Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye ve dünyada grip salgini yok

Saglik Bakanligi bünyesinde, üniversite ögretim üyelerinden olusan “Grip Hastaligi Bilimsel Çalisma Grubu”, Türkiye ve dünyada su anda grip salgini bulunmadigini bildirdi.

Hastalikla ilgili ileri asamalarda tedbir alinmasi için hazirlik plani gerçeklestirildi. Bu plan kapsaminda belirlenen illerde grip veya benzeri hastalik tasiyanlardan alinan örneklerde agir seyredecek bir virüse rastlanmadi.

Çalisma Grubu’nun, 2 haftadir düzenli yaptigi toplantilar sonucu elde edilen veriler, Saglik Bakanligi Toplanti Salonu’nda açiklandi. Toplantida konusan Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel, periyodik olarak toplanan çalisma grubunun, son toplantisini bugün yaptigini belirtti.Yapilan toplantilar sonucunda grip hastaligiyla ilgili alinmasi gereken önlemlerle ilgili tavsiye karari alindigini söyleyen Erel, Saglik Bakanligi’nin da bunlari uyguladigini kaydetti.

Grip Hastaligi Bilimsel Çalisma Grubu’nun hastalikla ilgili yaptigi degerlendirmeleri açiklayan Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yapilan degerlendirme sonucunda dünyada ve Türkiye’de grip salginini gösterir bir bulgunun tespit edilmedigini bildirdi.

GRIP VAKALARINI IZLEME SISTEMI

Hastalikla ilgili daha ileri ki asamalarda tedbirler alinmasi için hazirlik plani gerçeklestirildigini kaydeden Ceyhan, korunmak için yapilacak en önemli faaliyetin çok iyi isleyen bir hastalik izleme sistemi kurulmasi ve erken uyari sisteminin olusturulmasi oldugunu bildirdi. Ceyhan, bu kapsamda, belirlenen illerde, grip veya benzeri hastalik tasiyanlardan alinan örneklerin Refik Saydam Hifzisihha Merkezi ve Istanbul Üniversitesi viroloji laboratuvarlarinda inceledigini ifade etti. Yapilan incelemelerde su anda tespit edilen grip virüsünün, agir seyredecek bir virüs olmadigini ve asiyla koruma saglanabilecegini söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’de grup asisiyla ilgili sikinti bulunmadigini da bildirdi.

“TÜRKIYE’DE KUS GRIBI VAKASI YOK”

Kamuoyunda öldürücü olarak nitelenen “kus gribi” vakasina da Türkiye’de rastlanmadigini dile getiren Ceyhan, Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nca verilen bilgilere hayvanlarda da bu virüse rastlanmadigini kaydetti.

Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Arman da grip hastaliginin diger soguk alginligi hastaliklarindan ayirt edilmesi gerektigini vurguladi. Gribin, genellikle ani yükselen ates, agri, öksürük, burun tikanikligi, bas agrisi gibi belirtiler verecegini kaydeden Arman, ates yapmayan soguk alginliklarinin ise gribe göre daha kisa sürdügünüifade etti. Seker, kronik böbrek, kronik akciger, kalp hastalarinin grip açisindan risk grubunda olduklarini söyleyen Arman, bu kisilerde hastaligin daha ciddi seyrettigini, bu gibi durumlarda ölüm riskinin de yükseldigini vurguladi.

Gazetecilerin sorulari üzerine Numune Hastanesi Infeksiyon Hastaliklari Klinik Sefi Hürrem Bodur, bu tür hastaliklarda bilinçsiz antibiyotik tüketiminin önlenmesi gerektigine isaret etti. Bodur, “Bu tür hastaliklarda kesinlikle antibiyotik kullanilmamali. Aksine dirençli olmayan mikroorganizmalarin yerlesmesine neden olur. Böyle durumlarda derhal hekime basvurulmali ve antibiyotik mutlaka uzman hekimin tavsiyesiyle kullanilmali” diye konustu.

“SAP, SUP ÖPÜSMEYIN”

Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Levent Akin da bir baska soru üzerine, hastaliktan korunmak için asinin yani sira bulasma yollarindan da uzak durulmasi gerektigini belirtti. Akin, “Toplum olarak gereksiz davranislarimizdan vazgeçmeliyiz. Sap, sup birbirimizi öpüyoruz. Bu davranisimizdan biraz daha feragat edersek hiç olmazsa toplumda etkilenen hasta sayisini artirmamis oluruz” dedi.

Mehmet Ceyhan da özellikle kis aylarinda toplumda çok sik rastlanan soguk alginligi vakalarinin, grip hastaligindan nasil ayirt edileceginin sorulmasi üzerine, çevrede görülen vakalarin çogunun gripolmadigini söyledi. Dilek Arman da “Grip çogu zaman yataga düsürüyor. Çevremizde yasamini kesintiye ugratmadan yasamini sürdürenler grip degil” diye konustu. Grip asisiyla ilgili bir soruya karsilik da Mehmet Ceyhan, Dünya Saglik Örgütü’nün her yil en fazla dolasan virüslere karsi antijenler gelistirdigini belirtti. Ceyhan, grip asisinin ancak yüzde 50 oranindakoruyuculugu bulundugunu kaydederek, asinin, gribin daha hafif seyretmesine neden olacagini, risk grubundakilere her yil yapilmasi gerektigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası