Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akdag özel muayenelere savas açti

Saglik Bakani Recep Akdag, dizi açilis ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldigi Konya'daydi. Akdag vatandaslardan özel muayenehanelere gitmeme çagrisi yapti.

Saglik Bakani Recep Akdag, subat ayinin ortalarina dogru tüm vatandaslarin, ilaçlarini özel eczanelerden alabilecegini söyledi.

Akdag, bir dizi açilis ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldigi Konya'da, Konya Valisi Ahmet Kayhan'i makaminda ziyaret ederek, ilin sorunlari hakkinda bilgi aldi.

Vatandaslarin daha kaliteli saglik hizmeti alabilmeleri için bazi düzenlemelerin hazirligi içinde olduklarini belirten Bakan Akdag, bunlardan en önemlisinin vatandaslarin ilaç kuyruklarinda beklemelerine son vermek oldugunu bildirdi.

Bu çalismada vatandaslarin saglik hizmeti alirken çektigi çileye son vermeyi hedeflediklerini vurgulayan Akdag, ''Siz gazeteciler de SSK'lisiniz. SSK'lilarin ilaç almak için saatlerce ugrasmak zorunda oldugunu çok iyi biliyorsunuz'' dedi.

Akdag, kendileriyle birlikte 4 bakanlik, ecza depolari ve ilaç sirketlerinin önemli çalisma yaptigini, bu çalismanin da sonuna geldiklerini ifade ederek, sunlari kaydetti:

''Subat ayinin ortalarina dogru, tüm vatandaslarimiz ilaçlarini özel eczaneden alabilecek. Bazi çevrelerin SSK'li vatandaslarin çilesini sona erdirecek bu uygulamaya karsi olduklarini görüyoruz. Buna neden karsi olduklarini anlayamiyorum. Eczaneler de bu uygulamaya taraf. Bu olumlu kararin uygulanmasini önlemeye çalisanlar çok yanlis yapiyorlar.''

Gazetecilerin ''Biçak parasi aldiklari iddiasiyla bazi doktorlar hakkinda giyabi tutuklama karari alindiginin'' hatirlatilmasi üzerine Akdag, ''Bu konu adliyeye intikal etmistir. Çok fazla söz söylemeye gerek yok. Biz, doktorlarin hastanelerde tam güne yakin mesai yapabilmeleri için döner sermayeden aldiklari payi çok ciddi oranlarda artirdik. Halen doktorlarimiz, milyarlara yakin döner sermayeden pay aliyor'' dedi.

DOKTORLARIN ''MUAYENEHANEME GEL'' TALEBI

Bazilarinin iddia ettigi gibi doktorlara ödenen döner sermaye paylarinin sonlanmayacagini, aksine giderek artacagini belirten Akdag, söyle devam etti:

''Doktorlarimizin sadece çalistiklari kurumda vatandaslara en iyi hizmeti vermesi için yeni önlemler de alacagiz. Doktorlarin saglik kuruluslari hariç baska bir yeri adres göstermelerini asla kabul edemeyiz. 2004 yili içinde bin 500 hekimimiz muayenehanesi kapatti. Su anda ülke genelindeki 14 bin doktordan 7 bininin muayenehanesi yok. 2005 yilinda da çok sayida doktorun muayenehanelerini kapatmasini bekliyoruz. Vatandaslar, doktorlarin (özel muayenehaneme gel) talebini asla kabul etmesinler. Alo 184 numarali hattimiza bu konuda sikayetlerini iletebilirler.''

SIGARAYLA MÜCADELE

Akdag, Türkiye'de son 20 yil içinde sigara kullanma oranlarinin arttigina dikkati çekerek, halen Türkiye'de erkeklerin yüzde 60'i, kadinlarin ise yüzde 20'sinden fazlasinin, sigara kullandigini, yol açtigi kanser türü vakalar nedeniyle sigaranin, insan sagligina en zararli maddelerden biri oldugunu söyledi.

Türkiye'nin 2004 yilinda Dünya Saglik Örgütü'nün Tütün Kontrolü Sözlesmesi'ne imza attigini animsatan Akdag, ''Ayni dogrultuda tekel ve alkol kurulu da bu yönde bir karar aldi. 2005 yilinda sigara kullaniminin azaltilmasi için önlemler alacagiz. 2006 yilinin sonu itibariyle sigara paketlerinin üzerindeki uyarici yazilar, daha görünür sekilde yazilacak'' dedi.

''CHP'nin SSK hastanelerinin devrine iliskin yasanin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne basvuracaginin'' hatirlatilmasi üzerine Bakan Akdag, ''SSK hastanelerinin Saglik Bakanligi'na devri ile saglik hizmeti verilmesi konusunda önemli rahatlama olacagini düsünüyoruz. Bu kararla birlikte hastanelerde yasanabilecek yogunluk da gözönünde bulundurularak gerekli tedbirleri aldik. Bu konuda itirazlar olabilir. Çikacak karar dogrultusunda gereken yapilacaktir'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası