Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Magnezyum eksikligi ihmale gelmez

Sisli Etfal Egitim ve Arastirma Hastanesi klinik seflerinden Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, yapilan çalismalarda asiri sigara tüketen bayanlarda magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini ifade etti.

Magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon, kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerinde görülebilecegini söyleyen Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, asiri sigara tüketen bayanlarin dikkatli olmasi gerektigini vurguladi.

Vücudumuzdaki kas ve sinir fonksiyonlarinin yürütülmesi, kemik güçlülügünün saglanmasi ve kalp ritminin düzeninin saglanmasinda magnezyumun önemine dikkat çeken Doç. Dr. Melehat Dönmez Kesim, özellikle asiri sigara tüketimi yapan kisilerde magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini belirtti. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüsümünün olmayacagini belirten Kesim, magnezyumun hücre geçirgenliginde önemli bir rol oynadigini ve magnezyumun kalsiyumun fizyolojik karsiti oldugunu ifade etti. Doç. Dr. Kesim, magnezyum eksikliginin pihtilasmayi arttirip kalp ve damar hastaliklarina zemin hazirladigini söyledi.

Magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon,kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebilecegini kaydeden Kesim, “Özellikle asiri sigara tüketimi magnezyum ihtiyacini arttiriyor. dedi.

MAGNEZYUMUN ADET SANCILARINI GIDERMEDE ÖNEMI

Alman Beslenme Birligi (DGE) ve WHO (Dünya Saglik Örgütü’ne) göre günlük magnezyum ihtiyacinin 300 mg olarak belirlendigini ifade eden Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, stres, büyüme, hamilelik, emzirme, hastaliklardan sonraki iyilesme dönemlerinde ve agir egzersizlerde magnezyum ihtiyacinin daha çok arttigini söyledi.

Adet öncesi gerilimi (PMS) olan kisilerde yapilan çalismalarda belirgin bir magnezyum eksikligine rastlanilmistir. Bu kisilere oral magnezyum verilmesi sonucu adet öncesi gerilim bas agrilarinda belirgin azalma ve davranis degisikliklerinde düzelme izlenmistir

MAGNEZYUM EKSIKLIGI BELIRTILERI

Beyne ait belirtiler:

Artan hassasiyet
Yorgunluk
Anksiyete durumlari
Depresyon

Organlara ait belirtiler:

Bulanti
Kusma
Mide-barsak kramplari
Rahim kasilmalari (adet sancisi,adet öncesi gerilim)

Kalbe ait belirtiler:

Ritm bozuklugu
Çarpinti
Gögüs agrisi
Kalp ilaçlarina karsi hassasiyet artisi

Adalelere ait belirtiler:

Titreme
Adelelerde kuvvet azalmasi
Adelelerde kasilma nöbetleri
Magnezyumun alinma yollari

Magnezyumun vücudumuz için önemli 11 mineralden biri oldugunu anlatan Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, deniz suyu, kaynak sulari ve tüm yesil bitkilerin magnezyum tasidigini ifade ederek, “Ispanak gibi yesil sebzeler içerdikleri klorofilin yapisinda magnezyum oldugu için iyi birer magnezyum kaynagidir. Ayrica kuru yemisler , tohumlar ve tüm hububatlar magnezyum içerirler. Ayrica muz, avakado, kakao, dil baligi gibi yiyecekler de magnezyumun önemli kaynaklarindandir” diye konustu.

Özellikle beslenmeye bagli olmayan magnezyum stoklarinin azaldigi durumlarda ilaçla magnezyum destegi gerektigini vurgulayan Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, sunlari söyledi:

“Bunun disinda magnezyum oral yolla da alinabilir. Acil durumlarda veya ciddi magnezyum eksikliginde damar içi magnezyum verilmesi tercih edilir. Siddetli klinik eksiklik semptomlarini ortadan kaldirmak için uzun süreli magnezyum kullanimi gereklidir. Magnezyum depolarinin tamamiyle dolmasindan önce klinik semptomlarda gelisme olusacagindan 6 haftalik uzun dönem tedavi uygulanmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası