Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aspirinle gelen ‘reye sendromu’ riski

Grip, soguk alginligi gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanan çocuk ve gençlerde görülen “Reye sendromu” erken teshis ve tedavi edilmediginde ölüme neden olabiliyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 16 yasindan küçük olan çocuklara grip veya atesli baska bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde aspirin yerine, parasetamol etken maddeli agri kesici-ates düsürücü ilaç verilmesi gerektigini vurguladi.

Prof. Dr. Küçükusta, “Reye Sendromu, en çok grip nedeniyle aspirin ve diger salisilat içeren agri kesici-ates düsürücü ilaçlari alanlarda ortaya çikar” diyerek, vücudun birçok organini ilgilendirse de, karacigerde yag birikimi ve beyin içi basinçta asiri yükselmenin “Reye Sendromu”nun temel özelliklerinden olduguna isaret etti. “Reye Sendromu”nun ilk kez 1963 yilinda Avustralyali bir patologolan Dr. Reye tarafindan ayri bir hastalik olarak tanimlandigini anlatan Prof. Dr. Küçükusta, sunlari kaydetti:

“Hastaligin kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, grip, soguk alginligi ya da suçiçegi gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanan çocuklarda ve gençlerde, ‘Reye Sendromu’ riski çok yüksektir. Bir arastirmada, ‘Reye Sendromu’ olan çocuklarin yüzde 90’inin aspirin almis olduklari belirlenmistir.”

KIS AYLARINDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

“Reye Sendromu”na grip salginlarinin daha çok görüldügü Aralik, Ocak, Subat gibi kis aylarinda daha sik rastlandigina da deginen Prof.Dr. Küçükusta, hastaligin, grip gibi bir atesli viral enfeksiyondan 1-14 gün sonra 2 asamali rahatsizlik olarak ortaya çiktigini, ilk dönemde siddetli ve sürekli bulanti, kusma ile beraber asiri yorgunluk, uyku hali, çevreye ilgisizlik gibi beyinle ilgili belirtiler oldugunu, ikinci dönemde ise kisilik degisikliklerinden bilinç bulanikligi ve komaya kadar giden sinir sistemi belirtileri bulundugunu bildirdi.

ERKEN DÖNEMDE UYGUN TEDAVI

Prof. Dr. Küçükusta, 2 yasindan küçük çocuklarda kusma yerine ishale daha çok rastlandigini da ifade ederek, sözlerini söyle sürdürdü:

“Reye Sendromu’nda ates normaldir. Belirtilerin süresi ve siddeti hastadan hastaya degisir. ‘Reye Sendromu’, erken dönemde taninip uygun sekilde tedavi edilmedigi zaman, ölüm ihtimali çok yüksek olan bir hastaliktir. Istatistiklere göre, geç tani konanlarin yüzde 90’i kaybedilirken, erken tani ve dogru tedavi alan hastalarin yüzde 90’i hastaligi atlatabilirler. Reye Sendromu’ndan iyilesen çocuklarin bazilari tamamen düzelir, ama bazilarinda zeka geriligi gibi birtakim nörolojik ve psikolojik belirtiler kalabilir. Viral enfeksiyon geçiren ve aspirin de kullanilmis olan bir çocukta, ates olmaksizin siddetli kusma ile beraber karaciger enzimleri yükselmesi varsa ‘Reye Sendromu’ düsünülmelidir.”

YOGUN BAKIMDA TEDAVI EDILMELI

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “Reye Sendromu”nun tedavisinin mutlaka yogun bakim ünitelerinde yapilmasi gerektigini de vurgulayarak, bu hastalarin agiz yoluyla beslenmesi sakincali oldugu için damar yoluyla verilen sivilarla beslendiklerini, beyin ve kan basinci ile sivi ve elektrolit düzeylerinin de sürekli olarak izlendigini, solunum yetersizligi olan hastalara solunum aletleri ile yapay solunum yaptirildigini, ayrica beyin ödemine karsi kortizon da verildigini dile getirdi.

AILELERE UYARI

IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Küçükusta, aileleri hastalik konusunda uyararak, “16 yasindan küçük olan çocuklara grip veya atesli baska bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde kesinlikle aspirin verilmemelidir. Bu çocuklarda kullanilacak agri kesici-ates düsürücü ilaç, parasetamol etken maddeli olmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası