Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne adayi da spor yapar

Egzersizin hamilelik, dogum ve dogum sonrasindaki yararlarini bilimsel arastirmalar ortaya koyuyor.

Düzenli egzersiz annenin durus bozukluklarinin giderilmesine, yorgunluk sikayetlerinin azalmasina ve bel agrilarinin son bulmasina yardimci oluyor.

Anne adaylarinin çogunlugu, hamileliklerinin ilk gününden itibaren, dogmamis çocuklarinin ana rahminde saglikli gelismesine ve saglikli dogmasina zarari olur düsüncesi ile egzersiz yapmak bir yana daha hareketsiz bir yasami yegliyorlar. Acibadem Hastanesi Kozyatagi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Evren Kul Panza’ya göre hamilelik döneminde de bedensel egzersiz yapmanin yararlari çok.

“Daha gebelik planlanirken bel ve karin kaslarini güçlendirmek gerekir ki rahat ve agrisiz bir hamilelik dönemi geçirebilsin. Hamilelikte uterustaki büyümeye ve kilo almaya bagli olarak belde bazi anatomik bozukluklar olusuyor. Karin kaslarina yönelik egzersizlerle bel ve karin güçlenir. Hamilelik öncesi dönemde egzersiz egitimi ve hamilelik döneminde bel agrisi ve bu dönemde yapilmasi önerilen egzersizler için bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanina basvurmaniz faydali olur. Bu egzersizler disinda yürüme, bisiklet ve yüzme en çok önerdigimiz sporlar arasindadir.”

HANGI EGZERSIZI YAPMALI?

Gebelik döneminde vücutta pek çok degisiklik oldugu bir gerçek. Bu degisikliklerin basinda belin daha oyuk bir hal almasi geliyor. Bu durum bel agrilarina yol açabiliyor. Zaten gebelikte egzersizin ilk amaci düzgün bir vücut postürü (seker) saglamak ve bel agrilarina hafifletmek. Dr. Panza önerilen egzersizlerin getirdigi yararlari söyle siraliyor:

YÜZME

Hamileler için önerilen en yaygin spor yüzme. Bütün kas sistemini çalistirdigindan ve suyun bir tür masaj etkisi yapmasindan dolayi tavsiye ediliyor. Rahatlatici olmasi ve beli zorlamamasi açisindan da tercih sebebi.

YÜRÜYÜS

Mümkünse açik havada yapilan yürüyüsler tavsiye ediliyor. 15 dakika ile baslayip zamanla günde bir saate kadar süren yürüyüslerin haftada 3 gün yapilmasi gerekli.

AEROBIK EGZERSIZLER

Anne ve bebek için gerekli olan kan dolasimini hareketlendirerek oksijen kullanimini artiriyor. Annenin kondisyonunu artirarak, çabuk yorulmalari engelliyor.

1- Bir mindere uzanin. Basinizin altina bir yastik koyun. Agziniz kapali olarak, kaburga aralarini genisletecek sekilde yavasça nefes alip verin. Bu egzersiz özellikle geç hamilelik evresinde nefes alip vermenin düzenlenmesini sagliyor.

2- Bu hareket esnasinda belin oyuk durmamasina düz olmasina dikkat etmek gerekiyor. Kaburgalari açan sekilde nefes alarak gögüs kafesinizi genisletin. Bu sirada memelerin öne dogru hareketini izleyin. Sonra basinizi yukari dogru kaldirin ve rahatça nefes alip verin.

3- 50 cm mesafedeki sert bir destege (lavabo vb.) tutunun. Topuklarin sag arka kismina basarak ve dizler disa yönelerek çömelin. Basta dengeyi saglamak zor olsa da zamanla dengeyi saglamanin kolay oldugunu göreceksiniz. Günlük yasam aktiviteleri esnasinda da belden öne egilmek oldukça sakincali oldugundan yerden bir sey alirken ya da ev islerinde “çömelme hareketi” yapilmalidir.

4- Yere uzanin. Bir bacaginizi düz tutarken digerini kendinize doru çekin. Ayni hareketi diger bacak için tekrarlayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası