Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Adli">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Baskent'te AIDS panigi

Insanca Yasama Dernegi Oksan Öztok, ''Ankara'da çalisan travestilerin içinde 4 HIV tasiyan arkadas var. Bunlardan üç kisi halen çalisiyor" diye konustu.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Adli Tip Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Yasar Bilge, anabilim dalinda cinsiyet degisikligi için son dönemde 70 civarinda olgu incelediklerini, bunlarin 2'sinin, kadinken erkek olmak için basvurdugunu söyledi.

Bilge, anabilim dalinda, ''Transseksüalite ve Adli Tip'' konulu bir seminer verdi.

Seminere, ögretim üyelerinin yani sira Insanca Yasam Platformu Baskani travesti Oksan Öztok katildi.

Bilge, insanlik tarihi kadar eski olan ve günümüzde travesti kelimesiyle karistirilan ''transseksüalite''nin, cinsel kimlik bozuklugu oldugunu bildirdi.

Türkiye'de 1989 yilindan önce herhangi bir düzenleme olmadigini, 1989 yilinda kamuoyunda ''Bülent Ersoy'' kanunu olarak bilinen bir düzenleme yapildigini belirten Bilge, kanunun çikmasinin ardindan anabilim dalina gönderilen olgularda yogunluk yasandigini anlatti.

Bu kisilerin, adli tibba, mahkemeler tarafindan cinsel kimliginin ne oldugunun tespiti için gönderildigini kaydeden Bilge, ''Bu konuda yaptigimiz arastirmalar sonunda, eger kisi transseksüel ise o zaman kimlik degisikliginin yapilmasi yönünde mahkemelere yazi yazilir'' dedi.

Türk Medeni Kanunu'nun 40. maddesinde belirtilen kriterlere göre inceleme yaptiklarini söyleyen Bilge, önce kisinin mahkemeye basvurmasi ve 18 yasini doldurmus olmasi gerektigini kaydetti. Ardindan, kisinin transseksüel yapida olup olmadigini anlamak için psikiyatri kliniginde gözlem altina alindigini ifade eden Bilge, kisinin en az 2-3 yillik sürecinin takip edildigini bildirdi.

KANUN NEDENIYLE BASVURULAR AZALDI

Kanun nedeniyle son yillarda kendilerine yapilan basvuru sayisinin azaldigini, hastalarin rapor alirken sorunlar yasadiklarini belirten Bilge, evlendikten sonra bile cinsiyet degistiren oldugunu bildirdi.

Bilge, anabilim dalinda son dönemde cinsiyet degisikligi için incelenen 70 civarinda olgu bulundugunu, bunlarin 68'inin erkekken kadin, yalniz 2'sinin ise kadinken erkek olmak isteyenler oldugunu söyledi.

Yasar Bilge, ele aldiklari vakalarda yaptiklari incelemeler sonunda, bu kisilerin çocukluklarinda cinsel kimlik bozuklugu yasadiklarinin, karsi cinsin giysilerini giyme, sünnet oldugu zamani hatirlamama gibi davranislar gösterdiklerini, çogunlugunun 12-16 yaslari arasinda cinsel tacize maruz kaldiklarini söyledi.

Bu kisilerin kisilik grafiklerinin normal sinirlarda oldugunun belirlendigini dile getiren Bilge, ancak toplum tarafindan dislanma nedeniyle sorunlar yasandigini kaydetti.

ÇOGU ILKOKUL MEZUNU

Anabilim dalinda incelenen kisilerin büyük çogunlugunun ilkokul mezunu oldugunu kaydeden Bilge, ameliyat olma yasanin siklikla 22-32 yas araliginda görüldügünü ifade etti.

Cinsel yolla bulasan hastaliklarin çok yogun görüldügü bir grup olmalari nedeniyle bu kisilerin doktora daha fazla gitmesinin saglanmasi gerektigini söyleyen Bilge, cinsiyet degisikliginin ardindan da bu kisilerin takibinin yapilmasi gerektigini kaydetti.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Adli Tip Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Özer Kendi de cinsiyet degistirilmesi uygun görülen 59 kisinin takibini yapmak istediklerini, verilen adreslere mektup gönderdiklerini, ancak verilen adreslerin yanlis çiktigini ve hiç kimseye ulasilamadigini söyledi.

Insanca Yasam Platformu Baskani travesti Oksan Öztok da Ankara'da su anda 120 aktif çalisan travesti bulundugunu, bu kisilerin 3 ayda bir kan testi yaptirmasi için girisimlerde bulunduklarini anlatti. Öztok, ancak kan testinin 60 milyon lira olmasi nedeniyle çogu travestinin test yaptirmadigini belirtti.

Öztok, ''Ankara'da çalisan travestilerin içinde 4 HIV tasiyan arkadas var. Bunlardan biri çalismiyor ama 3 kisi her aksam Ankara sokaklarinda aktif çalisiyor. Bence adreslerine mektup yazana kadar gelin bu aksam dolasalim, kapilarini çalin. Ben de hepsinin adresi var'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası