Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mide kanserinde bakteri tehlikesi

Dünyadaki en yaygin enfeksiyonlardan olan helikobakter pilori bakterisinin, mide kanserine neden oldugu bildirildi.

Ankara’da 1672 kisi üzerinde yapilan bir arastirmaya göre de, bakterinin, 25-64 yas arasindaki kisilerde yüzde 77.5 oraninda bulundugu belirtiliyor.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroentroloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Faruk Memik, Dünya Kanser Cemiyeti tarafindan 1994 yilinda mide kanseri için birinci derecede kanserojen olarak ilan edilen helikobakter pilorinin, midenin mukoza denilen iç yüzeyinde yasadigini ve bu bölgeyi tahrip ederek önce gastrite, sonra ülsere ve uzun yillar midede kaldigi takdirde de kansere neden olabildigini belirtti.

Normal bir insanin hayat boyunca ülsere yakalanma riskinin yüzde 11 oldugunu, bu bakteriyi tasiyan insanlarda ise riskin yüzde 20’ye kadar yükseldigini anlatan Memik, bakterinin alinmasiyla hemen hemen herkeste mide gastritinin ortaya çiktigini bildirdi.

‘DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 60’INDA VAR’

Bakterinin mide mukozasini tahrip ettigi kisilerde kanser riskinin, enfekte olmayan kisilere göre 90 kat daha fazla oldugunun belirlendigini kaydeden Prof. Dr. Memik, “Helikobakter pilori enfeksiyonu, su anda dünyadaki en yaygin enfeksiyon olarak kabul edilmektedir. Bu bakteri, dünya nüfusunun yaklasik yüzde 60’ini sarmistir. Bu korkunç bir rakamdir” dedi.

Helikobakter pilori enfeksiyonunun, özellikle gelismekte olan fakir ülkelerin hastaligi oldugunu anlatan Prof. Dr. Memik, “Bu enfeksiyonun çocukluk yaslarinda alinmis olmasi çok önemlidir, çünkü bakteri bir insanin midesinde ne kadar uzun kalirsa ilerki yaslarda kanser ortaya çikma riski o derecede fazladir” dedi.

‘BESLENMEYE DIKKAT EDILMELI’

Memik, Ankara’da 1672 kisi üzerinde yapilan bir arastirmaya göre, bakterinin, 25-64 yas arasindaki kisilerde yüzde 77.5 oraninda bulundugunu ifade ederek, sunlari kaydetti: “Bu bakterinin, kalabalik ailelerde, düsük sosyo-ekonomik durumlarda, kislalarda ve hastane gibi insanlarin siki temas halinde olduklari yerlerde daha siklikla görüldügü belirlenmistir. Beslenme de kanserin meydana gelmesinde helikobakter piloriye yardimci olur. Tuzun mümkün oldugunca az yenmesi gerekir. Yetersiz sebze ve meyve tüketimi, kanserin daha kolay ortaya çikmasina neden olur.

Meyvelerle alinan askorbik asidin, yani ülkemizde bolca bulunan narenciyelerin yenmesinin, midedeki mikrobun yapacagi tahribati azalttigi görülmüstür. Ayrica bu mikrop, midedeki C vitaminini düsürmekte ve kansere kolaylastirici zemin hazirlamaktadir. Helikobakter pilorinin tam olarak ne yolla bulastigi, henüz tam anlamiyla tespit edilmemistir. Agiz yoluyla, tükürükle bulastigi düsünülmektedir. Ama bu da kesin degildir. Bu bakteri testle ortaya çikarilabiliyor ve tedavisi de mümkün.”

Dünya üzerinde ve Türkiye’de en sik rastlanan kanserlerden biri olan mide kanserlerinin, akciger kanserlerinden sonra öldürücülügü en fazla ve tedavisi en zor olan hastaliklardan biri oldugu belirtiliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası