Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserli yakinlarina ücretsiz tarama

2005’de kanser vakalarinin arttigi iddia edilen Karadeniz Bölgesi’nde bir yil içinde kaydedilen kanser vakalari hakkinda veri toplanacak.

Arastirma, basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecek. Bölgede kanserin seyriyle ilgili önemli verilerin alinmasinin beklendigi arastirmada, birinci derece akrabalari arasinda kanser hastasi bulunanlara kanser tarama testi ücretsiz yapilacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Tibbi Onkoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Fazil Aydin, ellerinde kanserle ilgili epidemiyolojik çalismalarda deger tasiyacak kayitlar bulunmadigini belirtti. Son yillarda Karadeniz Bölgesi’nde kanser vakalarinda artis oldugu yönünde iddialarin ortaya atildigini ifade eden Aydin, “Su an elimizde kanserle ilgili saglikli veriler yok. Bu nedenle bölgedeki kanser düzeyiyle ilgili bir açiklama yapmak mümkün degil. Bir yil boyunca yürütecegimiz çalisma sonucunda iddialarin gerçek olup olmadigi ortaya çikacak” dedi. Arastirmanin basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecegini kaydeden Aydin, sunlari söyledi:

YENI KANSER VAKALARI FORMA ISLENECEK

“Kanserin teshisi patoloji ile konuluyor. Bu nedenle bölgedeki hastane ve laboratuvarlara form göndererek, onlardan yeni kanser vakalarini bu formlara islemelerini isteyecegiz. 1 yil sürecek çalismanin ardindan bölgede kanserin seyri ile ilgili önemli veriler elde edecegimize inaniyorum.”

Aydin, elde edilecek verilerin düzenli sekilde Saglik Bakanligi’na iletilmesinin yani sira Türkiye’de mide kanserinin yillik insidansi (ne kadar ve hangi bölgelerde) hakkinda çalisma yapan Ibni Sina Hastanesi Tibbi Onkoloji Baskani Prof. Dr. Fikri Içli ile de paylasilacagini kaydetti.

SAGLIK KONTROL POLIKLINIGI

Kanserde erken teshisin son derece önemli oldugunu ifade eden Prof. Dr. Fazil Aydin, “Erken teshiste kanserden kurtulma orani yüzde yüze yakindir. Ancak, kanser ilk görüldügü organdan baska bir organa geçerse kurtulma sansi yariya düser” diye konustu. Tip Fakültesi bünyesinde olusturduklari saglik kontrol polikliginde basta kanser olmak üzere seker, hipertansiyon, kolesterolyüksekligi, böbrek, karaciger ve enfeksiyon hastaliklarina yönelik tetkikler yapildigini anlatan Aydin, söyle davam etti:

“Isteyen vatandaslarimiz cuma günü hariç haftanin 4 günü poliklinige müracaat ederek, hizmet alabiliyor. Poliklinikte dahiliye uzmaninca check-up’tan geçirilen kisiden gerekli görülmesi halinde alinan numuneler, ilgili laboratuvarlarda tetkik ediliyor. Birinci derece akrabalari içinde kanser hastasi bulunan kisilere, kanser tarama testi ücretsiz yapiliyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası