Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne adayi da spor yapar

Egzersizin hamilelik, dogum ve dogum sonrasindaki yararlarini bilimsel arastirmalar ortaya koyuyor.

Düzenli egzersiz annenin durus bozukluklarinin giderilmesine, yorgunluk sikayetlerinin azalmasina ve bel agrilarinin son bulmasina yardimci oluyor.

Anne adaylarinin çogunlugu, hamileliklerinin ilk gününden itibaren, dogmamis çocuklarinin ana rahminde saglikli gelismesine ve saglikli dogmasina zarari olur düsüncesi ile egzersiz yapmak bir yana daha hareketsiz bir yasami yegliyorlar. Acibadem Hastanesi Kozyatagi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Dr. Evren Kul Panza’ya göre hamilelik döneminde de bedensel egzersiz yapmanin yararlari çok.

“Daha gebelik planlanirken bel ve karin kaslarini güçlendirmek gerekir ki rahat ve agrisiz bir hamilelik dönemi geçirebilsin. Hamilelikte uterustaki büyümeye ve kilo almaya bagli olarak belde bazi anatomik bozukluklar olusuyor. Karin kaslarina yönelik egzersizlerle bel ve karin güçlenir. Hamilelik öncesi dönemde egzersiz egitimi ve hamilelik döneminde bel agrisi ve bu dönemde yapilmasi önerilen egzersizler için bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanina basvurmaniz faydali olur. Bu egzersizler disinda yürüme, bisiklet ve yüzme en çok önerdigimiz sporlar arasindadir.”

HANGI EGZERSIZI YAPMALI?

Gebelik döneminde vücutta pek çok degisiklik oldugu bir gerçek. Bu degisikliklerin basinda belin daha oyuk bir hal almasi geliyor. Bu durum bel agrilarina yol açabiliyor. Zaten gebelikte egzersizin ilk amaci düzgün bir vücut postürü (seker) saglamak ve bel agrilarina hafifletmek. Dr. Panza önerilen egzersizlerin getirdigi yararlari söyle siraliyor:

YÜZME

Hamileler için önerilen en yaygin spor yüzme. Bütün kas sistemini çalistirdigindan ve suyun bir tür masaj etkisi yapmasindan dolayi tavsiye ediliyor. Rahatlatici olmasi ve beli zorlamamasi açisindan da tercih sebebi.

YÜRÜYÜS

Mümkünse açik havada yapilan yürüyüsler tavsiye ediliyor. 15 dakika ile baslayip zamanla günde bir saate kadar süren yürüyüslerin haftada 3 gün yapilmasi gerekli.

AEROBIK EGZERSIZLER

Anne ve bebek için gerekli olan kan dolasimini hareketlendirerek oksijen kullanimini artiriyor. Annenin kondisyonunu artirarak, çabuk yorulmalari engelliyor.

1- Bir mindere uzanin. Basinizin altina bir yastik koyun. Agziniz kapali olarak, kaburga aralarini genisletecek sekilde yavasça nefes alip verin. Bu egzersiz özellikle geç hamilelik evresinde nefes alip vermenin düzenlenmesini sagliyor.

2- Bu hareket esnasinda belin oyuk durmamasina düz olmasina dikkat etmek gerekiyor. Kaburgalari açan sekilde nefes alarak gögüs kafesinizi genisletin. Bu sirada memelerin öne dogru hareketini izleyin. Sonra basinizi yukari dogru kaldirin ve rahatça nefes alip verin.

3- 50 cm mesafedeki sert bir destege (lavabo vb.) tutunun. Topuklarin sag arka kismina basarak ve dizler disa yönelerek çömelin. Basta dengeyi saglamak zor olsa da zamanla dengeyi saglamanin kolay oldugunu göreceksiniz. Günlük yasam aktiviteleri esnasinda da belden öne egilmek oldukça sakincali oldugundan yerden bir sey alirken ya da ev islerinde “çömelme hareketi” yapilmalidir.

4- Yere uzanin. Bir bacaginizi düz tutarken digerini kendinize doru çekin. Ayni hareketi diger bacak için tekrarlayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası