Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mutfaktaki kanser tehlikesi var

Uzmanlar mutfakta kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinin uzun süreli uygun olmayan kosullarda saklanmasinin aflatoksine davetiye çikardigini belirtiyor.

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji-Toksikoloji Anabilim Dali Baskani Prof.Dr. Bilal Cem Liman, kansorejen etkiye sahip aflatoksin maddesinin gidalarda uygun olmayan saklama kosullarinda rahatlikla türeyebildigini açikladi. Prof.Dr. Liman, mutfagimizdaki kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinin uzun süreli uygun olmayan kosullarda saklanmasinin aflatoksine davetiye çikardigini söyledi.

Prof.Dr. Liman, tarim ürünlerinde sik sik gündeme gelen aflatoksin maddesinin insan ve bütün hayvan türlerinde çok yaygin görülen ve toplu zehirlenmelere neden olan en güçlü dogal kanserojen oldugunu söyledi.

Aflatoksin türevlerinden B1'in kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinde bulunmasi halinde kesin kansorejen etki yaptigini kaydeden ve B2, G1, G2 ve M1 türevlerinin de zehirlenme riski yüksek etkiler yaptigini anlatan Prof.Dr. Liman, "Aflatoksin, karacigerde hücre ölümlerine, siroza ve karaciger kanserine neden olabilmektedir.

Son yillarda beslenme sekli, metabolizma modeli ve toksik maddelere davranislari yönünden insanlara benzeyen farkli türden deney hayvanlarinda ortaya çikan sonuçlarda karaciger kanseri olgulariyla küflenmis besin tüketimi arasinda iliski bulunduguna dair görüsler yayginlasmistir'' dedi.

Kanser iliskisi üzerine yapilan dünyadaki arastirmalar sonucunda Kenya, Uganda, Tayland, Hindistan ve Tayvan gibi ülkelerde yüksek oranlarda görülen karaciger kanseri olgulari ile küflenmis besin tüketimi arasinda siki bir iliskinin bulundugunun anlasildigini ifade eden Prof.Dr. Liman sunlari söyledi:

"Aflatoksin, 15-27 derece sicaklik ile yüzde 50 ve üzerindeki oransal nem bulunan ortamlarda rahatlikla türeyebilir. Mutfaklarda, uygun olmayan depolarda aflatoksin olusabilecegi için dikkatli olmak gerekir. Ev hanimlarinin, kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerini az az almasi aflatoksin riskini ortadan kaldiracaktir.

Uzun süreli saklama kosullarinda ise bu risk artacaktir. Evde saklanan besin maddelerinin lezzetinde bir degisiklik görülürse tüketiminden vazgeçilmeli. Aci tadini alan besinler aflatoksinli diyebiliriz.''

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası