Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserli yakinlarina ücretsiz tarama

2005’de kanser vakalarinin arttigi iddia edilen Karadeniz Bölgesi’nde bir yil içinde kaydedilen kanser vakalari hakkinda veri toplanacak.

Arastirma, basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecek. Bölgede kanserin seyriyle ilgili önemli verilerin alinmasinin beklendigi arastirmada, birinci derece akrabalari arasinda kanser hastasi bulunanlara kanser tarama testi ücretsiz yapilacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Tibbi Onkoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Fazil Aydin, ellerinde kanserle ilgili epidemiyolojik çalismalarda deger tasiyacak kayitlar bulunmadigini belirtti. Son yillarda Karadeniz Bölgesi’nde kanser vakalarinda artis oldugu yönünde iddialarin ortaya atildigini ifade eden Aydin, “Su an elimizde kanserle ilgili saglikli veriler yok. Bu nedenle bölgedeki kanser düzeyiyle ilgili bir açiklama yapmak mümkün degil. Bir yil boyunca yürütecegimiz çalisma sonucunda iddialarin gerçek olup olmadigi ortaya çikacak” dedi. Arastirmanin basta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarinda yürütülecegini kaydeden Aydin, sunlari söyledi:

YENI KANSER VAKALARI FORMA ISLENECEK

“Kanserin teshisi patoloji ile konuluyor. Bu nedenle bölgedeki hastane ve laboratuvarlara form göndererek, onlardan yeni kanser vakalarini bu formlara islemelerini isteyecegiz. 1 yil sürecek çalismanin ardindan bölgede kanserin seyri ile ilgili önemli veriler elde edecegimize inaniyorum.”

Aydin, elde edilecek verilerin düzenli sekilde Saglik Bakanligi’na iletilmesinin yani sira Türkiye’de mide kanserinin yillik insidansi (ne kadar ve hangi bölgelerde) hakkinda çalisma yapan Ibni Sina Hastanesi Tibbi Onkoloji Baskani Prof. Dr. Fikri Içli ile de paylasilacagini kaydetti.

SAGLIK KONTROL POLIKLINIGI

Kanserde erken teshisin son derece önemli oldugunu ifade eden Prof. Dr. Fazil Aydin, “Erken teshiste kanserden kurtulma orani yüzde yüze yakindir. Ancak, kanser ilk görüldügü organdan baska bir organa geçerse kurtulma sansi yariya düser” diye konustu. Tip Fakültesi bünyesinde olusturduklari saglik kontrol polikliginde basta kanser olmak üzere seker, hipertansiyon, kolesterolyüksekligi, böbrek, karaciger ve enfeksiyon hastaliklarina yönelik tetkikler yapildigini anlatan Aydin, söyle davam etti:

“Isteyen vatandaslarimiz cuma günü hariç haftanin 4 günü poliklinige müracaat ederek, hizmet alabiliyor. Poliklinikte dahiliye uzmaninca check-up’tan geçirilen kisiden gerekli görülmesi halinde alinan numuneler, ilgili laboratuvarlarda tetkik ediliyor. Birinci derece akrabalari içinde kanser hastasi bulunan kisilere, kanser tarama testi ücretsiz yapiliyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası