Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilgisayar Tehlikesi

Türk Tabipleri Birligi’nin internet sitesi “www.ttb.org.tr”de yayinlanan makaleye göre, kullanilan araçlarin ergonomik yetersizligi, çalisanlarin durus ve oturuslarindaki hatalar ve uzun süreli çalisma saatlerinin, kas-iskelet sisteminde agrili rahatsizliklara yol açtigi belirtildi.

Bilinçsiz bilgisayar kullanan ve özellikle meslegi geregi uzun süreli klavye ile çalisan kisilerde, “Birikimli Travma Bozukluklari” denilen saglik sorunlarina rastlanildiginin kaydedildigi makalede, rahatsizliklarin en sik boyun, omuz, kol ve el bilegindeki sinirlerde, kirislerde, kaslarda, eklem kapsülünde meydana geldigine dikkat çekildi.

Birikimli travma bozukluklarinin agri, uyusukluk, gerginlik, güç kaybi ve geceleri agri ile uyanma gibi belirtilerle ortaya çiktiginin vurgulandigi makalede, söyle denildi: “Uzun süre sabit pozisyonda çalismak, kaslarin zorlanmasina neden olarak kan akimini yavaslatir. Bunun sonucunda kas yorgunlugu, el ve omuzda agri meydana gelir, is verimi düser. Arastirmalara göre, her saat basi verilecek 5 dakikalik bir ara yorgunlugu ve agrilari önemli ölçüde azaltmaktadir. Bilgisayar basinda çalisan kisilerde hem pozisyonun sabit olmasi hem de tekrarlayici el hareketlerinin yapilmasi birikimli travma bozukluklarinin artmasina neden olmaktadir. Sürekli yazi yazan kisilerde, dakikada 12 bin tekrarlayici hareket oldugu görülmüstür. Bu tekrarlayici hareketler önlem alinmazsa zaman içinde önemli saglik sorunlarina davetiye çikarmaktadir.”

Makalede, yüksek hizda bilgisayar kullananlarin her 20 dakikada bir 1 dakika veya her saatte bir en az 5 dakika dinlenmesi ve vücut pozisyonunda sik sik degisiklik yapmalari önerildi. Çalisma alaninin ergonomik boyutlarda olmasinin da istendigi makalede, diger öneriler söyle siralandi: “Klavyede avuçlar paralel olarak tutulmalidir. Ön kollar yatay konumda olmalidir. Yazi yazarken bilekler düz durmalidir. Dogru materyal yerlesimi, dogru yazim teknigi ve pozisyon seçimi yapilmalidir. Tuslara sert vuruslar yapilmamalidir. Kollar ve eller sicak tutulmalidir. Her iki el bileginin disa dogru fazla sapmasi engellenmelidir Bilgisayar ekranlarinin en üst kismi göz hizasinin altinda olacak sekilde bulunmalidir. Klavye, kollarin asagiya sarkmasini veya yukari uzanmasini engelleyecek bir yükseklikte bulunmalidir. Fare, klavyenin hemen yaninda olmalidir.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası