Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


1 milyon bebege 'demir damlasi'

Saglik Bakani Recep Akdag, 1 Mart 2004 tarihinde baslatilan 'Demir Gibi Türkiye' projesinin, tüm Türkiye'de basariyla sürdügünü belirtti

Saglik Bakani Recep Akdag, 1 Mart 2004 tarihinde baslatilan 'Demir Gibi Türkiye' projesinin, tüm Türkiye'de basariyla sürdügünü belirterek, proje kapsaminda 1 milyon çocuga ulasmayi hedeflediklerini kaydetti. Akdag, vatandaslarin 4-12 aylik bebeklerini, saglik ocaklari veya ana çocuk sagligi merkezlerine getirerek ücretsiz demir damlasi alabilecegini bildirdi.

Akdag yaptigi yazili açiklamada, çocuk sagligi konusunda gerçek bir degisimi hedeflediklerini vurgulayarak, "Bu proje adindan da anlasilacagi gibi sonuçlari itibariyle sadece sagligi degil, ögrenme kapasitesi ve üretime olan katkilariyla sosyal ve ekonomik hayatimizi da olumlu etkileyen çok önemli bir baslangiçtir" diye konustu. Demir eksikligi anemisinin günümüzde en sik görülen halk sagligi sorunlarindan birisi oldugunu vurgulayan Akdag, bu nedenle projenin ülke düzeyinde toplumun demir yetersizligi konusunda bilinçlendirilmesi, bebeklerin ilk 6 ay anne sütü almasi ve 6. ayin sonunda uygun ve yeterli miktarda ek besine geçilmesi, emzirmenin 2 yasa kadar sürdürülmesi, 4-12 ay arasi her bebege koruyucu amaçli ücretsiz demir destegi saglanmasi, 13-24 ay arasi anemi saptanan bebeklere demir tedavisi önerilmesi amaciyla baslatildigini kaydetti. Çocuk sagligi konusunda gerçek bir degisimin ancak ulusal ve uluslararasi politikalarin kararli ve sürekli olmasiyla saglanabildigini ifade eden Akdag, Saglik Bakanligi'nin bütüncül bir yaklasimla ele aldigi çocuk sagligi hizmetlerinin gelistirilmesi, hizmet kalitesinin artirilmasi, çocuklarin saglikli olarak yasamlarina devam edip gelisebilmeleri için en üst düzeyde çaba harcadigini bildirdi.

'Demir Gibi Türkiye' projesi kapsaminda, tüm Türkiye'de Kasim 2004 itibariyle 526 bin bebek ve çocuga ücretsiz demir damlasi destegi saglandigini bildiren Bakan Akdag, "Simdiye kadar 523 bin 364 normal ve 2 bin 425 prematüre bebegimize koruyucu amaçli ücretsiz, demir destegi sagladik. 84 bin 681 bebegimizin ise tedavisini gerçeklestirdik" seklinde konustu. Demir eksikliginin önlenmesi amaciyla yürütülen bu kampanyanin, toplumun tüm kesimlerinin etkin katilimiyla yürütülmesi gerektigine dikkat çeken Bakan Akdag, "Türkiye'nin gelecegini emanet edecegimiz çocuklarimizin daha saglikli büyümesini saglayacak bu proje için herkesin gönüllü destegine ihtiyacimiz var. Medyaya da bu konuda önemli görevler düsmektedir.Toplumun her kesiminin projeye olan duyarliligi, yaptigimiz çalismalara güç katacak ve binlerce anne ve bebegin hayatini kurtaracaktir" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası