Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sizofrenlerde Içimizden!

Izmir Sizofreni Dayanisma Dernegi Baskani ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Alptekin, her 100 hastadan 1’inde görülebilecek sizofreni rahatsizliginin, genellikle genç yasta baslayan (16-25), duygu, düsünce ve davranislarda bozulmayla kendisini gösteren bir beyin hastaligi oldugunu söyledi. Alptekin, “Beyinde dopomin ve serotonin adi verilen maddelerde düzensizlik olusuyor. Türkiye’de 400-600 bin sizofreni hastasi oldugu tahmin ediliyor” dedi.

Tedavisi düzenli ilaç kullanimiyla mümkün olan sizofreni hastalarinin yasadiklari sorunlara da dikkati çeken Prof. Dr. Alptekin, sunlari söyledi: “Bugün sizofreni hastalarinin çogunlugu, ilaç tedavisiyle, çalisabilecek noktaya gelebilmektedir. Eger sizofreni hastalari için uygun olan sosyal yapilanmalar gerçeklestirilebilirse, birçok hasta çalisabilir ve üretime katkida bulunabilir. Ayrica böylesi bir gelisme, hastalarin iyilesmelerini de hizlandiracaktir.”

Sizofreninin korkulacak bir hastalik olmadigini dile getiren Prof. Dr. Alptekin, bu hastalikla ilgili bilgi edinilmesini ve önyargilarin degistirilmesini istedi.

Toplantiya katilan bir sizofreni hastasinin annesi Yildiz Çivi de hastalarin en önemli sorununun, geçimlerini temin edememek oldugunu söyledi.

Çivi, “Hastalarimiz, dernek sayesinde sosyallesebiliyorlar ve el becerilerini gelistiriyorlar” dedi.

Sizofreniye karsi yaptigi mücadeleden galip çikarak iyilesme sürecine giren Feridun Bilgöl ise hastalik nedeniyle yasadigi güçlükleri söyle anlatti: “Okulda basarili bir ögrenciydim. Izmir Atatürk Lisesi’ni bitirdim. Lisede girdigim Ingilizce sinavini kazandim ve ABD’ye gitme hakkini elde ettim. Daha sonra üniversite sinavini kazanip, ODTÜ Maden Fakültesi’ne basladim. Fakat burada bazi korkularim yüzünden okuyamadim. Ertesi yil Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisligi Bölümü’nü kazandim. Burayi 1 yil gecikmeyle bitirdim. Is aramama ragmen kapilar yüzüme kapandi. Su an kendimi çalisabilecek düzeyde hissediyorum. Is olanagi bulsam çalisacagim. Belki bir yuva bile kurabilirim. Toplumdan bekledigim, bana ve arkadaslarima is olanagi saglamasi.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası