Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilgisayar Tehlikesi

Türk Tabipleri Birligi’nin internet sitesi “www.ttb.org.tr”de yayinlanan makaleye göre, kullanilan araçlarin ergonomik yetersizligi, çalisanlarin durus ve oturuslarindaki hatalar ve uzun süreli çalisma saatlerinin, kas-iskelet sisteminde agrili rahatsizliklara yol açtigi belirtildi.

Bilinçsiz bilgisayar kullanan ve özellikle meslegi geregi uzun süreli klavye ile çalisan kisilerde, “Birikimli Travma Bozukluklari” denilen saglik sorunlarina rastlanildiginin kaydedildigi makalede, rahatsizliklarin en sik boyun, omuz, kol ve el bilegindeki sinirlerde, kirislerde, kaslarda, eklem kapsülünde meydana geldigine dikkat çekildi.

Birikimli travma bozukluklarinin agri, uyusukluk, gerginlik, güç kaybi ve geceleri agri ile uyanma gibi belirtilerle ortaya çiktiginin vurgulandigi makalede, söyle denildi: “Uzun süre sabit pozisyonda çalismak, kaslarin zorlanmasina neden olarak kan akimini yavaslatir. Bunun sonucunda kas yorgunlugu, el ve omuzda agri meydana gelir, is verimi düser. Arastirmalara göre, her saat basi verilecek 5 dakikalik bir ara yorgunlugu ve agrilari önemli ölçüde azaltmaktadir. Bilgisayar basinda çalisan kisilerde hem pozisyonun sabit olmasi hem de tekrarlayici el hareketlerinin yapilmasi birikimli travma bozukluklarinin artmasina neden olmaktadir. Sürekli yazi yazan kisilerde, dakikada 12 bin tekrarlayici hareket oldugu görülmüstür. Bu tekrarlayici hareketler önlem alinmazsa zaman içinde önemli saglik sorunlarina davetiye çikarmaktadir.”

Makalede, yüksek hizda bilgisayar kullananlarin her 20 dakikada bir 1 dakika veya her saatte bir en az 5 dakika dinlenmesi ve vücut pozisyonunda sik sik degisiklik yapmalari önerildi. Çalisma alaninin ergonomik boyutlarda olmasinin da istendigi makalede, diger öneriler söyle siralandi: “Klavyede avuçlar paralel olarak tutulmalidir. Ön kollar yatay konumda olmalidir. Yazi yazarken bilekler düz durmalidir. Dogru materyal yerlesimi, dogru yazim teknigi ve pozisyon seçimi yapilmalidir. Tuslara sert vuruslar yapilmamalidir. Kollar ve eller sicak tutulmalidir. Her iki el bileginin disa dogru fazla sapmasi engellenmelidir Bilgisayar ekranlarinin en üst kismi göz hizasinin altinda olacak sekilde bulunmalidir. Klavye, kollarin asagiya sarkmasini veya yukari uzanmasini engelleyecek bir yükseklikte bulunmalidir. Fare, klavyenin hemen yaninda olmalidir.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası