Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanseri yenen Türk doktoru

Doktor Bahri Karaçay, Truva atindan esinlenerek gelistirdigi gen tedavisini sinir sistemi tümörüne uyguladi ve kanserli hücrelerin yarisini öldürmeyi basardi.

Dünya, kanseri tedavi eden geni bulan müthis Türk bilimadamini konusuyor. Doktor Bahri Karaçay, Amerika'da görev yaptigi Iowa Üniversitesi'nin laboratuarinda harikalar yaratti. Pediatri bölümünde arastirmalarini yürüten Karaçay, daha çok 5 yasin altinda görülen ve Neuroblastoma adi verilen sinir sistemi tümörü için bir gen tedavisi gelistirdi ve laboratuar sartlarinda 20 saat gibi kisa bir sürede kanser hücrelerinin yüzde 50'sini öldürmeyi basardi.

ÖLÜME KODLADI

Bilim adamlarini saskina çeviren uygulamasiyla ismini tip tarihine yazdiran Karaçay'in tedavide esinlendigi seyse hayli ilginç. Bilimadamlarini saskina çeviren uygulamasiyla adini tip tarihine yazdiran Karaçay, arastirmasinda virüsü Truva atindan esinlenerek kullandi. Soguk alginligina sebep olan virüsu truva ati gibi kullanip içine kanser hücrelerinde ölüm mekanizmasini harekete geçiren genler yükleyen Dr. Karaçay, çalismasi ve uyguladigi yöntem hakkinda su bilgileri verdi: "Kanser, hücrenin bu normal hayat seyrinin bozulmasi ve hücrenin belli sayida bölünmesinden sonra ölmesi gerekirken ölmeyip çogalmasina devam etmesidir. Bu arastirmamda, kanser hücrelerini yok etmeyi, ölüm kodlayan genlerden birini hücreye aktarmak suretiyle ölüm mekanizmasini yeniden harekete geçirerek sagladim. Bir diger deyisle kanseri ölümü kodlayan bir genin aktarimi ile tedavi etmeye çalistim."

BIR MÜZISYEN

Karaçay'in yaptigi arastirmanin sonuçlari geçtigimiz günlerde "Cancer Gene Therapy" (Kanser gen tedavisi) dergisinde de yayinlandi. Ayni zamanda müzikle de ugrasan Karaçay'in bir kaseti ve bir de müzik grubu var. 1990 yilindan bu yana Amerika'da çesitli üniversite ve hastane bünyesinde, genetik insan hastaliklari konusunda arastirmalar yapan Karaçay'in mucize tedavi, yakin zamanda insanlar üzerinde uygulamaya konulacak.

Haber: Sinan Aydin

Kaynak: Takvim Gazetesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası