Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara is kazalarini hizlandiriyor

Sigara tiryakisinin daha çok kazalara yol açtigini iddia eden Celal Karmikaya, ''Sigara tiryakisi, içmeyene oranla iki kat daha fazla is kazasina ugruyor'' dedi.

Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Celal Karlikaya, sigara tiryakisinin daha çok kazalara yol açtigini belirterek, ''Sigara tiryakisi, içmeyene oranla iki kat daha fazla is kazasina ugruyor'' dedi.

Doç. Dr. Karlikaya, AA muhabirine yaptigi açiklamada, dumansiz bir ortamin herseyden önce çalisanlarin sagligi için gerekli oldugunu söyledi. Aktif sigara içiminin kalp hastaligi, akciger kanseri ve akciger problemlerine yol açtiginin kanitlandigini bildiren Doç. Dr. Karlikaya, birçok insan için pasif sigaranin, yani baskasinin dumaninin da ciddi saglik tehdidi olusturdugunu kaydetti.

Sigara içenlerin daha sik kazalara yol açtigini ifade eden Doç. Dr. Karlikaya, sunlari kaydetti:

''Sigara tiryakisi, içmeyene oranla iki kat daha fazla is kazasina ugruyor. Sigara dumanindaki maddeler, dikkat azalmasi, ellerin mesguliyeti ve gözlerin irritasyonu nedeniyle performans azalmasina yol açarak, kazaya zemin hazirlar. Sigara içenler, yaklasik yüzde 50 daha fazla trafik kazasina ugrarlar. Bu farkliliklari, yas, sürücülük tecrübesi, egitim seviyesi de etkilemektedir.'' Sigara içenlerde uyusturucu ve alkol kullaniminin da sigara içmeyenlerden daha fazla oldugunu bildiren Doç. Dr. Karlikaya, alkol ve uyusturucu faktörleri düzeltildiginde bile sigara içenlerde kazalarin daha fazla oldugunu kaydetti.

Sigara içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla devamsizlik yaptiklarini ifade eden Doç. Dr. Celal Karlikaya, kanser, bronsit, amfizem, inme ve kalp krizleri gibi önemli hastaliklar yaninda öksürük, soguk alginligi ve gribin, sigara içenlerde daha sik oldugunu bildirdi.

ABD ordusunda yapilan bir arastirmada da sigara içen erkeklerde yüzde 60 daha fazla isgücü kaybi saptandigini belirten Doç. Dr. Karlikaya, isgücü kaybinin sigara içen erkeklerde yüzde 14,1, kadinlarda ise yüzde 3 olarak belirlendigini kaydetti. Isveç'te yapilan bir arastirmanin da sigara içenlerin yüzde 30 daha fazla devamsizlik yaptiklarinin ortaya çiktigini bildiren Doç. Dr. Karlikaya, sigarayi birakanlarin, is devamsizliginin azaldigini söyledi.

Hastaligin yaninda çalisma saatlerinde sigara içme molasi nedeniyle üretim kaybi yasandigina isaret eden Doç. Dr. Karlikaya, günde 6 dakikalik 5 sigara içiminin bagimli kisinin 30 dakikalik is kaybina yol açtigini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası