Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Devlet dairelerinde kanser alarmi

Cumhuriyet'in ilk yillarinda yapilan devlet binalarinda, asbestli topraklarin kullanilmasi sebebiyle çok sayida bürokratin kansere yakalandigi öne sürüldü. Iddialar ciddi.

Cumhuriyetin ilk yillarinda yapilan binalarin akciger kanserine yolaçtigi ileri sürüldü. Çogunlugu Alman ve Avusturyali mimarlarca yapilan devlet binalarinin yapiminda Nevsehir'den getirilen ve yillar sonra, akciger kanserine yol açtigi belirlenen asbestli topraklarin kullanildigi ve bu sebeple çok sayida bürokratin akciger kanserine yakalandigi öne sürüldü.

Avusturyali Prof. Dr. Clemens Holzmeister'in yaptigi TBMM binasi basta olmak üzere pekçok kamu binasinin riskli oldugu ifade ediliyor. Yeni Safak'in haberine göre, Dil Tarih Cografya Fakültesi binasinin mimari Prof. Taut'un ve Prof. Dr. Adolf Schneck'in cumhuriyet döneminde Ulus'taki eski Meclis binasindan TBMM'ye kadarki güzergah üzerinde pekçok binaya imza attiklari belirtiliyor. Milli Egitim, Yargitay, Bayindirlik ve Iskan ve Içisleri Bakanligi gibi binalarin yapiminda bu topragin kullanildigi anlatiliyor. Uzmanlar, yalitim malzemesi olan asbestli topraklarin zararinin cumhuriyetin ilk yillarinda bilinmedigini belirtirken, beyaz topragin zararinin 1950'li yillardan sonra anlasildigini ifade ettiler.

Koltuga çivilenen bürokrat yandi

Milli Egitim Bakanligi Müstesari Bener Cordan'in ölümünden önce de Müstesar Yardimcisi Hüseyin Kolukisa hayatini kaybetmisti. Halen Müstesar Yardimcisi olan Hüseyin Acar, Bakanlik Müsaviri Murat Eskinat, Genel Müdür Hasim Cerit de akciger kanserinin pençesinde bulunuyor. Ölen ve bu hastaliga yakalanan kisilerin, uzun süre bakanlik bünyesinde görev yapan kisiler oldugu belirlenerken, Bener Cordan ölümünden önce "Beni bu bina mahvetti" demisti. MEB personeli, 1970'ten önce yapilan binalarda uzun süre görev yapan bürokratlarin ayni tehlike ile karsi karsiya olduguna inaniyor.

CHP'li Muharrem Ince, konuyu Meclis gündemine tasidi ve Milli Egitim Bakani Çelik'ten bu konularda cevap istedi. Bakan Çelik, öncelikle 1967'de yapilan bakanlik merkez binasinin mimari projesi ve mahal listesinin temin edilemedigini bildirdi. Çelik, kanser vakalarina bina insaatinda kullanilan asbestin yolaçtigina iliskin bir etken bulunamadigini söyledi.

Meclis'e gizli operasyon

Mustafa Kalemli'nin baskanligi sirasinda TBMM'nin genel kurul salonu yenilendi. Yillarca tutanak memuru olarak görev yapan üç kisinin sürekli akciger rahatsizligi ile karsilasmasi, bu yenileme sirasinda net bir sekilde anlasildi. Yillardir çuvallar içinde saklanan yaklasik bir ton asbestli topragin üç görevlinin akciger rahatsizligina neden oldugunun ortaya atilmasi üzerine Meclis, Türkiye Atom Enerji Kurumu ve Çevre Bakanligi'na bir yazi göndererek asbestli topraklarin kaldirilmasini istedi. 24 Agustos 2002'de Atom Enerji Kurumu ve Çevre Bakanligi'na bagli ekipler Meclis'te gizli bir operasyonla asbestli topraklari özel ambalajlara koyarak yok edilmek üzere Ankara disina çikardi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası