Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


1 milyon bebege 'demir damlasi'

Saglik Bakani Recep Akdag, 1 Mart 2004 tarihinde baslatilan 'Demir Gibi Türkiye' projesinin, tüm Türkiye'de basariyla sürdügünü belirtti

Saglik Bakani Recep Akdag, 1 Mart 2004 tarihinde baslatilan 'Demir Gibi Türkiye' projesinin, tüm Türkiye'de basariyla sürdügünü belirterek, proje kapsaminda 1 milyon çocuga ulasmayi hedeflediklerini kaydetti. Akdag, vatandaslarin 4-12 aylik bebeklerini, saglik ocaklari veya ana çocuk sagligi merkezlerine getirerek ücretsiz demir damlasi alabilecegini bildirdi.

Akdag yaptigi yazili açiklamada, çocuk sagligi konusunda gerçek bir degisimi hedeflediklerini vurgulayarak, "Bu proje adindan da anlasilacagi gibi sonuçlari itibariyle sadece sagligi degil, ögrenme kapasitesi ve üretime olan katkilariyla sosyal ve ekonomik hayatimizi da olumlu etkileyen çok önemli bir baslangiçtir" diye konustu. Demir eksikligi anemisinin günümüzde en sik görülen halk sagligi sorunlarindan birisi oldugunu vurgulayan Akdag, bu nedenle projenin ülke düzeyinde toplumun demir yetersizligi konusunda bilinçlendirilmesi, bebeklerin ilk 6 ay anne sütü almasi ve 6. ayin sonunda uygun ve yeterli miktarda ek besine geçilmesi, emzirmenin 2 yasa kadar sürdürülmesi, 4-12 ay arasi her bebege koruyucu amaçli ücretsiz demir destegi saglanmasi, 13-24 ay arasi anemi saptanan bebeklere demir tedavisi önerilmesi amaciyla baslatildigini kaydetti. Çocuk sagligi konusunda gerçek bir degisimin ancak ulusal ve uluslararasi politikalarin kararli ve sürekli olmasiyla saglanabildigini ifade eden Akdag, Saglik Bakanligi'nin bütüncül bir yaklasimla ele aldigi çocuk sagligi hizmetlerinin gelistirilmesi, hizmet kalitesinin artirilmasi, çocuklarin saglikli olarak yasamlarina devam edip gelisebilmeleri için en üst düzeyde çaba harcadigini bildirdi.

'Demir Gibi Türkiye' projesi kapsaminda, tüm Türkiye'de Kasim 2004 itibariyle 526 bin bebek ve çocuga ücretsiz demir damlasi destegi saglandigini bildiren Bakan Akdag, "Simdiye kadar 523 bin 364 normal ve 2 bin 425 prematüre bebegimize koruyucu amaçli ücretsiz, demir destegi sagladik. 84 bin 681 bebegimizin ise tedavisini gerçeklestirdik" seklinde konustu. Demir eksikliginin önlenmesi amaciyla yürütülen bu kampanyanin, toplumun tüm kesimlerinin etkin katilimiyla yürütülmesi gerektigine dikkat çeken Bakan Akdag, "Türkiye'nin gelecegini emanet edecegimiz çocuklarimizin daha saglikli büyümesini saglayacak bu proje için herkesin gönüllü destegine ihtiyacimiz var. Medyaya da bu konuda önemli görevler düsmektedir.Toplumun her kesiminin projeye olan duyarliligi, yaptigimiz çalismalara güç katacak ve binlerce anne ve bebegin hayatini kurtaracaktir" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası