Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sizofrenlerde Içimizden!

Izmir Sizofreni Dayanisma Dernegi Baskani ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Alptekin, her 100 hastadan 1’inde görülebilecek sizofreni rahatsizliginin, genellikle genç yasta baslayan (16-25), duygu, düsünce ve davranislarda bozulmayla kendisini gösteren bir beyin hastaligi oldugunu söyledi. Alptekin, “Beyinde dopomin ve serotonin adi verilen maddelerde düzensizlik olusuyor. Türkiye’de 400-600 bin sizofreni hastasi oldugu tahmin ediliyor” dedi.

Tedavisi düzenli ilaç kullanimiyla mümkün olan sizofreni hastalarinin yasadiklari sorunlara da dikkati çeken Prof. Dr. Alptekin, sunlari söyledi: “Bugün sizofreni hastalarinin çogunlugu, ilaç tedavisiyle, çalisabilecek noktaya gelebilmektedir. Eger sizofreni hastalari için uygun olan sosyal yapilanmalar gerçeklestirilebilirse, birçok hasta çalisabilir ve üretime katkida bulunabilir. Ayrica böylesi bir gelisme, hastalarin iyilesmelerini de hizlandiracaktir.”

Sizofreninin korkulacak bir hastalik olmadigini dile getiren Prof. Dr. Alptekin, bu hastalikla ilgili bilgi edinilmesini ve önyargilarin degistirilmesini istedi.

Toplantiya katilan bir sizofreni hastasinin annesi Yildiz Çivi de hastalarin en önemli sorununun, geçimlerini temin edememek oldugunu söyledi.

Çivi, “Hastalarimiz, dernek sayesinde sosyallesebiliyorlar ve el becerilerini gelistiriyorlar” dedi.

Sizofreniye karsi yaptigi mücadeleden galip çikarak iyilesme sürecine giren Feridun Bilgöl ise hastalik nedeniyle yasadigi güçlükleri söyle anlatti: “Okulda basarili bir ögrenciydim. Izmir Atatürk Lisesi’ni bitirdim. Lisede girdigim Ingilizce sinavini kazandim ve ABD’ye gitme hakkini elde ettim. Daha sonra üniversite sinavini kazanip, ODTÜ Maden Fakültesi’ne basladim. Fakat burada bazi korkularim yüzünden okuyamadim. Ertesi yil Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisligi Bölümü’nü kazandim. Burayi 1 yil gecikmeyle bitirdim. Is aramama ragmen kapilar yüzüme kapandi. Su an kendimi çalisabilecek düzeyde hissediyorum. Is olanagi bulsam çalisacagim. Belki bir yuva bile kurabilirim. Toplumdan bekledigim, bana ve arkadaslarima is olanagi saglamasi.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası