Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


'Sigara iktidarsizliga neden olur'

Türkiye'de sigara paketleri önümüzdeki yil Avrupa Birligi mevzuatina uyuyor. Pakette ayrica 'sigara sizi öldürür' yazacak ve belirlenen 14 ek uyaridan biri bulunacak.

AB mevzuatina uygun olarak belirlenen sigaralarin üretim ve satis sartlarina göre tüm tütün mamulleri üzerinde 'Yasal uyari: Sagliga zararlidir' ana uyarisi yer alacak. Pakette ayrica 'sigara sizi öldürür' yazacak ve belirlenen 14 ek uyaridan biri bulunacak.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Tütün ve Alkol Kurumu'nun hazirladigi yeni yönetmelik, sigara üretimi ve satisiyla ilgili Avrupa Birligi ülkelerinde de uygulanan iki maddeyi kapsiyor:

1 ocak 2007'den itibaren sigaralardaki nikotin, zifir, karbon monoksit miktarlari, AB'nin öngördügü sinirlari asamayacak

1 ocak 2006'dan itibaren sigara paketlerinin üzerine sigaranin yarattigi saglik risklerini anlatan büyük uyarilar konacak

Sigara paketi uyarilarla dolacak

Yönetmelikte alti çizilen ve önümüzdeki yil uygulanmaya baslayacak olan sarta göre, sigara paketleri üzerindeki uyarilar çogalacak.

Sigara paketi üzerinde bulunmasi gereken iki ana uyari:

'Yasal uyari: Sagliga zararlidir'

‘Sigara/tütün içmek öldürür’ veya ‘sigara/tütün içmek öldürebilir’ ile ‘sigara/tütün içmek size ve çevrenizdekilere ciddi zararlar verir’

1 ocak 2006'da uygulamaya konulacak mevzuata göre bu iki ana uyarinin yanisiri ayrica belirlenen 14 ek uyaridan biri de paketlerin üzerinde yer alacak. Bu 14 uyari ise söyle:

Sigara içenler genç yasta ölür

Sigara içmek damarlari tikar, kalp krizine ve felçlere neden olur

Sigara içmek ölümcül akciger kanserine neden olur

Hamile iken sigara içmek bebege zarar verir

Çocuklari koruyun: Dumaninizi onlara solutmayin

Saglik kuruluslari sigarayi birakmada size yardimci olabilir

Sigara içmek yüksek derecede bagimlilik yapar, baslamayin

Sigarayi birakmak ölümcül kalp ve akciger hastaliklari riskini azaltir

Sigara içmek agrili ve yavas bir ölüme neden olabilir

Sigarayi birakmak için doktorunuzdan ve .......'den yardim isteyin. (Yardim istenecek saglik kurulusunun telefonu, posta/internet adresi, Saglik Bakanligi ve Kurumca belirlenecektir)

Sigara içmek kan akisini yavaslatir ve cinsel iktidarsizliga neden olur

Sigara içmek cildin erken yaslanmasina neden olur

Sigara içmek spermlere zarar vererek dogurganligi azaltir

Sigara dumaninda benze, nitrosamine, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapici maddeler bulunur

Uyari paketin yüzde 40'ini kaplayacak

Uyarilar paketin yüzde 40'ini kaplayacak

Genel uyarilar, tütün mamulü birim paketinin en çok görülebilen genis yüzeyine, ek uyarilar ise ayni tütün mamulü birim paketinin en çok görülebilen diger genis yüzeyine konacak.

Genel uyari ile agizdan kullanim için tütün ve dumansiz tütün mamulleri için uyari, basili oldugu birim tütün mamulü paketinin genis dis yüzeyinin en az yüzde 30'unu, ek uyari ise ayni tütün mamulünün diger genis dis yüzeyinin en az yüzde 40'ini kaplayacak.

Yönetmeligin ikinci maddesi nikotin miktarlariyla ilglii

Tütün ve alkol kurumunun yönetmeliginin 1 ocak 2007'den itibaren uygulamaya konacak ikinci amaci ise, sigaralardaki nikotin, zifir, karbon monoksit miktarlarini düzenliyor.

Avrupa Birligi'nin öngördügü sinirlari asamayacak olan miktarlar, sigara paketlerine de yazilacak.

Kurum her yil formülleri görecek

Tütün mamulleri üreticileri, marka ve çesit bazinda tütün mamulleri üretiminde kullanilan tüm girdileri ve bunlarin miktarini gösterir bir listeyi yillik olarak Tütün Kurumu'na verecek.

Ilk bildirim 31 aralik 2005'e kadar yapilacak. Listede, ayni zamanda bu maddelerin yanmis ya da yanmamis sekillerinin sagliga etkilerini ve bagimlilik yapici özelliklerini gösteren ve üreticinin elinde mevcut olan toksikolojik veriler bulunacak.

'Light' ve 'ultra light' formlari ortadan kalkiyor

Tütün mamullerinin ambalajlari üzerine, 1 ocak 2006'dan itibaren belirli bir tütün mamulünün digerlerine göre daha az zararli oldugunu ima eden metin, isim, ticari marka, mecaz veya diger isaretler kullanilamayacak.

Böylece 'light', 'ultra light', 'süper light' gibi tanimlar kalkacak. Yönetmelik hükümlerine uygun üretilmeyen tütün mamullerinin uygunmus gibi piyasaya arzi halinde, mevzuat hükümleri uygulanacak.

Sigarada ölçüm sonuçlarini halk ögrenebilecek

Tütün ve Alkol Kurumu, tütün mamulleri üreticilerinden, tütün mamulleri girdilerinin saglik üzerindeki etkilerini ve bunlarin bagimlilik yapici özelliklerini degerlendirmek üzere her bir marka ve çesit bazinda belirleyecegi diger testleri yaptirmalarini veya bu testlerin uygunluk degerlendirme kuruluslari tarafindan gerçeklestirilmesi veya tasdik edilmesini isteyebilecek.

Gerçeklestirilen test sonuçlari kuruma yillik olarak sunulacak. Kurum, tüketicinin bilgilendirilmesini saglamak amaciyla bu maddeye göre sunulan veri ve bilgileri, ticari sir olusturma özelliklerini de dikkate alarak halkin bilgisine sunacak ve her yil AB Komisyonu'na iletilmek üzere DTM'ye bildirecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası