Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara is kazalarini hizlandiriyor

Sigara tiryakisinin daha çok kazalara yol açtigini iddia eden Celal Karmikaya, ''Sigara tiryakisi, içmeyene oranla iki kat daha fazla is kazasina ugruyor'' dedi.

Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Celal Karlikaya, sigara tiryakisinin daha çok kazalara yol açtigini belirterek, ''Sigara tiryakisi, içmeyene oranla iki kat daha fazla is kazasina ugruyor'' dedi.

Doç. Dr. Karlikaya, AA muhabirine yaptigi açiklamada, dumansiz bir ortamin herseyden önce çalisanlarin sagligi için gerekli oldugunu söyledi. Aktif sigara içiminin kalp hastaligi, akciger kanseri ve akciger problemlerine yol açtiginin kanitlandigini bildiren Doç. Dr. Karlikaya, birçok insan için pasif sigaranin, yani baskasinin dumaninin da ciddi saglik tehdidi olusturdugunu kaydetti.

Sigara içenlerin daha sik kazalara yol açtigini ifade eden Doç. Dr. Karlikaya, sunlari kaydetti:

''Sigara tiryakisi, içmeyene oranla iki kat daha fazla is kazasina ugruyor. Sigara dumanindaki maddeler, dikkat azalmasi, ellerin mesguliyeti ve gözlerin irritasyonu nedeniyle performans azalmasina yol açarak, kazaya zemin hazirlar. Sigara içenler, yaklasik yüzde 50 daha fazla trafik kazasina ugrarlar. Bu farkliliklari, yas, sürücülük tecrübesi, egitim seviyesi de etkilemektedir.'' Sigara içenlerde uyusturucu ve alkol kullaniminin da sigara içmeyenlerden daha fazla oldugunu bildiren Doç. Dr. Karlikaya, alkol ve uyusturucu faktörleri düzeltildiginde bile sigara içenlerde kazalarin daha fazla oldugunu kaydetti.

Sigara içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla devamsizlik yaptiklarini ifade eden Doç. Dr. Celal Karlikaya, kanser, bronsit, amfizem, inme ve kalp krizleri gibi önemli hastaliklar yaninda öksürük, soguk alginligi ve gribin, sigara içenlerde daha sik oldugunu bildirdi.

ABD ordusunda yapilan bir arastirmada da sigara içen erkeklerde yüzde 60 daha fazla isgücü kaybi saptandigini belirten Doç. Dr. Karlikaya, isgücü kaybinin sigara içen erkeklerde yüzde 14,1, kadinlarda ise yüzde 3 olarak belirlendigini kaydetti. Isveç'te yapilan bir arastirmanin da sigara içenlerin yüzde 30 daha fazla devamsizlik yaptiklarinin ortaya çiktigini bildiren Doç. Dr. Karlikaya, sigarayi birakanlarin, is devamsizliginin azaldigini söyledi.

Hastaligin yaninda çalisma saatlerinde sigara içme molasi nedeniyle üretim kaybi yasandigina isaret eden Doç. Dr. Karlikaya, günde 6 dakikalik 5 sigara içiminin bagimli kisinin 30 dakikalik is kaybina yol açtigini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası