Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hiperaktif çocuklara balik yagi

Hiperaktivite gözlenen çocuklarda, daha çok soguk deniz baliklarindan elde edilen omega-3 yagasidi içerikli suruplar rahatsizligin giderilmesinde büyük yarar sagliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Çocuk Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Hasan Koç, hamilelik sirasinda dengeli beslenmeyen annelerin çocuklarinda vitaminve mineral eksikligine bagli olarak bazi rahatsizliklar görüldügünü söyledi.

Çocuklarda bu tür rahatsizliklarin görülme sikliginin, yaygin düzensiz beslenmeye bagli olarak Türkiye’de daha fazla oldugunu ifade eden Koç, “Hamilelik ya da bebeklik döneminde, beyinsel gelisim için gerekli vitamin ve mineralleri alamayan çocuklar için, derin ve soguk sularda yasayan baliklardan elde edilen Omega-3 yag asidi takviyesi önerilmektedir” dedi.

DIKKAT EKSIKLIGINE DE IYI GELIYOR

Omega-3’ün balik yaginda bulundugunu belirten Koç, sunlari kaydetti:

“Özellikle hiperaktivite gözlenen çocuklarda, omega-3 yag asidi içerikli suruplar, rahatsizligin giderilmesinde büyük yarar sagliyor. Bunu hastalarimizda net bir sekilde gözlemliyoruz. Bu vitamin grubununyararli oldugu bir baska rahatsizlik ise ilkögretim çagindaki çocuklarda sikça görülen dikkat eksikligidir.

Omega-3 yag asidi içerikli suruplardan, uzman doktorun öngördügü zaman dilimi içinde düzenli olarak kullanan çocuklarda dikkat toplama güçlügü azalmaktadir. Omega-3 yag asidi içeren ve tüm eczanelerde rahatlikla bulunabilen bu suruplardan, 1-6 aylik bebeklere günde 1 çay kasigi, 7-12 aylik bebeklere 1 tatli kasigi, 1 yas üzeri çocuklara ise 1 yemekkasigi içirilebilir. Söz konusu ilaçlarin, hekim gözetiminde kullanilmasinda yarar vardir.”

Koç, Türkiye’de Omega-3 yag asidi kullaniminin sagladigi yararlarla ilgili bilimsel bir arastirmanin henüz yapilmadigini, ancak Avrupa’da yapilan arastirmalarin, vitamin-mineral eksikligi tespit edilen çocuklarin, Omega-3 yag asidi verilmesiyle beyinsel gelisme gösterdigini ortaya koydugunu söyledi.

Söz konusu vitamin bileseninin, sadece bebekler ve çocuklar degil,tüm yas grubundan kisiler tarafindan da kullanilabilecegini, dogal olarak elde edildigi için bugüne kadar herhangi bir yan etkisine rastlanmadigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası