Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Magnezyum eksikligi ihmale gelmez

Sisli Etfal Egitim ve Arastirma Hastanesi klinik seflerinden Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, yapilan çalismalarda asiri sigara tüketen bayanlarda magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini ifade etti.

Magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon, kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerinde görülebilecegini söyleyen Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, asiri sigara tüketen bayanlarin dikkatli olmasi gerektigini vurguladi.

Vücudumuzdaki kas ve sinir fonksiyonlarinin yürütülmesi, kemik güçlülügünün saglanmasi ve kalp ritminin düzeninin saglanmasinda magnezyumun önemine dikkat çeken Doç. Dr. Melehat Dönmez Kesim, özellikle asiri sigara tüketimi yapan kisilerde magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini belirtti. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüsümünün olmayacagini belirten Kesim, magnezyumun hücre geçirgenliginde önemli bir rol oynadigini ve magnezyumun kalsiyumun fizyolojik karsiti oldugunu ifade etti. Doç. Dr. Kesim, magnezyum eksikliginin pihtilasmayi arttirip kalp ve damar hastaliklarina zemin hazirladigini söyledi.

Magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon,kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebilecegini kaydeden Kesim, “Özellikle asiri sigara tüketimi magnezyum ihtiyacini arttiriyor. dedi.

MAGNEZYUMUN ADET SANCILARINI GIDERMEDE ÖNEMI

Alman Beslenme Birligi (DGE) ve WHO (Dünya Saglik Örgütü’ne) göre günlük magnezyum ihtiyacinin 300 mg olarak belirlendigini ifade eden Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, stres, büyüme, hamilelik, emzirme, hastaliklardan sonraki iyilesme dönemlerinde ve agir egzersizlerde magnezyum ihtiyacinin daha çok arttigini söyledi.

Adet öncesi gerilimi (PMS) olan kisilerde yapilan çalismalarda belirgin bir magnezyum eksikligine rastlanilmistir. Bu kisilere oral magnezyum verilmesi sonucu adet öncesi gerilim bas agrilarinda belirgin azalma ve davranis degisikliklerinde düzelme izlenmistir

MAGNEZYUM EKSIKLIGI BELIRTILERI

Beyne ait belirtiler:

Artan hassasiyet
Yorgunluk
Anksiyete durumlari
Depresyon

Organlara ait belirtiler:

Bulanti
Kusma
Mide-barsak kramplari
Rahim kasilmalari (adet sancisi,adet öncesi gerilim)

Kalbe ait belirtiler:

Ritm bozuklugu
Çarpinti
Gögüs agrisi
Kalp ilaçlarina karsi hassasiyet artisi

Adalelere ait belirtiler:

Titreme
Adelelerde kuvvet azalmasi
Adelelerde kasilma nöbetleri
Magnezyumun alinma yollari

Magnezyumun vücudumuz için önemli 11 mineralden biri oldugunu anlatan Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, deniz suyu, kaynak sulari ve tüm yesil bitkilerin magnezyum tasidigini ifade ederek, “Ispanak gibi yesil sebzeler içerdikleri klorofilin yapisinda magnezyum oldugu için iyi birer magnezyum kaynagidir. Ayrica kuru yemisler , tohumlar ve tüm hububatlar magnezyum içerirler. Ayrica muz, avakado, kakao, dil baligi gibi yiyecekler de magnezyumun önemli kaynaklarindandir” diye konustu.

Özellikle beslenmeye bagli olmayan magnezyum stoklarinin azaldigi durumlarda ilaçla magnezyum destegi gerektigini vurgulayan Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, sunlari söyledi:

“Bunun disinda magnezyum oral yolla da alinabilir. Acil durumlarda veya ciddi magnezyum eksikliginde damar içi magnezyum verilmesi tercih edilir. Siddetli klinik eksiklik semptomlarini ortadan kaldirmak için uzun süreli magnezyum kullanimi gereklidir. Magnezyum depolarinin tamamiyle dolmasindan önce klinik semptomlarda gelisme olusacagindan 6 haftalik uzun dönem tedavi uygulanmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası