Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserli yakinlarina ücretsiz tarama

2005’de kanser vakalarinin arttigi iddia edilen Karadeniz Bölgesi’nde bir yil içinde kaydedilen kanser vakalari hakkinda veri toplanacak.

Arastirma, basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecek. Bölgede kanserin seyriyle ilgili önemli verilerin alinmasinin beklendigi arastirmada, birinci derece akrabalari arasinda kanser hastasi bulunanlara kanser tarama testi ücretsiz yapilacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Tibbi Onkoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Fazil Aydin, ellerinde kanserle ilgili epidemiyolojik çalismalarda deger tasiyacak kayitlar bulunmadigini belirtti. Son yillarda Karadeniz Bölgesi’nde kanser vakalarinda artis oldugu yönünde iddialarin ortaya atildigini ifade eden Aydin, “Su an elimizde kanserle ilgili saglikli veriler yok. Bu nedenle bölgedeki kanser düzeyiyle ilgili bir açiklama yapmak mümkün degil. Bir yil boyunca yürütecegimiz çalisma sonucunda iddialarin gerçek olup olmadigi ortaya çikacak” dedi. Arastirmanin basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecegini kaydeden Aydin, sunlari söyledi:

YENI KANSER VAKALARI FORMA ISLENECEK

“Kanserin teshisi patoloji ile konuluyor. Bu nedenle bölgedeki hastane ve laboratuvarlara form göndererek, onlardan yeni kanser vakalarini bu formlara islemelerini isteyecegiz. 1 yil sürecek çalismanin ardindan bölgede kanserin seyri ile ilgili önemli veriler elde edecegimize inaniyorum.”

Aydin, elde edilecek verilerin düzenli sekilde Saglik Bakanligi’na iletilmesinin yani sira Türkiye’de mide kanserinin yillik insidansi (ne kadar ve hangi bölgelerde) hakkinda çalisma yapan Ibni Sina Hastanesi Tibbi Onkoloji Baskani Prof. Dr. Fikri Içli ile de paylasilacagini kaydetti.

SAGLIK KONTROL POLIKLINIGI

Kanserde erken teshisin son derece önemli oldugunu ifade eden Prof. Dr. Fazil Aydin, “Erken teshiste kanserden kurtulma orani yüzde yüze yakindir. Ancak, kanser ilk görüldügü organdan baska bir organa geçerse kurtulma sansi yariya düser” diye konustu. Tip Fakültesi bünyesinde olusturduklari saglik kontrol polikliginde basta kanser olmak üzere seker, hipertansiyon, kolesterolyüksekligi, böbrek, karaciger ve enfeksiyon hastaliklarina yönelik tetkikler yapildigini anlatan Aydin, söyle davam etti:

“Isteyen vatandaslarimiz cuma günü hariç haftanin 4 günü poliklinige müracaat ederek, hizmet alabiliyor. Poliklinikte dahiliye uzmaninca check-up’tan geçirilen kisiden gerekli görülmesi halinde alinan numuneler, ilgili laboratuvarlarda tetkik ediliyor. Birinci derece akrabalari içinde kanser hastasi bulunan kisilere, kanser tarama testi ücretsiz yapiliyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası