Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserli yakinlarina ücretsiz tarama

2005’de kanser vakalarinin arttigi iddia edilen Karadeniz Bölgesi’nde bir yil içinde kaydedilen kanser vakalari hakkinda veri toplanacak.

Arastirma, basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecek. Bölgede kanserin seyriyle ilgili önemli verilerin alinmasinin beklendigi arastirmada, birinci derece akrabalari arasinda kanser hastasi bulunanlara kanser tarama testi ücretsiz yapilacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Tibbi Onkoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Fazil Aydin, ellerinde kanserle ilgili epidemiyolojik çalismalarda deger tasiyacak kayitlar bulunmadigini belirtti. Son yillarda Karadeniz Bölgesi’nde kanser vakalarinda artis oldugu yönünde iddialarin ortaya atildigini ifade eden Aydin, “Su an elimizde kanserle ilgili saglikli veriler yok. Bu nedenle bölgedeki kanser düzeyiyle ilgili bir açiklama yapmak mümkün degil. Bir yil boyunca yürütecegimiz çalisma sonucunda iddialarin gerçek olup olmadigi ortaya çikacak” dedi. Arastirmanin basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecegini kaydeden Aydin, sunlari söyledi:

YENI KANSER VAKALARI FORMA ISLENECEK

“Kanserin teshisi patoloji ile konuluyor. Bu nedenle bölgedeki hastane ve laboratuvarlara form göndererek, onlardan yeni kanser vakalarini bu formlara islemelerini isteyecegiz. 1 yil sürecek çalismanin ardindan bölgede kanserin seyri ile ilgili önemli veriler elde edecegimize inaniyorum.”

Aydin, elde edilecek verilerin düzenli sekilde Saglik Bakanligi’na iletilmesinin yani sira Türkiye’de mide kanserinin yillik insidansi (ne kadar ve hangi bölgelerde) hakkinda çalisma yapan Ibni Sina Hastanesi Tibbi Onkoloji Baskani Prof. Dr. Fikri Içli ile de paylasilacagini kaydetti.

SAGLIK KONTROL POLIKLINIGI

Kanserde erken teshisin son derece önemli oldugunu ifade eden Prof. Dr. Fazil Aydin, “Erken teshiste kanserden kurtulma orani yüzde yüze yakindir. Ancak, kanser ilk görüldügü organdan baska bir organa geçerse kurtulma sansi yariya düser” diye konustu. Tip Fakültesi bünyesinde olusturduklari saglik kontrol polikliginde basta kanser olmak üzere seker, hipertansiyon, kolesterolyüksekligi, böbrek, karaciger ve enfeksiyon hastaliklarina yönelik tetkikler yapildigini anlatan Aydin, söyle davam etti:

“Isteyen vatandaslarimiz cuma günü hariç haftanin 4 günü poliklinige müracaat ederek, hizmet alabiliyor. Poliklinikte dahiliye uzmaninca check-up’tan geçirilen kisiden gerekli görülmesi halinde alinan numuneler, ilgili laboratuvarlarda tetkik ediliyor. Birinci derece akrabalari içinde kanser hastasi bulunan kisilere, kanser tarama testi ücretsiz yapiliyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası