Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilgisayar Tehlikesi

Türk Tabipleri Birligi’nin internet sitesi “www.ttb.org.tr”de yayinlanan makaleye göre, kullanilan araçlarin ergonomik yetersizligi, çalisanlarin durus ve oturuslarindaki hatalar ve uzun süreli çalisma saatlerinin, kas-iskelet sisteminde agrili rahatsizliklara yol açtigi belirtildi.

Bilinçsiz bilgisayar kullanan ve özellikle meslegi geregi uzun süreli klavye ile çalisan kisilerde, “Birikimli Travma Bozukluklari” denilen saglik sorunlarina rastlanildiginin kaydedildigi makalede, rahatsizliklarin en sik boyun, omuz, kol ve el bilegindeki sinirlerde, kirislerde, kaslarda, eklem kapsülünde meydana geldigine dikkat çekildi.

Birikimli travma bozukluklarinin agri, uyusukluk, gerginlik, güç kaybi ve geceleri agri ile uyanma gibi belirtilerle ortaya çiktiginin vurgulandigi makalede, söyle denildi: “Uzun süre sabit pozisyonda çalismak, kaslarin zorlanmasina neden olarak kan akimini yavaslatir. Bunun sonucunda kas yorgunlugu, el ve omuzda agri meydana gelir, is verimi düser. Arastirmalara göre, her saat basi verilecek 5 dakikalik bir ara yorgunlugu ve agrilari önemli ölçüde azaltmaktadir. Bilgisayar basinda çalisan kisilerde hem pozisyonun sabit olmasi hem de tekrarlayici el hareketlerinin yapilmasi birikimli travma bozukluklarinin artmasina neden olmaktadir. Sürekli yazi yazan kisilerde, dakikada 12 bin tekrarlayici hareket oldugu görülmüstür. Bu tekrarlayici hareketler önlem alinmazsa zaman içinde önemli saglik sorunlarina davetiye çikarmaktadir.”

Makalede, yüksek hizda bilgisayar kullananlarin her 20 dakikada bir 1 dakika veya her saatte bir en az 5 dakika dinlenmesi ve vücut pozisyonunda sik sik degisiklik yapmalari önerildi. Çalisma alaninin ergonomik boyutlarda olmasinin da istendigi makalede, diger öneriler söyle siralandi: “Klavyede avuçlar paralel olarak tutulmalidir. Ön kollar yatay konumda olmalidir. Yazi yazarken bilekler düz durmalidir. Dogru materyal yerlesimi, dogru yazim teknigi ve pozisyon seçimi yapilmalidir. Tuslara sert vuruslar yapilmamalidir. Kollar ve eller sicak tutulmalidir. Her iki el bileginin disa dogru fazla sapmasi engellenmelidir Bilgisayar ekranlarinin en üst kismi göz hizasinin altinda olacak sekilde bulunmalidir. Klavye, kollarin asagiya sarkmasini veya yukari uzanmasini engelleyecek bir yükseklikte bulunmalidir. Fare, klavyenin hemen yaninda olmalidir.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası