Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aspirinle gelen ‘reye sendromu’ riski

Grip, soguk alginligi gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanan çocuk ve gençlerde görülen “Reye sendromu” erken teshis ve tedavi edilmediginde ölüme neden olabiliyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 16 yasindan küçük olan çocuklara grip veya atesli baska bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde aspirin yerine, parasetamol etken maddeli agri kesici-ates düsürücü ilaç verilmesi gerektigini vurguladi.

Prof. Dr. Küçükusta, “Reye Sendromu, en çok grip nedeniyle aspirin ve diger salisilat içeren agri kesici-ates düsürücü ilaçlari alanlarda ortaya çikar” diyerek, vücudun birçok organini ilgilendirse de, karacigerde yag birikimi ve beyin içi basinçta asiri yükselmenin “Reye Sendromu”nun temel özelliklerinden olduguna isaret etti. “Reye Sendromu”nun ilk kez 1963 yilinda Avustralyali bir patologolan Dr. Reye tarafindan ayri bir hastalik olarak tanimlandigini anlatan Prof. Dr. Küçükusta, sunlari kaydetti:

“Hastaligin kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, grip, soguk alginligi ya da suçiçegi gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanan çocuklarda ve gençlerde, ‘Reye Sendromu’ riski çok yüksektir. Bir arastirmada, ‘Reye Sendromu’ olan çocuklarin yüzde 90’inin aspirin almis olduklari belirlenmistir.”

KIS AYLARINDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

“Reye Sendromu”na grip salginlarinin daha çok görüldügü Aralik, Ocak, Subat gibi kis aylarinda daha sik rastlandigina da deginen Prof.Dr. Küçükusta, hastaligin, grip gibi bir atesli viral enfeksiyondan 1-14 gün sonra 2 asamali rahatsizlik olarak ortaya çiktigini, ilk dönemde siddetli ve sürekli bulanti, kusma ile beraber asiri yorgunluk, uyku hali, çevreye ilgisizlik gibi beyinle ilgili belirtiler oldugunu, ikinci dönemde ise kisilik degisikliklerinden bilinç bulanikligi ve komaya kadar giden sinir sistemi belirtileri bulundugunu bildirdi.

ERKEN DÖNEMDE UYGUN TEDAVI

Prof. Dr. Küçükusta, 2 yasindan küçük çocuklarda kusma yerine ishale daha çok rastlandigini da ifade ederek, sözlerini söyle sürdürdü:

“Reye Sendromu’nda ates normaldir. Belirtilerin süresi ve siddeti hastadan hastaya degisir. ‘Reye Sendromu’, erken dönemde taninip uygun sekilde tedavi edilmedigi zaman, ölüm ihtimali çok yüksek olan bir hastaliktir. Istatistiklere göre, geç tani konanlarin yüzde 90’i kaybedilirken, erken tani ve dogru tedavi alan hastalarin yüzde 90’i hastaligi atlatabilirler. Reye Sendromu’ndan iyilesen çocuklarin bazilari tamamen düzelir, ama bazilarinda zeka geriligi gibi birtakim nörolojik ve psikolojik belirtiler kalabilir. Viral enfeksiyon geçiren ve aspirin de kullanilmis olan bir çocukta, ates olmaksizin siddetli kusma ile beraber karaciger enzimleri yükselmesi varsa ‘Reye Sendromu’ düsünülmelidir.”

YOGUN BAKIMDA TEDAVI EDILMELI

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “Reye Sendromu”nun tedavisinin mutlaka yogun bakim ünitelerinde yapilmasi gerektigini de vurgulayarak, bu hastalarin agiz yoluyla beslenmesi sakincali oldugu için damar yoluyla verilen sivilarla beslendiklerini, beyin ve kan basinci ile sivi ve elektrolit düzeylerinin de sürekli olarak izlendigini, solunum yetersizligi olan hastalara solunum aletleri ile yapay solunum yaptirildigini, ayrica beyin ödemine karsi kortizon da verildigini dile getirdi.

AILELERE UYARI

IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Küçükusta, aileleri hastalik konusunda uyararak, “16 yasindan küçük olan çocuklara grip veya atesli baska bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde kesinlikle aspirin verilmemelidir. Bu çocuklarda kullanilacak agri kesici-ates düsürücü ilaç, parasetamol etken maddeli olmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası