Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanseri yenen Türk doktoru

Doktor Bahri Karaçay, Truva atindan esinlenerek gelistirdigi gen tedavisini sinir sistemi tümörüne uyguladi ve kanserli hücrelerin yarisini öldürmeyi basardi.

Dünya, kanseri tedavi eden geni bulan müthis Türk bilimadamini konusuyor. Doktor Bahri Karaçay, Amerika'da görev yaptigi Iowa Üniversitesi'nin laboratuarinda harikalar yaratti. Pediatri bölümünde arastirmalarini yürüten Karaçay, daha çok 5 yasin altinda görülen ve Neuroblastoma adi verilen sinir sistemi tümörü için bir gen tedavisi gelistirdi ve laboratuar sartlarinda 20 saat gibi kisa bir sürede kanser hücrelerinin yüzde 50'sini öldürmeyi basardi.

ÖLÜME KODLADI

Bilim adamlarini saskina çeviren uygulamasiyla ismini tip tarihine yazdiran Karaçay'in tedavide esinlendigi seyse hayli ilginç. Bilimadamlarini saskina çeviren uygulamasiyla adini tip tarihine yazdiran Karaçay, arastirmasinda virüsü Truva atindan esinlenerek kullandi. Soguk alginligina sebep olan virüsu truva ati gibi kullanip içine kanser hücrelerinde ölüm mekanizmasini harekete geçiren genler yükleyen Dr. Karaçay, çalismasi ve uyguladigi yöntem hakkinda su bilgileri verdi: "Kanser, hücrenin bu normal hayat seyrinin bozulmasi ve hücrenin belli sayida bölünmesinden sonra ölmesi gerekirken ölmeyip çogalmasina devam etmesidir. Bu arastirmamda, kanser hücrelerini yok etmeyi, ölüm kodlayan genlerden birini hücreye aktarmak suretiyle ölüm mekanizmasini yeniden harekete geçirerek sagladim. Bir diger deyisle kanseri ölümü kodlayan bir genin aktarimi ile tedavi etmeye çalistim."

BIR MÜZISYEN

Karaçay'in yaptigi arastirmanin sonuçlari geçtigimiz günlerde "Cancer Gene Therapy" (Kanser gen tedavisi) dergisinde de yayinlandi. Ayni zamanda müzikle de ugrasan Karaçay'in bir kaseti ve bir de müzik grubu var. 1990 yilindan bu yana Amerika'da çesitli üniversite ve hastane bünyesinde, genetik insan hastaliklari konusunda arastirmalar yapan Karaçay'in mucize tedavi, yakin zamanda insanlar üzerinde uygulamaya konulacak.

Haber: Sinan Aydin

Kaynak: Takvim Gazetesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası