Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mutfaktaki kanser tehlikesi var

Uzmanlar mutfakta kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinin uzun süreli uygun olmayan kosullarda saklanmasinin aflatoksine davetiye çikardigini belirtiyor.

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji-Toksikoloji Anabilim Dali Baskani Prof.Dr. Bilal Cem Liman, kansorejen etkiye sahip aflatoksin maddesinin gidalarda uygun olmayan saklama kosullarinda rahatlikla türeyebildigini açikladi. Prof.Dr. Liman, mutfagimizdaki kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinin uzun süreli uygun olmayan kosullarda saklanmasinin aflatoksine davetiye çikardigini söyledi.

Prof.Dr. Liman, tarim ürünlerinde sik sik gündeme gelen aflatoksin maddesinin insan ve bütün hayvan türlerinde çok yaygin görülen ve toplu zehirlenmelere neden olan en güçlü dogal kanserojen oldugunu söyledi.

Aflatoksin türevlerinden B1'in kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinde bulunmasi halinde kesin kansorejen etki yaptigini kaydeden ve B2, G1, G2 ve M1 türevlerinin de zehirlenme riski yüksek etkiler yaptigini anlatan Prof.Dr. Liman, "Aflatoksin, karacigerde hücre ölümlerine, siroza ve karaciger kanserine neden olabilmektedir.

Son yillarda beslenme sekli, metabolizma modeli ve toksik maddelere davranislari yönünden insanlara benzeyen farkli türden deney hayvanlarinda ortaya çikan sonuçlarda karaciger kanseri olgulariyla küflenmis besin tüketimi arasinda iliski bulunduguna dair görüsler yayginlasmistir'' dedi.

Kanser iliskisi üzerine yapilan dünyadaki arastirmalar sonucunda Kenya, Uganda, Tayland, Hindistan ve Tayvan gibi ülkelerde yüksek oranlarda görülen karaciger kanseri olgulari ile küflenmis besin tüketimi arasinda siki bir iliskinin bulundugunun anlasildigini ifade eden Prof.Dr. Liman sunlari söyledi:

"Aflatoksin, 15-27 derece sicaklik ile yüzde 50 ve üzerindeki oransal nem bulunan ortamlarda rahatlikla türeyebilir. Mutfaklarda, uygun olmayan depolarda aflatoksin olusabilecegi için dikkatli olmak gerekir. Ev hanimlarinin, kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerini az az almasi aflatoksin riskini ortadan kaldiracaktir.

Uzun süreli saklama kosullarinda ise bu risk artacaktir. Evde saklanan besin maddelerinin lezzetinde bir degisiklik görülürse tüketiminden vazgeçilmeli. Aci tadini alan besinler aflatoksinli diyebiliriz.''

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası