Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hiperaktif çocuklara balik yagi

Hiperaktivite gözlenen çocuklarda, daha çok soguk deniz baliklarindan elde edilen omega-3 yagasidi içerikli suruplar rahatsizligin giderilmesinde büyük yarar sagliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Çocuk Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Hasan Koç, hamilelik sirasinda dengeli beslenmeyen annelerin çocuklarinda vitaminve mineral eksikligine bagli olarak bazi rahatsizliklar görüldügünü söyledi.

Çocuklarda bu tür rahatsizliklarin görülme sikliginin, yaygin düzensiz beslenmeye bagli olarak Türkiye’de daha fazla oldugunu ifade eden Koç, “Hamilelik ya da bebeklik döneminde, beyinsel gelisim için gerekli vitamin ve mineralleri alamayan çocuklar için, derin ve soguk sularda yasayan baliklardan elde edilen Omega-3 yag asidi takviyesi önerilmektedir” dedi.

DIKKAT EKSIKLIGINE DE IYI GELIYOR

Omega-3’ün balik yaginda bulundugunu belirten Koç, sunlari kaydetti:

“Özellikle hiperaktivite gözlenen çocuklarda, omega-3 yag asidi içerikli suruplar, rahatsizligin giderilmesinde büyük yarar sagliyor. Bunu hastalarimizda net bir sekilde gözlemliyoruz. Bu vitamin grubununyararli oldugu bir baska rahatsizlik ise ilkögretim çagindaki çocuklarda sikça görülen dikkat eksikligidir.

Omega-3 yag asidi içerikli suruplardan, uzman doktorun öngördügü zaman dilimi içinde düzenli olarak kullanan çocuklarda dikkat toplama güçlügü azalmaktadir. Omega-3 yag asidi içeren ve tüm eczanelerde rahatlikla bulunabilen bu suruplardan, 1-6 aylik bebeklere günde 1 çay kasigi, 7-12 aylik bebeklere 1 tatli kasigi, 1 yas üzeri çocuklara ise 1 yemekkasigi içirilebilir. Söz konusu ilaçlarin, hekim gözetiminde kullanilmasinda yarar vardir.”

Koç, Türkiye’de Omega-3 yag asidi kullaniminin sagladigi yararlarla ilgili bilimsel bir arastirmanin henüz yapilmadigini, ancak Avrupa’da yapilan arastirmalarin, vitamin-mineral eksikligi tespit edilen çocuklarin, Omega-3 yag asidi verilmesiyle beyinsel gelisme gösterdigini ortaya koydugunu söyledi.

Söz konusu vitamin bileseninin, sadece bebekler ve çocuklar degil,tüm yas grubundan kisiler tarafindan da kullanilabilecegini, dogal olarak elde edildigi için bugüne kadar herhangi bir yan etkisine rastlanmadigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası