Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mutfaktaki kanser tehlikesi var

Uzmanlar mutfakta kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinin uzun süreli uygun olmayan kosullarda saklanmasinin aflatoksine davetiye çikardigini belirtiyor.

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji-Toksikoloji Anabilim Dali Baskani Prof.Dr. Bilal Cem Liman, kansorejen etkiye sahip aflatoksin maddesinin gidalarda uygun olmayan saklama kosullarinda rahatlikla türeyebildigini açikladi. Prof.Dr. Liman, mutfagimizdaki kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinin uzun süreli uygun olmayan kosullarda saklanmasinin aflatoksine davetiye çikardigini söyledi.

Prof.Dr. Liman, tarim ürünlerinde sik sik gündeme gelen aflatoksin maddesinin insan ve bütün hayvan türlerinde çok yaygin görülen ve toplu zehirlenmelere neden olan en güçlü dogal kanserojen oldugunu söyledi.

Aflatoksin türevlerinden B1'in kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerinde bulunmasi halinde kesin kansorejen etki yaptigini kaydeden ve B2, G1, G2 ve M1 türevlerinin de zehirlenme riski yüksek etkiler yaptigini anlatan Prof.Dr. Liman, "Aflatoksin, karacigerde hücre ölümlerine, siroza ve karaciger kanserine neden olabilmektedir.

Son yillarda beslenme sekli, metabolizma modeli ve toksik maddelere davranislari yönünden insanlara benzeyen farkli türden deney hayvanlarinda ortaya çikan sonuçlarda karaciger kanseri olgulariyla küflenmis besin tüketimi arasinda iliski bulunduguna dair görüsler yayginlasmistir'' dedi.

Kanser iliskisi üzerine yapilan dünyadaki arastirmalar sonucunda Kenya, Uganda, Tayland, Hindistan ve Tayvan gibi ülkelerde yüksek oranlarda görülen karaciger kanseri olgulari ile küflenmis besin tüketimi arasinda siki bir iliskinin bulundugunun anlasildigini ifade eden Prof.Dr. Liman sunlari söyledi:

"Aflatoksin, 15-27 derece sicaklik ile yüzde 50 ve üzerindeki oransal nem bulunan ortamlarda rahatlikla türeyebilir. Mutfaklarda, uygun olmayan depolarda aflatoksin olusabilecegi için dikkatli olmak gerekir. Ev hanimlarinin, kuruyemis ve baharat gibi besin maddelerini az az almasi aflatoksin riskini ortadan kaldiracaktir.

Uzun süreli saklama kosullarinda ise bu risk artacaktir. Evde saklanan besin maddelerinin lezzetinde bir degisiklik görülürse tüketiminden vazgeçilmeli. Aci tadini alan besinler aflatoksinli diyebiliriz.''

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası