatiliyor. Uzmanlar, yalitim malzemesi olan asbestli topraklarin zararinin cumhuriyetin ilk yillarinda bilinmedigini belirtirken, beyaz topragin zararinin 1950'li yillardan sonra anlasildigini ifade ettiler.

Koltuga çivilenen bürokrat yandi

Milli Egitim Bakanligi Müstesari Bener Cordan'in ölümünden önce de Müstesar Yardimcisi Hüseyin Kolukisa hayatini kaybetmisti. Halen Müstesar Yardimcisi olan Hüseyin Acar, Bakanlik Müsaviri Murat Eskinat, Genel Müdür Hasim Cerit de akciger kanserinin pençesinde bulunuyor. Ölen ve bu hastaliga yakalanan kisilerin, uzun süre bakanlik bünyesinde görev yapan kisiler oldugu belirlenerken, Bener Cordan ölümünden önce "Beni bu bina mahvetti" demisti. MEB personeli, 1970'ten önce yapilan binalarda uzun süre görev yapan bürokratlarin ayni tehlike ile karsi karsiya olduguna inaniyor.

CHP'li Muharrem Ince, konuyu Meclis gündemine tasidi ve Milli Egitim Bakani Çelik'ten bu konularda cevap istedi. Bakan Çelik, öncelikle 1967'de yapilan bakanlik merkez binasinin mimari projesi ve mahal listesinin temin edilemedigini bildirdi. Çelik, kanser vakalarina bina insaatinda kullanilan asbestin yolaçtigina iliskin bir etken bulunamadigini söyledi.

Meclis'e gizli operasyon

Mustafa Kalemli'nin baskanligi sirasinda TBMM'nin genel kurul salonu yenilendi. Yillarca tutanak memuru olarak görev yapan üç kisinin sürekli akciger rahatsizligi ile karsilasmasi, bu yenileme sirasinda net bir sekilde anlasildi. Yillardir çuvallar içinde saklanan yaklasik bir ton asbestli topragin üç görevlinin akciger rahatsizligina neden oldugunun ortaya atilmasi üzerine Meclis, Türkiye Atom Enerji Kurumu ve Çevre Bakanligi'na bir yazi göndererek asbestli topraklarin kaldirilmasini istedi. 24 Agustos 2002'de Atom Enerji Kurumu ve Çevre Bakanligi'na bagli ekipler Meclis'te gizli bir operasyonla asbestli topraklari özel ambalajlara koyarak yok edilmek üzere Ankara disina çikardi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası